Dlaczego warto jeść ryby i owoce morza?

0
Dlaczego warto jeść ryby i owoce morza?

Ryby i owoce morza nie są popularnymi produktami i daniami na polskich stołach. Jest czego żałować nie tylko że względu na walory smakowe, ale również że względu na walory zdrowotne. Nie od dziś wiadomym jest, że ryby i owoce morza zawierają w sobie wiele składników, które mogą pomóc w zachowaniu dobrej kondycji zdrowotnej. Co dokładnie zawierają i dlaczego warto je jeść?

Ryby morskie

Dietetycy zalecają spożywanie ryb nawet 2-3 razy w tygodniu. To najlepiej obrazuje jak ważny jest to produkt. Ryby to doskonałe źródło kwasów omega-3. Wraz z kwasami omega-6 są to jedne z najważniejszych kwasów tłuszczowych jakie potrzebuje nasz organizm do prawidłowego funkcjonowania. Kwas omega-3 zmniejsza w organizmie stężenie “złego” cholesterolu, czyli LDL, a zwiększa stężenie “dobrego” cholesterolu, czyli HDL. Kwas ten wpływa korzystnie na cały układ krążenia. Reguluje także ciśnienie tętnicze, a dodatkowo wzmacnia odporność.

Ryby morskie są także bogatym źródłem witamin rozpuszczalnych w tłuszczach takich jak witamina A (retinol) i witamina D (kalcytriol). Witamina A odpowiada za prawidłową kondycję skóry oraz błon śluzowych. Dodatkowo umożliwia widzenie i rozpoznawanie kształtów. To właśnie witamina A pod wpływem fotonu światła zmienia swoją konformację w pręcikach siatkówki oka, czego konsekwencją jest wytworzonie impulsu nerwowego i widzenie. Niedobór witaminy A hamuje wzrost u dzieci, powoduje zaburzenie funkcjonowania skóry i błon śluzowych, a także może prowadzić do tzw. kurzej ślepoty, czyli ślepoty zmierzchowej.

Witamina D jest wytwarzana w skórze człowieka pod wpływem promieniowania słonecznego. Wytwarzana jest jednak w niedostatecznej ilości. Szczególnie w okresie jesienno-zimowym tak ważne jest by dbać o odpowiedni podaż witaminy D. Ryby morskie zawierają jej bardzo duże ilości. Witamina ta odpowiada za utrzymanie kości w odpowiednim stanie. Dzięki niej kości są wytrzymałe. Niedobór witaminy D może prowadzić u dzieci do wystąpienia krzywicy, a u dorosłych do osteoporozy. Jest to schorzenie, w którym nawet najdrobniejsze uderzenie może prowadzić do poważnych i skomplikowanych złamań. Artykuł powstał we współpracy z portalem https://www.aptekakamagra.pl

Owoce morza

Owoce morza podobnie jak ryby morskie zawierają duże ilości kwasów omega-3 oraz witaminę A i D. Dodatkowo zawitają one także witaminę B12, czyli kobalaminę. Odpowiada ona za regulację wytwarzania krwinek czerwonych (erytrocytów), które transportują do komórek życiodajny tlen, a odbierają z nich dwutlenek węgla. Jej niedobór może prowadzić do niedokrwistości.

Owoce morza są także bogatym źródłem makroelementów i mikroelementów. Należy tu wyróżnić jod, selen, wapń i cynk. Wapń podobnie jak witamina D odpowiada za wytrzymałe kości. Jod z kolei umożliwia prawidłowe funkcjonowanie tarczycy. Tarczyca jest to gruczoł wytwarzający tyroksynę i trójjodotyroninę ( T4 i T3). Są to jedne z ważniejszych hormonów w ludzkim organizmie. Regulują one metabolizm komórkowy. Niedobór jodu może prowadzić do zaburzeń działania tarczycy, a także utrudniać procesy uczenia się i zapamiętywania.

Dodaj komentarz