Piekary Śląskie – ważny punkt na pątniczym szlaku

0
Automatycznie zapisany szkic

Dla tych osób, które chętnie uczestniczą w pielgrzymkach, Piekary Śląskie są miejscem bardzo ważnym. Dlaczego? Bo tutejsze sanktuarium to nie tylko jeden z najważniejszych ośrodków kultu maryjnego na terenie Górnego Śląska, ale i wiele cennych dzieł sztuki sakralnej, którym z pewnością warto poświęcić swój czas.

Dzieje kultu maryjnego
Piekary Śląskie dość wcześnie zaczęły funkcjonować jako cel licznych pielgrzymek. Wszystko zaczęło się w XVII wieku, kiedy to w sąsiednich Tarnowskich Górach wybuchła zaraza. Mieszkańcy Tarnowskich Gór, szukając ratunku, wybrali się do kościoła w Piekarach, by tu, przed obrazem Matki Boskiej, modlić się o ocalenie swego miasta. Gdy wrócili do swych domów, zaraza ustąpiła, a obraz w Piekarach zaczął się cieszyć opinią cudownego. Od tego czasu Piekary są miejscem chętnie odwiedzanym przez pątników. Modlił się tu m. in. sam król Jan III Sobieski, który w drodze na odsiecz Wiednia zatrzymał się w piekarskim kościele. Józef Piłsudski, Stanisław Szeptycki, Matka Teresa z Kalkuty i Lech Wałęsa – oto wybrane nazwiska, z jakimi można się spotkać na liście słynnych pielgrzymów. Piekary Śląskie są też znane dzięki pielgrzymkom stanowym. W ostatnią niedzielę maja odbywa się pielgrzymka mężczyzn, z kolei w pierwszą niedzielę po 15 sierpnia – wielka pielgrzymka kobiet.

W piekarskiej bazylice
Bazylika Najświętszej Marii Panny i św. Bartłomieja swą obecną formę zyskała w połowie XIX wieku, jednak dzieje piekarskiego kościoła sięgają czasów średniowiecza. Już w dokumentach z XIV wieku pojawiają się wzmianki na temat drewnianego kościółka p. w. św. Bartłomieja. W kościele tym znajdował się obraz Marii Panny, który w XVII wieku zyskał miano cudownego. To dzięki niemu Piekary stały się ważnym ośrodkiem kultu maryjnego oraz celem licznych pielgrzymek. Pierwszą pielgrzymkę do Piekar odbyli mieszkańcy Tarnowskich Gór, którzy w 1676 roku musieli się zmierzyć z groźną zarazą. Modlitwy wznoszone przed obrazem Matki Bożej Piekarskiej przyniosły pozytywny efekt i zapoczątkowały coroczne pielgrzymki z Tarnowskich Gór do Piekar. Kolejnym ważnym wydarzeniem w dziejach kościoła w Piekarach była wizyta Jana III Sobieskiego, który zatrzymał się tu w drodze na Wiedeń. Dzięki tym wydarzeniom już w połowie XIX wieku Piekary były tak ważnym ośrodkiem życia religijnego, że budowa nowego, większego kościoła, stała się czynnością niezbędną. Do dziś w kościelnym wnętrzu najważniejszym dziełem jest obraz Matki Boskiej Piekarskiej, będącej od 2014 roku patronką Piekar Śląskich.

Spacerkiem przez kalwarię
Kalwaria to część piekarskiego sanktuarium, któremu z pewnością warto poświęcić swą uwagę. Założona w II połowie XIX wieku na wzgórzu Cerekwica, do dziś urzeka pięknem architektury i przyrody. Dziś można tu ujrzeć kaplice – stacje Drogi Krzyżowej, kaplice różańcowe oraz kościół kalwaryjski. Częścią założenia kalwaryjskiego jest też kaplica Świętego Rafała Archanioła, patrona pielgrzymów i podróżnych, znajdująca się na Rajskim Placu w pobliżu bazyliki.

Dodaj komentarz