Skarby Anglii: Stonehenge

0
Skarby Anglii: Stonehenge

Stonehenge położone na wzgórzu Salisbury na południu Anglii jest jedną z najbardziej zagadkowych budowli w Europie, a zarazem zdecydowanie najsłynniejszą pozostałością po okresie megalitycznym. Rokrocznie przyciąga tysiące turystów zdumionych rozmachem starożytnych, a także ich niesamowitą precyzją. Absorbujący jest także fakt, że mimo postępu nauki, historycy nadal nie potrafią z całą pewnością odpowiedzieć na wiele pytań związanych z tą prastarą konstrukcją.
Stonehenge składa się z 32 kamiennych bloków ustawionych w bardzo precyzyjnie wymierzony krąg o średnicy 30 metrów. Każdy z owych bloków ma zdumiewające 6 metrów wysokości. Konstrukcja powstawała etapami, najprawdopodobniej między 2400 a 1700 r. p.n.e. Naukowcy ustalili, że kamienie pochodzą z gór Prescelly w Walii, które oddalone są o 320 kilometrów od umiejscowienia Stonehenge. W jaki sposób starożytni w tych czasach byli w stanie przetransportować tak monumentalne kamienne bloki na taką odległość? Dzisiaj ciężko odpowiedzieć sobie na to pytanie.

W pierwotnym założeniu Stonehenge najprawdopodobniej miało pełnić funkcje rytualnego grobowca, o czym zdają się świadczyć znaleziska w postaci 400 neolitycznych kurhanów w okolicy. Wiadomym jest także, że kręgi wykorzystano do obrzędów związanych z ruchem ciał niebieskich. Z rzucanego przez kamienie cienia można wywnioskować, że moment przesilenia letniego stanowił moment szczególnie ważny w życiu religijnym twórców zagadkowej budowli. Dzięki kręgowi pierwotny lud zamieszkujący Wielką Brytanię był w stanie najprawdopodobniej określić nie tylko czas przesilenia letniego i zimowego, ale także wyznaczyć równonoce. Był to swego rodzaju kalendarz, połączenie obserwatorium astronomicznego z miejscem kultu. Nasuwa to kolejne przypuszczenia dotyczące tego, że neolityczna kultura dzisiejszej Anglii mogła czcić Słońce i Księżyc niczym ludy przedkolumbijskie w Ameryce. Jako ciekawostkę można podać fakt, że tajemniczy krąg używali również celtyccy druidowie w okresie świetności ich religii, który rozciągał się od II w. p.n.e. do II w. n.e.

Dzisiaj naukowców oraz turystów z całego świata zadziwia wiedza astronomiczna tajemniczych budowniczych sprzed czterech tysięcy lat. Budowla skłania także do refleksji dotyczącej tego, jak mało na ten moment wiemy na temat starożytnych ludów i ich niesamowitych umiejętności. Najbliższym dużym miastem leżących w bliskości ruin jest Salisbury, do którego pociąg ze stolicy Wielkiej Brytanii, Londynu dojeżdża w około półtorej godziny.

Dodaj komentarz