Wakacje na Cyprze – co warto wiedzieć i co koniecznie trzeba zobaczyć na miejscu?

Wakacje na Cyprze - co warto wiedzieć i co koniecznie trzeba zobaczyć na miejscu?

300 słonecznych dni w roku. Doskonałe jedzenie, pogodni i gościnni mieszkańcy, fantastyczne krajobrazy, ciepła woda w morzu, winnice, góry i piaszczyste plaże. Jednym słowem – urlop na Cyprze. Jedno z najpopularniejszych miejsc na urlop, które jest bardzo chętnie odwiedzane przez turystów. Prawdziwie doskonałe miejsce na odpoczynek o każdej porze roku: wiosną zachwycają tu kwitnące narcyzy i tulipany, latem można kąpać się w słońcu, wylegiwać na plaży i szaleć na desce surfingowej. Jesień jest doskonała na spacery i zwiedzanie bardzo bogatej kulturowo wyspy, a zimą miłośnicy narciarstwa i snowboardu będą wniebowzięci, bo jeździć tu można w górach Troodos. Co trzeba wiedzieć o Cyprze? I co warto tam zobaczyć?

Zwaśnione narody

Cypr to właściwie jedna wyspa, na której znajdują się dwa kraje. W 1974 roku w wyniku sporów pomiędzy mieszkańcami narodowości greckiej i tureckiej dokonano podziału kraju na dwie części – północna to wpływy tureckie, południowa – greckie. Jadąc na urlop na Cypr nie należy się jednak niczego obawiać, stacjonuje tam Korpus Pokoju ONZ, którego zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom i turystom, od lat jest tam spokojnie i nie dochodzi do żadnych walk. Przekraczanie granicy Cypru jest jednak legalne tylko w miejscach, w których działa Rząd Republiki Cypryjskiej. Turecka Republika Cypru Północnego nie jest uznawana przez żaden rząd, z wyjątkiem tureckiego, a ta część wyspy uznawana jest za okupowaną. Można w części północnej wypoczywać, pod warunkiem legalnego przekroczenia granicy. W związku z tym, że od 2004 roku Cypr jest członkiem Unii Europejskiej, do przekroczenia jego granicy wystarczający będzie dowód osobisty.

Co warto zobaczyć na Cyprze?

Mieszkańcy Cypru chętnie opowiadają legendy o swoim kraju, a funkcjonuje ich tu sporo. Najsłynniejsza z nich mówi, że Afrodyta, bogini piękności, narodziła się z morskiej piany właśnie na Cyprze. Inna, że święta Helena, matka cesarza Konstantyna, podczas pobytu na Cyprze chciała zwalczyć plagę żmij. Na jej polecenie przywieziono na wyspę mnóstwo kotów, które doskonale się tu zadomowiły. Jednak prawdą jest, że do dzisiaj na Cyprze na węże trzeba bardzo uważać, zwłaszcza wybierając się w góry. Jest ich tam na tyle dużo, że warto zaopatrzyć się w dostępną w każdej aptece surowicę, ponieważ są jadowite.

Wakacje na Cyprze - co warto wiedzieć i co koniecznie trzeba zobaczyć na miejscu?

Co warto zobaczyć na Cyprze? Oto kilka propozycji:

  1. Pafos – bardzo ważny ośrodek turystyczny i handlowy. Znajduje się tutaj wiele kurortów, a w ich sąsiedztwie udostępnione do zwiedzania są różne zabytki: Dom Dionizosa, Dom Orfeusza i Dom Ajona, w których na podłogach znajdziemy piękne mozaiki. Koniecznie trzeba tutaj zobaczyć również fort, Grobowce Królewskie i Pręgierz św. Pawła. Pafos to również raj dla miłośników lokalnej kuchni. Znajdziemy tu dziesiątki małych i większych knajpek, w których zakosztujemy lokalnych potraw i przekąsek. Niewątpliwie trzeba również wypić kieliszek wina, wytwarzanego w pobliskich winnicach. To z pewnością doskonałe zwieńczenie pełnego zwiedzania dnia.
  2. Półwysep Akamas, który znajduje się na północ od Pafos. Miejsce, gdzie obejrzymy zapierające dech w piersiach krajobrazy i znowu usłyszymy o Afrodycie, która właśnie tutaj miała brać upiększające kąpiele.
  3. Założone przez Mykeńczyków miasto, w którym znajduje się starożytny teatr z II w p.n.e. Do dzisiaj są w nim odgrywane spektakle, w latach sześćdziesiątych XX wieku przeszedł renowację, dzięki czemu może pomieścić nawet 3500 widzów. Jeżeli polecimy na urlop na Cyprze w okresie letnim, możemy tu wziąć udział w koncertach i przedstawieniach.
  4. Limassol – największa baza noclegowa na Cyprze, główne miasto portowe i miejsce ze słabością do świętowania. Znajdziemy tu niezliczone ilości restauracji, kawiarni i barów, sklepów oraz centrów handlowych, a wszystko w pięknych sceneriach wąskich i klimatycznych uliczek. Miasto tętni życiem, lokale zapełnione są gośćmi od rana do późnych godzin nocnych.
  5. Lania – górska wioska, w której znajdują się tradycyjne kamienne domy. W górach Troodos czas płynie inaczej, znajdziemy tu starą tłocznię wina i oliwy. To doskonała okazja, by skosztować tych lokalnych specjałów. Warto tutaj spróbować również syropu z drzewa chlebowego, jest słodki i pyszny.
  6. Jest stolicą wyspy, ale ciekawa jest również dlatego, że jest podzielona tzw. Zieloną Linią. Spotykają się tutaj wpływy dwóch władz: greckich i tureckich, dlatego Nikozja jest jedyną stolicą na świecie podzieloną w ten sposób. Po dopełnieniu formalności możemy jednak zwiedzić ją w całości. Przy głównej ulicy o nazwie Ledra warto rozejrzeć się za pamiątkami, ponieważ ceny są tu znacznie niższe niż w pozostałych częściach wyspy. Warto o tym pamiętać, jeżeli wybieramy się na wakacje na Cyprze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Wycieczki - Mauritius
Wycieczki – Mauritius

Mauritius to kierunek turystyczny, który w ostatnim czasie staje się coraz ciekawszą propozycją dla tych,...

Zamknij