Czego uczą wycieczki szkolne w góry?

0

Wycieczki szkolne mają nie tylko bawić, integrować, ale i uczyć. Popularnym kierunkiem wybieranym przez pedagogów są góry. Czego uczą wycieczki szkolne w góry?

Szkolna wycieczka integracyjna w góry

Wycieczki szkolne mają służyć lepszemu poznaniu się dzieci, integracji z kolegami i koleżankami. Dzięki temu znacznie lepiej można wejść w relacje, zacieśnić je, stworzyć przyjaźnie. Podczas wycieczek uczniowie spędzają ze sobą więcej czasu i to w różnorodny sposób. To sprzyja poznaniu się w inny sposób niż w szkolnej ławce, czy na korytarzu. To nowe wyzwanie.

Podczas wyjazdu na wycieczkę szkolną, najczęściej poznaje się nowe miejsca, tradycje i kulturę, ale i uczestniczy w nowych zajęciach. Doskonałym miejscem na integrację są góry. Odejście od miasta, ludzi i udanie się w bardziej ustronne miejsce sprawia, że dzieci chętniej korzystają z uroków, jakie daje natura. Można świetnie bawić się, nie korzystając ze smartfona. Rozwijające, integrujące wycieczki szkolne w góry pełne gier i zabaw organizuje bcamp.pl. Co więcej, program wyjazdu dobierany jest do indywidualnych potrzeb. Dzięki temu możliwe jest dopasowanie go do możliwości dzieciaków.

Park linowy i leśny tor przeszkód to wyzwania indywidualne, ale sprzyjają integracji, budowaniu wspólnoty poprzez wzajemną motywację i wsparcie. Oczywiście atrakcje grupowe dają znacznie więcej. Przykładem może być paintball, marsz na orientację, gry i zabawy Team Building. To zadania, które wymagają współpracy, podziału ról, ale też dają najwięcej frajdy.

Wycieczka szkolna – nauka poprzez zabawę

Wycieczki szkolne służą nie tylko integracji rówieśników i dobrej zabawie, ale również nauce. To czas, gdy dziecko może nabyć nową wiedzę i umiejętności. Czego uczą wycieczki szkolne, także te w góry? To przede wszystkim moment na powtórkę z geografii (podróż w nowe miejsce), historii (dzieje regionu), biologii (górski ekosystem). Zdobyta wiedza może dotyczyć również innych atrakcji, jakie zostaną po drodze zapewnione – gdy odwiedzi się muzeum, skansen, miejsca zabytkowe. Każda z tych okazji pozwala na utrwalenie posiadanych lub na zdobycie nowych wiadomości.

Nauka samodzielności podczas wycieczki szkolnej

Wyjazdy poza miejsce zamieszkania bez rodziców są również możliwością nauki samodzielności. W domu w wielu zadaniach pomaga tata lub mama. Na wycieczce szkolnej są opiekunowie, ale zdecydowanie więcej decyzji musi dziecko podejmować samo, zatroszczyć się o własne rzeczy. Dla wielu uczniów rozłąka z rodzicami jest trudna, ale są dla siebie wsparciem i dobrze zaplanowany wyjazd sprawia, że nie ma czasu na tęsknotę. Kilkudniowa wycieczka bez rodziców pozwala dziecku na samodzielność. Musi samo radzić sobie podczas wyboru ubrania, mycia, w czasie posiłków, ale i w gospodarowaniu pieniędzmi, jeśli dostaje kieszonkowe.

Wycieczki szkolne, zwłaszcza te kilkudniowe, to doskonały pomysł, by wspomóc rozwój uczniów. Dzięki wyjazdowi integracyjnemu z rówieśnikami zdobywają nowe przyjaźnie, zacieśniają więzi. Ale to nie wszystko. Wycieczka szkolna jest okazją do nauki samodzielności. Bez rodziców dziecko musi samo podejmować wiele decyzji. Wycieczka w góry, gdzie uczniowie mają zapełniony czas atrakcjami, sprzyja aktywności na świeżym powietrzu. Wszelkie gry i zabawy integrują. Co więcej, na miejscu lub zatrzymując się po drodze w ważnych miejscach, można poznać historię regionu, a także zdobyć inne ciekawe informacje.

Dodaj komentarz