Wycieczki do Wiednia – miejsca godne polecenia

1
Wycieczki Wiedeń

Wiedeń to niesamowite miasto, w którym nowoczesność łączy się z bogatą historią i monumentalną architekturą. Stolica walca i podobno najlepszej kawy w Europie, którą pić powinno się oczywiście w towarzystwie kawałka słynnego tortu Sachera. Jeżeli masz w planach wycieczkę do Wiednia, zapraszamy do zapoznania się z naszym krótkim poradnikiem.

Wycieczka do Wiednia – informacje praktyczne przed wyjazdem

Jako że Austria jest członkiem Unii Europejskiej, obywatele Polski mogą wjechać na teren tego kraju na podstawie dowodu osobistego – na 90 dni, niezależnie od celu pobytu. Językiem urzędowym jest język niemiecki, jednak bez większego problemu dogadamy się również po angielsku.

Walutą obowiązującą w Austrii jest euro, wymianę możemy przeprowadzić zarówno w kantorze i w banku w Polsce, jak i na miejscu.

Jadąc na wakacje do Wiednia nie musimy martwić się o płatności kartą i wypłatę gotówki z bankomatu – karty płatnicze, debetowe i kredytowe wydane przez polskie banki są w większości honorowane. Przed wyjazdem warto sprawdzić w swoim banku, jak wyglądają opłaty związane z płatnościami zagranicą, kwestie przewalutowania i rozliczenia. Kiedy marzy Ci się wycieczka do Wiednia pamiętaj, że w Austrii obowiązuje zakaz handlu w niedzielę i święta.

Podróż do Wiednia – samolotem, samochodem, autokarem czy pociągiem?

Podróż samochodem do Wiednia to dobry pomysł, bo Warszawę i stolicę Austrii dzieli nieco ponad 700 kilometrów. Trasę można więc zrobić bez problemu w jeden dzień – wiedzie ona przez Czechy bądź Czechy i Słowację, w zależności od wariantu, na który się zdecydujemy. Międzynarodowe prawo jazdy nie jest w Austrii obowiązkowe. Obowiązkowe są za to winiety – na autostradach i drogach szybkiego ruchu, a ich ceny dla samochodów osobowych kształtują się na poziomie od 9 euro za winietę 10-dniową do 87 euro za winietę roczną. Brak winiety naklejonej na szybę pojazdu wiąże się z koniecznością wykupienia jednodniowej winiety w cenie 120 euro – widać więc, że trzeba się w nie zaopatrzyć wcześniej, chcąc uniknąć wysokich opłat.

Inną opcją są połączenia lotnicze do Wiednia, które realizują zarówno tani przewoźnicy (Ryanair z Krakowa, zaś Wizzair z Gdańska i Warszawy), jak i przewoźnicy tradycyjni, tacy jak LOT, Austrian Airlines czy Lufthansa. Podróż do Wiednia samolotem trwa około półtorej godziny, w zależności od miasta, z którego wyruszamy – lot z Krakowa do Wiednia będzie trwał nieco krócej, niż lot z Gdańska do Wiednia.

Kolejną propozycją jest podróż autokarem – wielu przewoźników ma w swojej ofercie przejazdy na trasie z Polski do Austrii. Rozważyć można także podróż pociągiem do Wiednia – trwa ona nieco ponad 7 godzin (pociąg na trasie Warszawa-Wiedeń, połączenie bezpośrednie).

Wycieczka do Wiednia – noclegi i wyżywienie

Jak można się domyślać, infrastruktura turystyczna Wiednia (i całej Austrii) jest bardzo dobrze rozwinięta, a wyszukując noclegi w Wiedniu trafimy na setki ofert w różnych cenach i różnym standardzie. Co zrozumiałe, im bliżej centrum miasta, tym ceny wyższe. Musimy wiec zdecydować, co jest dla nas ważniejsze: niski koszt czy bliskość turystycznych atrakcji.

Na pewno warto wybrać zakwaterowanie z dobrym połączeniem komunikacją publiczną, co umożliwi nam szybkie dostanie się do miejsc, które chcemy zobaczyć. W tym przypadku warto skorzystać z licznych wyszukiwarek hoteli i szeroko pojętych noclegów, które przedstawią nam interesujące nas opcje i porównają ich ceny.

Wiedeń jest jednym z najpiękniejszych miast Europy, rokrocznie zajmuje też wysokie miejsca w rankingach najlepszych miejsc do życia w oczach jego mieszkańców. Niestety, stolica Austrii nie należy do miast tanich – jeżeli więc chcemy zaoszczędzić na jedzeniu, powinniśmy zaopatrzyć się w nie w sklepach dyskontowych takich jak znany nam z Polski Lidl, a także Penny czy Hofer. Gdy zależy nam na ekonomicznym wypadzie do Wiednia, unikać powinniśmy posiłków w restauracjach i kawiarniach.

Wycieczki Wiedeń

Atrakcje turystyczne Wiednia

Wiedeń jest miastem przepięknym, pełnym zabytków i magicznych zakątków. Wiele z tych atrakcji jest niestety płatna, ale zwiedzanie Wiednia można również zrealizować w wersji ekonomicznej – nie brakuje bowiem darmowych, ciekawych propozycji, które powinniśmy wziąć pod uwagę, kiedy marzy się nam wycieczka do Wiednia.

Na liście miejsc do odwiedzenia znajduje się dawna siedziba monarchii Habsburgów, barokowe pałace Schönbrunn (dawna rezydencja rodziny cesarskiej) Belvedere. Koniecznie musimy udać się też na spacer po przepięknym bulwarze Ringstrawe, gwarantującym piękne widoki. Fanom nauki na pewno przypadnie do gustu Muzeum Historii Naturalnej, Muzeum Sztuki. Nie możemy zapomnieć również o niesamowitym, zabytkowym centrum Wiednia, stanowiącym atrakcję turystyczną samą w sobie.

1 thought on “Wycieczki do Wiednia – miejsca godne polecenia

Dodaj komentarz