Chorwacja – Park Narodowy Wodospady Krka

0
Chorwacja - Park Narodowy Wodospady Krka

Wyjazd do Chorwacji

Wybierając się na wakacje do Chorwacji warto zwiedzić Park Narodowy Wodospady Krka. Można tu nie tylko podziwiać wapienne twory na rzece z niesamowitymi wodospadami oraz bujną florę i faunę, ale także zabytki historyczne i kulturalne. Bliski kontakt z naturą oraz wspaniałe widoki, razem z możliwością kąpieli w rzece robią wrażenie na przybyłych turystach, którzy licznie tu przybywają.

Chorwacja – Park Narodowy Wodospady Krka

Park Narodowy Wodospady Krka został założony w 1985 roku na terenie obejmującym 109 kilometrów kwadratowych, w tym środkowy i dolny bieg rzeki Krka. Do parku prowadzą dwa wejścia położone w miejscowości Lozovac albo Skradin – trzeba więc kierować się na jedną z tych dwóch miejscowości. Jednak Skradin jest położona bliżej chorwackiej autostrady, przez co dojazd jest tu łatwiejszy.

Zwiedzanie parku warto zaplanować w słoneczny dzień, ponieważ w promieniach słońca widać całe piękno tego parku.

Co warto zwiedzić?

Wodospad Skadinski Buk

– największy wodospad na rzece Krka, jego długość to 800 metrów, gdzie rozmieszczonych jest siedemnaście kaskad. Zwiedzanie jest możliwe dzięki szeregowi drewnianych kładek i ścieżek. Tu właśnie można zażyć kąpieli. W pobliżu są też lokale gastronomiczne, w których można zakupić jedzenie i picie oraz skorzystać z toalety.

Młyny wodne z XIX wieku 

– są to nie tylko zabytki wiejskiego budownictwa, ale także dowód przeszłości gospodarczej. W odnowionych budynkach można zobaczyć jak wyglądał dawniej proces mielenia zboża, prania, tkania oraz orki i siewu, czy nawet gotowania.

Wyspa Visovac

– pośród drzew umiejscowiony jest tu klasztor Franciszkanów z 1445 roku pod wezwaniem Matki Boskiej Łaskawej i kościół Matki Boskiej Visovackiej. Oprócz ciekawej historii samych braci zakonnych, można tu usłyszeć od przewodnika wiele ciekawostek dotyczących powstania samej wysepki. Do obejrzenia są tu zbiory archeologiczne, zbiór historycznych szat liturgicznych i naczyń oraz bogato wyposażona biblioteka z dużą ilością rękopisów i cennych ksiąg.

Roski slap

– nazwa wodospadu wzięła się od dawnej twierdzy Róg, która znajdowała się na prawym brzegu rzeki Krka. Ma długość około 650 metrów i składa się z mniejszych kaskad (zwanymi naszyjnikami Oglice) oraz głównej z której woda spada z wysokości 15 metrów. Najlepiej wodospad zwiedzać z pokładu statku. Przy wodospadzie Roski slap znajdują się różne formy naciekowe – progi, bariery i stożki oraz jaskinie. Jednak to właśnie owe stożki u podnóża głównej kaskady są najbardziej unikatową formacją tego wodospadu.

Dodaj komentarz