Wyjeżdżasz na wakacje? Sprawdź, o czym koniecznie musisz pamiętać!

0

Wyjazd na wakacje to zazwyczaj upragniony moment dla tych, którzy cały rok pracują, oczekując na kilkutygodniowy urlop. Wyjazd, który zbliża się wielkimi krokami, zazwyczaj nastraja pełnym podekscytowania oczekiwaniem i niecierpliwością, aż do chwili, kiedy otworzymy pustą walizkę, żeby wrzucić do niej rzeczy niezbędne na urlop. I tu właśnie pojawia się pierwszy znak zapytania.

Co powinniśmy zabrać ze sobą na urlop, by nie dać się zaskoczyć nieprzewidzianej sytuacji? Jak spakować walizkę, by na wakacjach mieć poczucie bezpieczeństwa i tego, że posiadamy wszystkie niezbędne rzeczy?

Pamiętaj o dokumentach

A właściwie zacznij od nich swoje pakowanie. Zostawienie tego elementu na koniec często powoduje, że – podekscytowani wyjazdem – zwyczajnie zapominamy ich ze sobą zabrać. I jeśli myślisz, że dowód osobisty czy paszport może ci się przydać jedynie podczas zagranicznego wyjazdu, to nic bardziej mylnego. Część urlopowych atrakcji wymaga wylegitymowania się, np.: wypożyczenie łodzi, rowerów wodnych, gokartów, czy sprzętu do wędkowania. Co więcej, jeśli przydarzy się niespodziewana wizyta u lekarza, co na urlopie ma czasem miejsce – musisz mieć przy sobie dokumenty, które pozwolą ci skorzystać z bezpłatnej opieki medycznej.

Ważne jest również to, by zabrać dokumenty nie tylko swoje, ale wszystkich uczestników wyjazdu, również dzieci. Przy wycieczkach zagranicznych zabranie niezbędnych dokumentów jest bezwzględnie konieczne. Na podstawie dowodów osobistych i paszportów drukowane są bilety na samolot. Jeśli ich nie posiadamy, nie zostaniemy wpuszczeni na jego pokład. Pamiętaj również, że niepełnoletnie dzieci także powinny posiadać ważne dokumenty osobiste. Jeśli podróżujecie w strefie Schengen, wystarczy dowód osobisty. Jeśli jednak są to kraje poza nią – konieczne będą dla wszystkich paszporty.

Jeśli dzieci nie mają jeszcze własnych dokumentów, trzeba je wyrobić. Na wyrobienie odpowiedniego dokumentu oczekuje się około miesiąca, pamiętaj zatem, by odpowiednio wcześniej udać się do urzędu i złożyć wniosek. W okresie wakacyjnym kolejki mogą być większe, weź to pod uwagę. Jeśli podróżujesz w obszarze Unii Europejskiej, pamiętaj o wyrobieniu dla wszystkich Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. To dokument, który upoważnia do bezpłatnego korzystania z medycznych usług na terenie obcych krajów.

Wyjeżdżasz na wakacje? Sprawdź, o czym koniecznie musisz pamiętać!

Niezbędne rzeczy na urlop

Wyjazd na wakacje z założenia ma być beztroski i przyjemny. Dlatego warto przygotować się do niego tak, by uniknąć stresu w nieprzewidzianych sytuacjach, na przykład takich jak przeziębienie, czy inne dolegliwości któregoś członka rodziny. Na takie okazje warto zabrać ze sobą apteczkę, a w niej niezbędne rzeczy: plastry, bandaż elastyczny, lekarstwa przeciwbólowe i przeciwgorączkowe i lekarstwa na dolegliwości układu pokarmowego.

Tuż obok nich – jeśli tylko podróżujemy w słoneczne miejsce – powinny znaleźć się olejki do opalania i balsamy nawilżające, których powinniśmy używać po kąpielach słonecznych. Mało jest rzeczy, które tak skutecznie potrafią zepsuć urlop, jak przeraźliwie piekąca skóra i czerwone plamy na całym ciele, dlatego warto opalać się z głową. Każdy uczestnik wyjazdu powinien mieć również czapkę lub kapelusz i okulary przeciwsłoneczne. Bardzo często zapominamy o ochronie oczu przed promieniowaniem słonecznym, a one są równie mocno, jeśli nie bardziej narażone na jego wpływ niż inne części ciała.

Poza lekkimi ubraniami warto zaopatrzyć się również w jedną cieplejszą rzecz, grubsza bluza może się przydać w różnych sytuacjach: nocny spacer, wietrzny rejs statkiem itp. Jeśli planujemy odpoczynek w postaci błogiego leniuchowania, warto zabrać coś, co jeszcze bardziej nam umili ten czas: ulubioną muzykę i słuchawki, czy książkę. Jeśli podróżujemy z dziećmi, to warto pamiętać również o ich ulubionych zabawkach. Na gorących plażach z pewnością przyda się również parasol, który będzie dawał cień. W większości miejsc na plaży można wypożyczyć zarówno leżaki, jak i parasole, jednak jeśli wolimy posiadać własny – można go ze sobą zabrać, nawet jeśli lecimy samolotem. Ze względu na swoje gabaryty zostanie nadany jako osobny bagaż, większość biur podróży oferuje taką możliwość bezpłatnie.

Ostatnią absolutnie niezbędną rzeczą na wakacjach są wygodne buty. Bez względu na to, czy planujemy dużo zwiedzać, czy też głównie odpoczywać, na pewno się przydadzą. Na plaży i basenie z pewnością będą to wygodne klapki, jeśli planujemy wypady na górskie szlaki, będzie konieczne bardziej specjalistyczne obuwie.

Dodaj komentarz