Wczasy w Grecji – co ze sobą zabrać i co zobaczyć na miejscu?

0
Jeżeli marzysz o wakacyjnej podróży, w czasie której poznasz piękne miejsca owiane historią to rewelacyjnym wyborem będzie Chianti. Jest to region położony w samym centrum Toskanii, skąd łatwo dostaniesz się do większości średniowiecznych miast, wiosek i zamków.

Słoneczna Grecja to wymarzony kierunek na letni urlop. Temperatury sięgają tam wówczas powyżej 30 stopni, większość dni jest zdecydowanie słonecznych, a ryzyko, że w trakcie urlopu zastaniemy tam deszcz, jest niemal zerowe. W dodatku Grecja to miejsce, gdzie rodziła się cywilizacja i demokracja, zatem bogactwo kulturowe i historyczne. Poza pięknymi kurortami, imponującymi hotelami i słonecznymi plażami możemy tutaj zwiedzać bez końca. Urlop w Grecji to przede wszystkim morze i wyspy, skupimy się jednak na tym, co warto zobaczyć na półwyspie, na którym leży grecka stolica – Ateny. Ateny są największym greckim miastem i jednym z najważniejszych ośrodków turystycznych tego kraju. Znajdziemy tam zapierające dech w piersiach zabytki kultury antycznej. Od czego zacząć podróż do Grecji? Co spakować w walizkę? Co zobaczyć w Grecji? Wyruszamy!

Przygotowania i wyjazd

Grecja jest członkiem Unii Europejskiej i strefy Schengen. Oznacza to, że jako obywatele Unii nie musimy legitymować się paszportem, wyjeżdżając do Grecji, ważny dowód osobisty z pewnością wystarczy. Jeśli podróżują z nami dzieci, również są zobowiązane do posiadania ważnego dokumentu tożsamości – dowodu lub paszportu. Jedynym środkiem lokomocji na większość greckich wysp jest samolot, jednak do Aten możemy również dotrzeć samochodem. To jednak wyprawa tylko dla śmiałków, którym niestraszne dalekie trasy i wielogodzinna podróż samochodem. Podróż z Warszawy do Aten to około 2200 kilometrów, a przewidywany czas przejazdu to 24 godziny. Pokonując tę odległość będziemy mieli okazję obejrzeć takie kraje jak Czechy, Węgry, Serbię, czy Macedonię. Jeśli jednak wolimy krótką i niewyczerpującą podróż, z pewnością lepszym środkiem lokomocji będzie samolot. Wystarczy dwu i półgodzinna podróż, by znaleźć się na ateńskim lotnisku.

To, co trzeba spakować do walizki wybierając się do Grecji, to z pewnością rzeczy chroniące przed słońcem, które w Grecji jest nieubłagane. Pakujemy więc kremy do opalania z wysokim filtrem, balsamy chłodzące w razie poparzeń skóry, okulary przeciwsłoneczne i nakrycia głowy. Przydają się zarówno podczas odpoczynku na plaży i przy basenie hotelowym, jak i podczas wielogodzinnego zwiedzania. Na wakacje w Grecji warto zabrać ze sobą również pieniądze do wydania na miejscu, ponieważ greckie jedzenie jest przepyszne i z pewnością zostawimy sporo gotówki w niejednej tawernie.

Wczasy w Grecji - co ze sobą zabrać i co zobaczyć na miejscu?

Zwiedzanie Grecji – co koniecznie trzeba zobaczyć?

Obowiązkową pozycją na liście rzeczy do obejrzenia jest oczywiście Akropol. Zanim jednak zaczniemy jego zwiedzanie, warto pamiętać, że temperatury w Grecji, zwłaszcza latem, są bardzo wysokie. Dlatego, jeśli palące słońce utrudnia nam funkcjonowanie, warto zdecydować się na tę wycieczkę wczesnym przedpołudniem, zanim jeszcze będzie ono w zenicie i spowoduje wzrost temperatury. Wycieczka do Aten poza sezonem letnim to także dobry pomysł, bo wtedy upały mniej doskwierają. Akropol to wapienne wzgórze o wysokości względnej około 90 metrów, na którym znajdują się ruiny starożytnego miasta. W czasach mykeńskich wzgórze było ufortyfikowane, później zostało miejscem kultu. W tym niezwykłym mieście znajdziemy następujące budowle:

  • Partenon, zbudowany w latach 447-432 p.n.e. Został wzniesiony na cześć bogini Ateny, patronki miasta. Rzeźbienia na doryckich kolumnach zaprojektował Fidiasz, który uważany jest za najwybitniejszego rzeźbiarza starożytnej Grecji. Wewnątrz Partenonu znajdziemy gigantyczny posąg Ateny z kości słoniowej i złota.
  • Erechtejon – zbudowana na cześć bohatera Erechteusza, poświęcona Posejdonowi i Atenie.
  • Świątynia Ateny Nike
  • Propyleje, czyli budowlę wejściową
  • Pinakotekę, która jest zbiorem obrazów, dzieł sztuki, magazynem oraz skarbcem.

Po zejściu z Akropolu możemy udać się na sąsiednie wzgórze – Filopapusa. Stanowi ono doskonały punkt widokowy na panoramę miasta i sam Akropol po drugiej stronie, więc jeżeli planujemy wczasy w Grecji, nie możemy o nim zapomnieć. Następnie metrem można dojechać do Pireusu, największego greckiego portu i podziwiać imponującej wielkości statki, które w nim cumują. Na uwagę zdecydowanie zasługuje również Anafiotika, niewielkie miejsce u podnóży Akropolu, które jest swego rodzaju wioską w mieście. Przespacerujemy się tam wąskimi białymi uliczkami i maleńkimi schodkami. To rewelacyjne zakończenie dnia po aktywnej przechadzce po stolicy Grecji, bo znajdziemy tutaj ciszę i spokój, choć to miejsce w samym sercu miejskiego zgiełku.

 

Dodaj komentarz