Nieoczekiwana chrypka potrafi popsuć nie tylko humor czy zmniejszyć wiarę w siebie, ale i obniżyć jakość pracy wielu osób. Nauczyciele, doradcy, przedstawiciele handlowi, wokaliści itp. używają głosu na co dzień, by realizować obowiązki zawodowe – struny głosowe u tych osób są znacznie obciążone. Jednak nie tylko oni zmagają się ze zmianą barwy głosu. Warto wiedzieć, czym jest chrypka i jakie są jej przyczyny.

Zacznijmy od wyjaśnienia, czym jest chrypka. Najprościej mówiąc, jest to zaburzenie głosu. Poprzez zaburzone drgania fałdów głosowych krtani głos staje się niższy, bezdźwięczny, matowy i nieczysty. Fakt, że to właśnie krtań jest odpowiedzialna za powstawanie głosu prowadzi do stwierdzenia, że chrypka jest w wielu przypadkach skutkiem schorzeń tego narządu. Wśród przyczyn powodujących chrypkę znajdują się m.in. infekcje górnych dróg oddechowych, zapalenie błony śluzowej krtani, owrzodzenia kontaktowe, obrzęki alergiczne czy naczyniowo-nerwowe ale też obrzęki niezapalne. Na powstanie chrypki wpływają także torbiele, guzki czy polipy umiejscowione w obrębie strun głosowych, modzele krtani, brodawczaki (będące stanem przedrakowym) oraz nowotwory. Chrypka może wynikać również ze stanów chorobowych (refluks żołądka, niedoczynność tarczycy) oraz być następstwem nałogów, np. palenia papierosów i picia alkoholu. Dym papierosowy podrażnia i stopniowo niszczy nabłonek dróg oddechowych. Nałogowe palenie uniemożliwia proces jego odbudowy, dlatego też palacze często borykają się z przewlekłą chrypką. Nie należy jednak jej bagatelizować przypisując jedynie paleniu papierosów – kiedy się pojawi, warto obserwować organizm, ponieważ może być ona pierwszym symptomem rozwijającego się nowotworu gardła lub krtani. Poza przyczynami nabytymi, zachrypnięty głos może mieć podłoże genetyczne (jest często spotykana np. u osób cierpiących na zespół Downa) lub wynikać z wad krtani. Chrypka może towarzyszyć także zaburzeniom neurogennym i mięśniowym.

Jeżeli wiesz, że przyczyną chrypki jest przeziębienie lub nadwyrężenie głosu nie wymaga ona konsultacji z lekarzem – zniknie samoistnie po kilku dniach lub po wyleczeniu infekcji. Natomiast jeżeli chrypka utrzymuje się od dłuższego czasu bez innych uchwytnych objawów nie lekceważ jej. Udaj się do lekarza zwłaszcza, kiedy zmianie głosu towarzyszy jednostronny ból gardła, suchość w ustach, utrata masy ciała, duszność lub problemy z przełykaniem. Może to wskazywać na poważne problemy, w tym zmiany nowotworowe, które wymagają odpowiedniej diagnostyki.

Dodaj komentarz