Najpiękniejsze górskie kurorty w Polsce – przedstawiamy je dla Was

0

Najpiękniejsze górskie kurorty w Polsce.

Polskie góry są wyjątkowo piękne i fascynujące. Wie to każdy, kto choć raz miał szansę je odwiedzić. Góry są idealnym zakątkiem na wypoczynek o absolutnie każdej porze roku. Warto nieco bliżej je poznać, aby móc w pełni świadomie wybrać kierunek, który najbardziej nas interesuje. Klub travelowy Travelist.pl zachęca do przejrzenia ofert najpiękniejszych górskich kurortów!

Daj szansę Zakopanemu – pokochaj Tatry!

O Zakopanem w ostatnich latach można usłyszeć niepochlebne opinie – „przereklamowane”, „zatłoczone”, „skomercjalizowane”. Ale czy Zakopane naprawdę takie jest? Nie!

To, jak je postrzegamy, zależy w dużej mierze od nas samych i od tego, czego oczekujemy. Jest to miejscowość wyjątkowo atrakcyjna turystycznie – najlepsza baza wypadowa w Tatry. Nic zatem dziwnego, że każdego roku jest oblegane przez tłumy turystów. Zakopane to jednak nie tylko Krupówki, Morskie Oko czy Gubałówka…

Jest to miejsce z bardzo bogatą i długą historią, całym mnóstwem zabytków i górskich zakątków „wolnych” od turystów. Bardzo ciekawą propozycją jest wędrówka po Zakopanem z historią i legendą w tle. Choć obecnie miasto kojarzone jest głównie jako „zimowa stolica Polski” i baza wypadowa na tatrzańskie szlaki, szczególnie końcem XIX wieku stanowiło ono ważny ośrodek kulturalny kraju. Bywali tu (lub mieszkali na stałe) przedstawiciele świata kultury, między innymi: Stanisław Witkiewicz, twórca słynnego stylu zakopiańskiego, jego syn Stanisław Ignacy Witkiewicz (Witkacy), Stefan Żeromski, Władysław Hasior, Kornel Makuszyński czy Jan Kasprowicz.

Po dziś dzień można odnaleźć ich ślady w Zakopanem. Warto odwiedzić Muzeum Jana Kasprowicza w willi „Harenda”, Galerię Władysława Hasiora czy Muzeum Kornela Makuszyńskiego. Miejscem, w którym bez wątpienia można doświadczyć przeszłości, jest najstarszy w mieście cmentarz – Cmentarz Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku.

Pochowani są tu ludzie wybitni, zasłużeni nie tylko dla Zakopanego, ale dla Tatr i Podhala. Autorem większości nagrobków, które są prawdziwymi dziełami sztuki, jest wspomniany już Władysław Hasior. Zaraz przy cmentarzu mieści się kościół Matki Boskiej Częstochowskiej, który jest najstarszym drewnianym kościołem w mieście.

Będąc w „Zakopcu”, warto wybrać się na wędrówkę i odkryć piękno tatrzańskiej przyrody. Szczególnie wiosną tatrzańskie doliny robią duże wrażenie – Dolina Białego, Strążyska czy słynne Kościeliska i Chochołowska. Nie bez powodu w zakątku tym utworzony został jeden z parków narodowych – Tatrzański Park Narodowy.

Gdzie nocować?

W Zakopanem z całą pewnością warto zatrzymać się na dłużej. Wygodny nocleg mogą zapewnić hotele:

Rezydencja Nosalowy Dwór***** – obiekt położony u stóp Nosala, w zacisznej okolicy Zakopanego, oferuje między innymi panoramiczny basen, Klinikę La Perla Spa i pyszne, regionalne jedzenie.

Hotel Belvedere Resort & Spa****  – położony nieopodal Doliny Białego, oferuje centrum wodne, termalne i spa.

Wyrusz na szlak z Duchem Gór w Szklarskiej Porębie!

Teraz przenieśmy się na chwilę w Sudety, a dokładniej, w Karkonosze. Szklarska Poręba to jedno z najbardziej atrakcyjnych miejsc w tym najwyższym paśmie Sudetów. Z kolei najwyższym szczytem nie tylko Karkonoszy, ale całych Sudetów i dodatkowo Czech, jest słynna Śnieżka.

Miasto historycznie położone jest na Dolnym Śląsku. Rozciąga się malowniczo w dolinie rzeki Kamiennej, otoczone zboczami Karkonoszy (nad miastem dumnie wznosi się Szrenica), Gór Izerskich (w tej części góruje Wysoki Kamień) i Pogórzem Karkonoskim. Szklarska Poręba to bodaj najlepsza baza wypadowa nad zjawiskowe wodospady Szklarki i Kamieńczyka. Ten drugi wymieniony jest najwyższym w całych polskich Sudetach. Ciekawostką jest, iż kręcone tutaj były sceny do filmu Opowieści z Narnii.

Na szczyt wspomnianej już Szrenicy można dostać się ze Szklarskiej Poręby wyciągiem krzesełkowym. Ze szczytu rozciągają się bajeczne widoki na Góry Izerskie, czeską część Karkonoszy, a także całą Kotlinę Jeleniogórską. Z miasta prowadzi wiele szlaków turystycznych, którymi można dostać się w najpiękniejsze zakątki Sudetów.

Warto odwiedzić między innymi Kukułcze Skały (grupa granitowych skałek), Śnieżne Kotły (malownicze kotły polodowcowe), jak również słynną górę Chojnik ze znajdującym się na jej szczycie zamkiem o tej samej nazwie (mieści się w granicach administracyjnych Jeleniej Góry, w dzielnicy Sobieszów).

Gdzie nocować?

Jeden dzień, czy nawet weekend, to zdecydowanie za mało, aby odkryć wszystkie atrakcje miasta i okolicy. Już teraz warto przygotować się na dłuższy wyjazd i szczegółowo przyjrzeć się ofertom takich miejsc jak między innymi:

Hotel Las – położony malowniczo na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego, oferujący magiczne widoki z hotelowych okien i komfortowo urządzone pokoje.

Willa Słoneczna Róża – willa ma za sobą już ponad sto lat historii, mieści się w bardzo dogodnej lokalizacji, w centrum miasta. Obecnie odrestaurowana, kusi nowoczesnymi udogodnieniami na miarę XXI wieku, ale myli się ten, kto sądzi, że zatraciła swój przedwojenny urok…

Poznaj Szczawnicę i odkryj niezwykły urok Pienin…

Kolejny magiczny zakątek, kolejny piękny górski kurort i park narodowy – Pieniński Park Narodowy. Dawno temu, bo w roku 1864, Władysław Anczyc (polski poeta i dramatopisarz) powiedział, że:

Kto nie był w Tatrach i Pieninach, ten nie był nigdzie i nic nie widział.

Nawet teraz trudno jest nie zgodzić się z tym twierdzeniem. Na początek jednak przyjrzyjmy się nieco bliżej samej Szczawnicy. Jest to wyjątkowo atrakcyjne miasto o charakterze uzdrowiskowym. Rozciąga się ono na wysokości od 430 do 510 m n.p.m., w dolinie potoku Grajcarka. Leży zarówno w Pieninach, jak i w Beskidzie Sądeckim.

Tradycja lecznicza w Szczawnicy ma już przeszło 200 lat. Dzięki dobroczynnemu mikroklimatowi, jak również bogactwu źródeł mineralnych (szczawy alkaliczno-słone), Szczawnica jest doskonałym miejscem do leczenia schorzeń dróg oddechowych (w tym przewlekłych stanów zapalnych i alergicznych), astmy oskrzelowej czy chorób reumatycznych. Spacerując po mieście, można bliżej przyjrzeć się zabytkowej uzdrowiskowej zabudowie, która pochodzi z przełomu wieków XIX i XX.

Największą atrakcją regionu jest spływ przełomem Dunajca. Rozpoczyna się on w Sromowcach Wyżnych. Do Szczawnicy docieramy po około 2 godzinach, pokonując 18 km. Przełom ten uznawany jest za jeden z najpiękniejszych w całej Europie, ale nie brakuje opinii, iż jest zdecydowanie najpiękniejszym!

Rzeczony przełom pokonać można nie tylko na tratwach flisackich, ale również pieszo. Umożliwia to Droga Pienińska. Rozpoczyna się ona w Szczawnicy Dolnej i wiedzie aż do Czerwonego Klasztoru na Słowacji.

Szlakiem turystycznym znakowanym na niebiesko można podążyć z miasta na najwyższy szczyt Pienin, Trzy Korony, a także dalej, na słynną Sokolicę, z której roztacza się niewyobrażalnie piękny widok na przełom. Planując dłuższy pobyt w mieście, warto wybrać się na zwiedzanie okolicznych miejscowości, takich jak: Krościenko nad Dunajcem czy Czorsztyn i Niedzica, w których wznoszą się zabytkowe zamki.

Gdzie nocować?

Szczawnica to doskonała baza wypadowa w Pieniny. Decydując się na nocleg w tym zakątku, warto skorzystać polecanych przez Travelist.pl hoteli:

Hotel Smile*** – hotel utrzymany jest w alpejskiej konwencji, położony malowniczo na zboczu Wysokiej Góry. Od brzegu Dunajca dzieli go niespełna 100 metrów.

Hotel Batory*** – w willi Batory przebywali przed laty przedstawiciele polskiej kultury i polityki. Uroki Szczawnicy odkrywał tu sam Henryk Sienkiewicz. Początki budowli sięgają drugiej połowy XIX wieku – powstała ona z inicjatywy założyciela uzdrowiska, Józefa Szalaya. Z hotelu rozciągają się piękne widoki między innymi na Palenicę.


Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz