Poznaj bliżej miasto Łódź

0

Łódź to trzecie największe miasto w Polsce pod względem ludności (zaraz za Warszawą i Krakowem). Liczba ludności w roku 2020 wynosiła ponad 677 tysięcy. Miasto administracyjnie należy do aglomeracji łódzkiej i województwa łódzkiego. Jakie wiadomości Łódź warto poznać, aby bliżej dowiedzieć się tego co ma szczególnego do zaoferowania to miasto? Jakie atrakcje przyciągają turystów i co szczególnie warto zobaczyć w mieście?

​Palmiarnia Łódzka

Charakterystycznym obiektem Łodzi jest znajdujący się tutaj ogród botaniczny. Jest to jeden z najnowocześniejszych budynków w skali całej Europy i zajmuje blisko 0,11 hektara. Funkcjonuje w tym miejscu od roku 1956. W samej palmiarni można podziwiać około 4,5 tysiąca gatunków i odmian roślin, a także charakterystyczne palmy, które są powiązane z historią miasta Łodzi. Obszar palmiarni podzielony jest na trzy strefy – pawilon śródziemnomorski, tropikalny oraz pawilon w którym można podziwiać bogatą kolekcję kaktusów. System obsługi palmiarni jest bardzo nowoczesny i wszystkim steruje specjalny komputer, który dostosowuje temperaturę oraz wilgotność do potrzeb poszczególnych gatunków roślin. Oprócz roślin w trakcie spaceru po obiekcie można zaobserwować pełzające żółwie i pływające ryby.

​Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi

Duże muzeum w którym można obejrzeć około 200 tysięcy różnych eksponatów, a sama powierzchnia muzeum to 7 000 m kwadratowych. Główną tematyką zbiorów jest historia związana z włókiennictwem i tkactwem. Niewątpliwą atrakcją muzeum jest możliwość poznania za pomocą prezentacji multimedialnych tego w jaki sposób funkcjonowały w przeszłości zakłady przemysłowe, które specjalizowały się w produkcji włókienniczej. Na żywo można między innymi obejrzeć to w jaki sposób funkcjonowały i wyglądały ówczesne maszyny tkackie. Szczególną renomę muzeum podkreśla to, że w roku 2013 uzyskało prestiżowe, wysokie drugie miejsce w rankingu „7 nowych cudów Polski” miesięcznika National Geographic Traveler.

​Planetarium EC1 w Łodzi

To planetarium jest jedną z najnowocześniejszych tego typu konstrukcji w Polsce. W środku kopuły o średnicy 18 metrów znajduje się specjalny system projekcyjny, który potrafi wyświetlać projekcje w rozdzielczości 8K. Warto też nadmienić, że połączenia między poszczególny elementami ekranu są praktycznie niewidoczne, a przy zastosowaniu nowoczesnej technologii możliwe jest wyświetlenie wysokiej jakości obrazu. Planetarium dysponuje 110 miejscami siedzącymi. Dla odwiedzających planetarium dostępna jest również mała kawiarnia oraz sklep z pamiątkami.

Dodaj komentarz