Zwalczanie szczurów, myszy i innych gryzoni, czyli deratyzacja

0
Wybieramy fotelik rowerowy dla dziecka

Szczury, myszy i inne gryzonie zawsze budzą niepokój, gdy pojawiają się w domu, mieszkaniu lub przestrzeni publicznej. Ich obecność wiąże się z większym lub mniejszym dyskomfortem. Na widok gryzoni u niektórych osób pojawia się obrzydzenie, a u innych – strach przed przeniesieniem przez nie chorób zakaźnych. Gdy więc zauważysz, że nieproszeni goście harcują pod Twoim dachem i to bez Twojej zgody, warto pomyśleć o skutecznej usłudze tzw. odszczurzania, czyli deratyzacji.

Deratyzacja – czym dokładnie jest i na czym polega?

Deratyzacja warszawa to zbawienny zabieg dla prywatnych i publicznych przestrzeni, dzięki któremu skutecznie można pozbyć się szczurów, myszy oraz innych gryzoni. Usługa deratyzacji wykonywana jest przez profesjonalną firmę, która posiada odpowiednie środki mające na celu zniwelować problem.

Zabieg może zostać wykonany przy użyciu różnych środków. Trudno zatem jednoznacznie wyjaśnić, na czym konkretnie polega deratyzacja. Jej przebieg zależny jest od wybrania przez specjalistę jednej z metod. Obecnie tego typu usługa może zostać wykonana przy użyciu metody:

– fizycznej, w której używa się wszelkiego rodzaju wabików na szczury;

– chemicznej przy użyciu środków chemicznych;

– mechanicznej, która wymaga rozmieszczenia popularnych pułapek sprężynowych;

– biologicznej, do której niezbędne będzie inne zwierzę np. pies lub kot.

Bez względu na to, jakie mamy zdanie o poszczególnych metodach, należy pamiętać o tym, że decyzję odnośnie zwalczania gryzoni należy podjąć szybko. Ich obecność w naszej przestrzeni wiąże się nie tylko z dyskomfortem, lecz także z ryzykiem przeniesienia przez nie chorób zakaźnych, jak np. dżumy, toksoplazmozy, czy salmonelli.

Deratyzacja to obowiązek każdego właściciela, posiadacza i zarządcy nieruchomości!

O konieczności przeprowadzenia deratyzacji przez właściciela, posiadacza lub zarządcy nieruchomości jasno mówi prawo. Obowiązek wynika z ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. Zgodnie z art. 22 ust. 1 pkt 2 „właściciel, posiadacz lub zarządzający nieruchomością są obowiązani utrzymywać ją w należytym stanie higieniczno-sanitarnym w celu zapobiegania zakażeniom i chorobom zakaźnym, w szczególności (…) zwalczać gryzonie, insekty i szkodniki…”

Przed przystąpieniem do zabiegu deratyzacji należy w pierwszej kolejności zadbać o bezpieczeństwo osób przeprowadzających zabieg, domowników, a także przypadkowych przechodniów. Nie wolno dopuścić do tego, aby podczas jakiejkolwiek metody komuś stała się krzywda. Dlatego zaleca się, aby na czas zabiegu domownicy oraz inne osoby opuściły miejsce poddane deratyzacji.

Dodaj komentarz