Belgia- co warto zobaczyć?

0

Większość z nas lubi podróżować. Jedni planują wyjazd od początku do końca, a drudzy spontanicznie wyruszają w poszukiwanie przygód. Nieważne jednak, którą z tych osób jesteśmy. Liczy się to, co w danym miejscu warto zobaczyć. Wybierając cel podróży, kierujemy się kilkoma wyznacznikami. Przede wszystkim zależne jest to, z kim będziemy podróżować, może samemu, może z partnerem, a może z dziećmi. Ze względu na to, kto nam będzie towarzyszył, warto wykonać rozeznanie, gdzie można się udać i co zainteresuje wszystkich podróżników. Nasza dzisiejsza podróż, choć teoretyczna odbędzie się po Belgii, która, choć jest małym krajem, ma naprawdę wiele atrakcji, które warto zobaczyć.
Kilka słów o Belgii.
Belgia znajduje się w zachodniej Europie. Graniczy z Francją, Luksemburgiem, Niemcami i Holandią. Jest państwem federacyjnym, na którego czele stoi król. Belgia liczy niecałe 12 milionów ludności, a najczęściej używanymi językami są niderlandzki i francuski.
Atrakcje skierowane dla rodzin z dziećmi.
1. Zoo w Antwerpii. Jest to najstarsze zoo w Belgii i jedno z najstarszych na świecie. Założone w 1843 roku. Mieści się ono obok dworca głównego dzielnicy, w której się znajduje. Można w nim zobaczyć ponad pięć tysięcy zwierząt, a 400 różnych gatunków na łącznej powierzchni dziesięciu hektarów. Według opinii odwiedzających zoo jest jednym z najbardziej zadbanych miejsc i bardzo sympatycznym dla dzieci. Na terenie zoo można zakupić przekąski czy napoje.
2. Walibi Belgium to park rozrywki znajdujący się w prowincji Brabancja Walońska. Powstał on w 1975 roku. Jest to pierwszy park, który wprowadził bilety za wejście, a nie za korzystanie z pojedynczej atrakcji. Głównym atutem parku jest ogromna kolejka górska, która mierzy ponad 200 metrów. Podczas jazdy kolejką wrażenia, jakie są nam dostarczane, są niezapomniane, raz pędzimy z zawrotną prędkością, by zaraz potem zostać ochlapanym wodą. Dzieje się tak, ponieważ mamy do czynienia z rollercoasterem połączonym z kolejką wodną. Ponadto w parku możemy skorzystać z wielu innych atrakcji zarówno dla starszych, jak i młodszych. W 2021 roku przez ogromne opady i podtopienia park został zamknięty do odwołania.
3. Mini-Europe. Jest to park rozrywki założony w 1989 roku w jednej z dzielnic Brukseli Bruparck. W tym miejscu możemy zobaczyć coś naprawdę niesamowitego. Jedyną atrakcją, którą tam spotkamy, jest Europa w pomniejszeniu. Możemy sobie przejść od Angielskiego Big Bena do francuskiej wieży Eiffla. Z Polski zostały wyróżnione Dwór Artusa i posąg Neptuna oraz pomnik poległych stoczniowców 1970 z Gdańska.
4. Brussels Park to jedna ze spokojniejszych atrakcji, do zwiedzania z dziećmi, jednak na pewno warta uwagi. Jest to największy park, który znajduje się w samym sercu Brukseli. Jest to miejsce w kształcie kwadratu zajmujące ponad trzynaście hektarów. Teren jest doskonale zadbany, wszystko piękne i zielone, oczywiście przy odpowiedniej porze roku. Całości domykają fontanny, które zajmują znaczną część parku. Idealne miejsce do zrobienia pikniku, zwykłego spaceru, czy po prostu zabaw dla dzieci.
Atrakcje dla miłośników przyrody i świeżego powietrza.
1. Meise Botanic Garden- ogród botaniczny położony w Meise w prowincji Brabancja Flamandzka. Główną atrakcją ogrodu jest zbiór roślin żywych. Znajduje się ich około 3 milionów gatunków. Ogród zajmuje powierzchnię wyższą niż 90 hektarów! Dla fanów roślin jest to zupełny raj. Ponadto można także przy okazji zwiedzić średniowieczny zamek z XII wieku, położony nad malowniczym jeziorem.
2. Park Narodowy Hoge Kempen to piękne miejsce położone w Limburgii w Regionie Flamandzkim Belgii. Założony został w 2006 roku i zajmuje powierzchnię równą 52 kilometry kwadratowe. Jest to zielony obszar, którego większą część zajmują wrzosowiska, lasy i jeziora. Wymarzone miejsce, dla fanów pieszych wycieczek.
3.Baraque de Fraiture to miejsce stworzone dla miłośników sportów zimowych. Piękne stoki narciarskie, pagórki do jazdy na sankach czy na snowboardzie to wszystko tutaj znajdziemy. Dodatkowym atutem jest przepiękna okolica, a także lasy idealne do pieszych spacerów zarówno zimą, jak i latem.
Atrakcje dla sympatyków historii.
1. Katedra św. Michała i św. Guduli w Brukseli to przepiękne miejsce z ciekawą historią w tle. Katedra znajduje się na wzgórzu Treurenberg. Pierwszy kościół powstał na tym wzgórzu w IX wieku, następnie raz na kilkadziesiąt lat był przebudowywany pod aktualnie panujący styl architektury. Wszelkie zmiany budownicze zostały zakończone na przełomie XV i XVI wieku. Niestety mniej więcej w tym samym czasie została pozbawiona większości wystroju wewnętrznego poprzez grabieże. Na szczęście dla odwiedzających w kościele można znaleźć jeszcze sporo interesujących zabytków.
2. Bazylika Świętej Krwi. Jest to kościół rzymsko-katolicki, pochodzący z XII wieku. Według wierzących a tym miejscu znajduje się relikwia będąca krwią Chrystusa. Właśnie ze względu na tę krew od wielu lat bazylika jest miejscem odwiedzanym przez pielgrzymów.
3. In Flanders Fields Museum to miejsce założone w 1998 roku, a położone jest we Flandrii Zachodniej. Muzeum w całości jest poświęcone I wojnie światowej. Co ciekawe, w muzeum przeprowadzane są zajęcia edukacyjne zarówno dla dzieci miejscowych, jak i przyjezdnych.
Jak widać powyżej, mimo tego, że Belgia w stosunku do innych krajów jest niewielka, to ma sporo do pokazania. Poza wspomnianymi wcześniej atrakcjami w tym państwie jest naprawdę wiele do zobaczenia. Cały kraj piękny, malowniczy, a ludzie tam żyjący są bardzo przyjaźnie nastawieni do przyjezdnych i nie tylko.

Dodaj komentarz