Jarosław to średniej wielkości miasto w województwie podkarpackim. Leży w połowie drogi pociągiem z Rzeszowa do Przemyśla. Ciekawe, choć być może niekiedy pomijane. Turystyka w województwie podkarpackim jest branżą wysokich lotów. Nastawiona w znacznej części na nasze piękne Bieszczady nie odbiera jednak należnych gwiazdek miejscom być może nie zawsze z turystyką kojarzonych. Przyjrzymy się dzisiaj miastu Jarosław.
Na weekend i nie tylko

Przyjazd tutaj jest prosty. Jeśli jesteśmy na Podkarpaciu turystami zmotoryzowanymi, pobliska autostrada i wiele dobrej jakości dróg doprowadzi nas do bram miasta. A u rogatek roztoczy się piękny widok, naturalnie z każdej strony inny. W krajobrazie jednak dominują wieże kościołów. Do najważniejszych na pewno należy Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej, siedziba Dominikanów. Tradycja mówi, że modliła się tutaj królowa Jadwiga Andegaweńska. W Jarosławiu ma swoją siedzibę Opactwo Benedyktynek. Majestatyczna bryła kościoła należącego do Opactwa sprawia wrażenie jakby emanowała spokojem i harmonią. Ten spokój unosi się nad miastem.

Sielskie życie Jarosławia
Myliłby się jednak ten, kto myślałby, że nic tu się nie dzieje. Codzienna wrzawa i krzątanina mieszkańców jest dobrą okazją by choć na chwilkę zanurzyć się w atmosferę tego miasta. Zazwyczaj na ulicach w dzień powszedni spotkamy mnóstwo młodzieży uczącej się tutaj. Oprócz wielu szkół średnich, Jarosław jest siedzibą Państwowej Wyższej Szkoły Techniczno-Ekonomiczna im. Ks. Bronisława Markiewicza współpracującą z najlepszymi uczelniami z Krakowa i Rzeszowa.

Ciekawostką dla przybysza nową może być miejski radiowęzeł, towarzyszący na co dzień paniom pędzącym na zakupy czy młodym ludziom, którzy tutaj zdobywają wykształcenie oraz pracują. Po ciężkim dniu czas możemy spędzić w Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji z bogatą ofertą skierowaną do mieszkańców. Nowa galeria handlowa Stara Ujeżdżalnia może być jednym z wielu miejsc, gdzie miło spędzimy czas z przyjaciółmi, pójdziemy do kina czy dobrze zjemy.

Odnajdź siebie w Jarosławiu
Perłą jarosławskiej architektury i duchowym sercem miasta jest Kolegiata Bożego Ciała. To święte miejsce dla mieszkańców i pielgrzymów do którego prowadzą majestatyczne drzwi ze scenami z historii Polski. Liczne propozycje przeżyć religijnych, często o charakterze masowym, uzupełnia jarosławski krajobraz kulturalny, na który składają się spotkania z artystami, warsztaty, koncerty i wiele innych. Zdecydowanie warto zapoznać się wcześniej z organizowanymi przez Miejski Ośrodek Kultury czy Galerię Rynek 6 wydarzeniami.

Jeśli już mowa o Rynku to nieważne czy zaczniesz tutaj poznawanie miasta, czy tutaj je zakończysz, będziesz chciał zostać tu dłużej. Pobliskie pizzerie i kawiarnie, zachęcają świetnym menu i wspaniałą, miłą obsługą. Zdecydowanie świetnym miejscem jest kawiarnia Galeria Przedmiotu. Odnajdziesz tu spokój a być może siebie.
Wizyta w Jarosławiu to bardzo dobre uzupełnienie tradycyjnego zwiedzania województwa podkarpackiego.
Czas płynie tutaj wolniej i milej a sprzyja to odnalezieniu tego, czego tak bardzo nam brakuje w szybko nieraz pędzącym świecie.

Dodaj komentarz