Najważniejszy dla wielu i najbardziej znany na świecie ogród, to Ogród Oliwny
Istnieją na świecie ogrody, które cieszą oko, budzą podziw zwiedzających, albo zmuszają do refleksji i kontemplacji, jak najbardziej znany wszystkim ludziom na świecie Ogród Oliwny. Znajduje się on w Jerozolimie.
Jerozolima jest dziś największym miastem Izraela i stolicą Izraela. Powierzchnia Jerozolimy wynosi 123 kilometry kwadratowe i jest domem dla ponad 733 tysięcy ludzi. Miasto leży wśród gór Judei i pomiędzy Morzem Śródziemnym a Morzem Martwym. Jerozolima jest też głównym ośrodkiem dla trzech monoteistycznych Religii: dla Chrześcijaństwa, dla Judaizmu i dla Islamu.
Ogród Oliwny w Jerozolimie dwa tysiące lat temu także znajdował się w tym samym miejscu, w Dolinie Cedronu tuż u podnóża Góry Oliwnej. W ogrodzie tym przebywał na Modlitwie Pan Jezus ze swoimi uczniami tuż przed zdradą Judasza i pojmaniem przez żołnierzy rzymskich.
Dwa tysiące lat temu za czasów Pana Jezusa był to duży i gęsty ogród, w niczym nie przypominający dzisiejszego, w którym przebywało nieustannie wiele osób. Ogród ten zwany był gajem drzew oliwnych. I dlatego, że był gęsty i obszerny trudno było straży rzymskiej odnaleźć Pana Jezusa, do pojmania którego w konsekwencji doprowadził Judasz i wskazał Zbawiciela poprzez pocałunek.
Dziś Ogród Oliwny jest to miejsce bardzo przerzedzone, lecz i tak często odwiedzane przez pielgrzymów i turystów. Obecnie pieczę nad pozostałościami z Ogrodu Oliwnego sprawuje Zakon Franciszkanów, który opiekuje się Ogrodem Oliwnym od ponad czterystu lat. Współcześnie drzewa rosnące w tym miejscu także nie są tymi samymi drzewami, które rosły dwa tysiące lat temu w tym miejscu, gdyż zostały ścięte przez Rzymian podczas ataku na Jerozolimę, co działo się jeszcze w pierwszym wieku naszej ery i posłużyły Rzymianom do budowy obwarowań i machin wojennych. Dlatego dziś wiek drzew w Ogrodzie Oliwnym wynosi co najwyżej niecałe 1000 lat. Lecz korzenie tych młodszych drzew mogą pamiętać czasy Jezusa Chrystusa. Bo drzewa oliwkowe są długowieczne i mogą żyć setki lat, a nawet tysiące lat, gdy stary korzeń wypuszcza młode pędy. A tak właśnie może być w przypadku drzew w Ogrodzie Oliwnym.
Dwa tysiące lat temu za czasów Jezusa Chrystusa Jerozolima wyglądała zupełnie inaczej. Liczba ludności Jerozolimy wynosiła wówczas tylko 20 tysięcy, lecz miasto ogólnie było ładne i otoczone murami obronnymi. Wieże potrzebne były do obserwacji terenu, a bramy warowne pełniły rolę komór celnych, gdzie pobierano opłaty za wwożony do Jerozolimy i wywożony z miasta towary.
Miasto posiadało wąskie i wiecznie przeludnione uliczki z krajobrazem pozbawionym zieleni. Najważniejszą budowlą w Jerozolimie była Świątynia, którą zbudowano niemal w całości z białego marmuru. Świątynia posiadała też złotym dach. Miała 450 metrów długości i 300 metrów szerokości. Za czasów Pana Jezusa przebywało w niej bardzo dużo kapłanów i dużo lewitów, którzy byli potomkami jednego z 12 synów Jakuba. Lewici zajmowali się sprzątaniem i pilnowaniem Świątyni oraz przygotowaniem liturgii.