Z Polski do Macedonii – jakie są możliwości dojazdu?

0
Wynajem apartamentu w Gdańsku – na co zwrócić uwagę?

Wjazd do Macedonii nie wymaga od obywateli polskich wizy, również nie potrzebujemy wiz tranzytowych na przejazd przez Serbię.

Istnieją dwie główne drogi prowadzące przez Macedonię. Międzynarodowe autostrady:  E-75 biegnąca z północy od Serbii na południe do Grecji i E-65 wraz z E-852 i E-871 ze wschodu na zachód, czyli od Bułgarii do Albanii. Sieć dróg w kraju jest dobrze zadbana, bez problemu można dojechać do wszystkich miast i popularnych miejsc turystycznych.

Droga z Polski do Macedonii może przebiegać przez różne kraje. Przykładowa trasa z Warszawy do Skopje do około 1700 km. Podczas tej drogi przejeżdża się przez Czechy, Słowację, Węgry i Serbię. W trasie należy pamiętać o winietach, których ceny w pierwszych trzech krajach oscylują w granicy 15 euro. Można zaoszczędzić na winietkach jeżeli zdecydujemy się jechać nie po autostradach. Drogi alternatywne do autostrad są dobrze zadbane i nie ma na nich zbyt dużego ruchu. W tej sytuacji musimy być jednak przygotowani, że czas przejazdu wydłuży się o około 3 godziny. W przypadku przejazdu przez Serbię nie poleca się omijania autostrady. Ceny na kolejnych bramkach przy wiedzie na autostrady w Serbii to 3, 2,5, 6,5, 2 euro lub w sumie około 1500 dinarów. Najlepiej jest przygotować się wcześniej i mieć odpowiednią sumę zamienioną by nie tracić na przeliczniku w szczególności jeżeli zamierzamy tankować na stacjach benzynowych. 170 euro, to cena za paliwo potrzebne do przejechania trasy Warszawa-Skopje w 2012 roku.

W razie problemów na drodze warto zapamiętać numer kontaktowy (02) 15555 do AMSM (Auto-Moto Association of Macedonia). Oferują oni 24-godzinną informację dotyczącą dróg. Telefony alarmowe: policja 192, pogotowie ratunkowe 194, pomoc drogowa 196. W sezonie zimowym, to jest 15 listopad-15 marca, należy obowiązkowo posiadać łańcuchy.  Autostrady w Macedonii są płatne, opłata jest przyjmowana w euro lub w denarach i wahają się między 1 a 2 euro. Warto pamiętać o zabraniu Zielonej Karty, która jest obowiązkowa przy wjeździe na teren Macedonii.

Macedonia jest połączona z sąsiadującymi krajami i niektórymi krajami Europy Zachodniej regularnymi i okresowymi liniami autobusowymi. Belgrad, Zagrzeb, Lublana, Sarajewo, Sofia, Saloniki, Warszawa, Frankfurt to jedne z wielu miast z których kursują bezpośrednie autobusy do Macedonii. Więcej informacji na temat autobusów można znaleźć na stronie: www.sas.com.mk

Z Polski w każdy wtorek kursuje autobus do Skopje, przejeżdżający przez Warszawę, Radom, Kielce, Sandomierz, Tarnobrzeg, Rzeszów i Krosno lub Katowice, Kraków, Tarnów, Nowy Sącz, Jasło, Krosno. Cena biletu w obie strony to około 600 zł.

Przez Macedonię przejeżdża pociąg relacji Lublana- Saloniki przez Belgrad. Pociąg jeździ dwa razy dziennie. Na terenie Macedonii pociąg zatrzymuje się w: Tabanovce (przejście graniczne z Serbią), Kumanovo, Skopje, Veles, Gradsko, Negotino, Demir Kapija i Gevgelija (przejście graniczne z Grecją). Szczegółowe informacje i aktualny rozkład jazdy można znaleźć na stronie: www.mz.com.mk

W Macedonii są dwa lotniska międzynarodowe:

Lotnisko im. Aleksandra Wielkiego w Skopje (SKP)
Lotnisko św. Pawła Apostoła w Ohrydzie (OHD)

Z lotniska im. Aleksandra Wielkiego do Skopje można przejechać taksówką, koszt to około 80 złotych lub autobusem, cena około 6 złotych. Na lotnisku można również wynająć samochód.

Bezpośrednie loty do Macedonii obsługują lotniska w Belgradzie, Zagrzebiu, Lublanie, Sarajewie, Berlinie, Pradze, Budapeszcie i Londynie. Jeżeli nie możesz znaleźć bezpośredniego lotu do Skopje lub Ohrydu, warto poszukać lotu do Salonik lub Sofii, które znajdują się około 250 kilometrów od Skopje lub lotnisk w Belgradzie i Tiranie.

Transport w Macedonii
Dzięki dobrze rozwiniętej sieci autobusów poruszanie się między miejscowościami w Macedonii nie stanowi żadnego problemu. Ceny biletów są przybliżone do cen biletów w Polsce.

Dodaj komentarz