Z Polski do Macedonii – jakie są możliwości dojazdu?
Wjazd do Macedonii nie wymaga od obywateli polskich wizy, również nie potrzebujemy wiz tranzytowych na przejazd przez Serbię.
Istnieją dwie główne drogi prowadzące przez Macedonię. Międzynarodowe autostrady: E-75 biegnąca z północy od Serbii na południe do Grecji i E-65 wraz z E-852 i E-871 ze wschodu na zachód, czyli od Bułgarii do Albanii. Sieć dróg w kraju jest dobrze zadbana, bez problemu można dojechać do wszystkich miast i popularnych miejsc turystycznych.
Droga z Polski do Macedonii może przebiegać przez różne kraje. Przykładowa trasa z Warszawy do Skopje do około 1700 km. Podczas tej drogi przejeżdża się przez Czechy, Słowację, Węgry i Serbię. W trasie należy pamiętać o winietach, których ceny w pierwszych trzech krajach oscylują w granicy 15 euro. Można zaoszczędzić na winietkach jeżeli zdecydujemy się jechać nie po autostradach. Drogi alternatywne do autostrad są dobrze zadbane i nie ma na nich zbyt dużego ruchu. W tej sytuacji musimy być jednak przygotowani, że czas przejazdu wydłuży się o około 3 godziny. W przypadku przejazdu przez Serbię nie poleca się omijania autostrady. Ceny na kolejnych bramkach przy wiedzie na autostrady w Serbii to 3, 2,5, 6,5, 2 euro lub w sumie około 1500 dinarów. Najlepiej jest przygotować się wcześniej i mieć odpowiednią sumę zamienioną by nie tracić na przeliczniku w szczególności jeżeli zamierzamy tankować na stacjach benzynowych. 170 euro, to cena za paliwo potrzebne do przejechania trasy Warszawa-Skopje w 2012 roku.
W razie problemów na drodze warto zapamiętać numer kontaktowy (02) 15555 do AMSM (Auto-Moto Association of Macedonia). Oferują oni 24-godzinną informację dotyczącą dróg. Telefony alarmowe: policja 192, pogotowie ratunkowe 194, pomoc drogowa 196. W sezonie zimowym, to jest 15 listopad-15 marca, należy obowiązkowo posiadać łańcuchy. Autostrady w Macedonii są płatne, opłata jest przyjmowana w euro lub w denarach i wahają się między 1 a 2 euro. Warto pamiętać o zabraniu Zielonej Karty, która jest obowiązkowa przy wjeździe na teren Macedonii.
Macedonia jest połączona z sąsiadującymi krajami i niektórymi krajami Europy Zachodniej regularnymi i okresowymi liniami autobusowymi. Belgrad, Zagrzeb, Lublana, Sarajewo, Sofia, Saloniki, Warszawa, Frankfurt to jedne z wielu miast z których kursują bezpośrednie autobusy do Macedonii. Więcej informacji na temat autobusów można znaleźć na stronie: www.sas.com.mk
Z Polski w każdy wtorek kursuje autobus do Skopje, przejeżdżający przez Warszawę, Radom, Kielce, Sandomierz, Tarnobrzeg, Rzeszów i Krosno lub Katowice, Kraków, Tarnów, Nowy Sącz, Jasło, Krosno. Cena biletu w obie strony to około 600 zł.
Przez Macedonię przejeżdża pociąg relacji Lublana- Saloniki przez Belgrad. Pociąg jeździ dwa razy dziennie. Na terenie Macedonii pociąg zatrzymuje się w: Tabanovce (przejście graniczne z Serbią), Kumanovo, Skopje, Veles, Gradsko, Negotino, Demir Kapija i Gevgelija (przejście graniczne z Grecją). Szczegółowe informacje i aktualny rozkład jazdy można znaleźć na stronie: www.mz.com.mk
W Macedonii są dwa lotniska międzynarodowe:
Lotnisko im. Aleksandra Wielkiego w Skopje (SKP)
Lotnisko św. Pawła Apostoła w Ohrydzie (OHD)
Z lotniska im. Aleksandra Wielkiego do Skopje można przejechać taksówką, koszt to około 80 złotych lub autobusem, cena około 6 złotych. Na lotnisku można również wynająć samochód.
Bezpośrednie loty do Macedonii obsługują lotniska w Belgradzie, Zagrzebiu, Lublanie, Sarajewie, Berlinie, Pradze, Budapeszcie i Londynie. Jeżeli nie możesz znaleźć bezpośredniego lotu do Skopje lub Ohrydu, warto poszukać lotu do Salonik lub Sofii, które znajdują się około 250 kilometrów od Skopje lub lotnisk w Belgradzie i Tiranie.
Transport w Macedonii
Dzięki dobrze rozwiniętej sieci autobusów poruszanie się między miejscowościami w Macedonii nie stanowi żadnego problemu. Ceny biletów są przybliżone do cen biletów w Polsce.