10 sposobów na bezwysiłkowe oszczędzanie

0

Oszczędności pozwalają na większą swobodę finansową i skutecznie zwiększają poczucie bezpieczeństwa. Gdy wiesz, że masz odłożone pieniądze na czarną godzinę, wizja utraty pracy, nagłego obniżenia zarobków albo pojawienia się niespodziewanych wydatków nie jest już tak przytłaczająca psychicznie, a regularnie oszczędzanie to także sposób na szybszą spłatę wszystkich kredytów i droga do całkowitej wolności finansowej. Warto zacząć oszczędzać już dziś, bo nawet niewielkie kwoty odkładane systematycznie w końcu staną się poduszką finansową, ale czasem może się wydawać, że przy niewielkiej wypłacie nie ma tak naprawdę z czego odłożyć. Dlatego przygotowaliśmy listę dziesięciu sposobów na oszczędzanie, które możesz wdrożyć od razu:

1. Rób zakupy tylko z listą

Na zakup miej przeznaczony określony budżet i trzymaj się go. Zrób listę wszystkich rzeczy i nie kupuj niczego, czego nie ma na liście. Pamiętaj też, by przed wyjściem na zakupy dobrze się najeść, gdyż głodni jesteśmy bardziej podatni na zachcianki, które dają nam przyjemność tylko na krótką chwilę, a pozbawiają nas cennych pieniędzy.

2. Gotuj w domu

Jedzenie na wynos albo na dowóz jest smaczne, ale wyraźnie droższe, dlatego jak najwięcej posiłków przygotowuj własnoręcznie, a najlepiej zrób obiad na kilka dni do przodu – dzięki temu jeśli w ciągu dnia wydarzy się coś niespodziewanego (jak dłuższy pobyt w pracy), ciągle masz w domu ciepłą zupę albo gulasz i nie musisz zamawiać na szybko pizzy, żeby cokolwiek zjeść.

3. Jedz więcej warzyw

Ogranicz mięso w diecie, gdyż nie tylko dużo kosztuje, ale też jedzone zbyt często ma negatywne skutki dla zdrowia. Zamieniając mięso dwa razy w tygodniu na sycącą fasolę albo soczewicę, zaoszczędzisz kilka złotych, a przy okazji zadbasz o to, by w przyszłości nie musieć borykać się z wysokim ciśnieniem czy podwyższonym cholesterolem.

4. Poświęć weekend na wymyślenie lunchu do pracy

Jeśli kupujesz codziennie do pracy lunch w kawiarni albo stołówce, tracisz kilkadziesiąt złotych każdego tygodnia. Zamiast tego poświęć trochę czasu w sobotę na znalezienie inspirujących przepisów na smaczne posiłki na wynos, kup odpowiednie składniki i przygotuj się na cały tydzień – możesz wcześniej pokroić warzywa na sałatkę, wymieszać płatki owsiane z dodatkami albo nawet pomrozić odżywcze i pyszne kanapki, by wieczór wcześniej wyjmować po jednej z zamrażarki i codziennie zabierać świeżą do pracy.

5. Uszczelnij okna i drzwi

Ile energii tracisz na dogrzewanie chłodnych pomieszczeń w mieszkaniu? Jeśli zimą masz odkręcone kaloryfery na maksimum, a mimo to jest chłodno, być może masz po prostu nieszczelne albo niewyregulowane okna. Sprawdź, czy nie trzeba ich dokręcić lub zainwestuj w uszczelni, by w ten sposób obniżyć rachunki za ogrzewanie.

6. Oszczędzaj wodę

Comiesięczne wydatki na bieżącą wodę też możesz obniżyć. Bierz krótsze prysznice, a zanim woda się nagrzeje na tyle, by pod nią stanąć, zbieraj tą chłodną do wiadra i wykorzystaj do podlania roślin domowych albo spuszczenia wody w toalecie.

7. Znajdź sobie rozrywki, które nie wymagają wydawania pieniędzy

Zamiast kina wybierz książkę albo obejrzyj w domu klasykę kina, która często dostępna jest legalnie i za darmo na odpowiednich stronach internetowych. Zamiast wyjścia na miasto zaproś przyjaciół do domu i spróbujcie pograć w gry planszowe albo karciane, a zamiast dalekich wycieczek samochodowych urządź sobie wycieczkę pieszą po własnym mieście. Kto wie, może odkryjesz ciekawe zakątki?

8. Upiecz ciasto

Zachcianki i słodkie przekąski nie są drogie, dlatego tak łatwo sięga się po nie przy kasie w sklepie bez wyrzutów sumienia, ale gdy podliczysz wszystkie wydatki na słodycze w ciągu miesiąca, może się z tego zrobić spora kwota. Dlatego gdy najdzie Cię ochota na małe co nieco, upiecz własne ciasto. Cala blacha prostego ciasta kakaowego to wydatek kilku złotych, a przy tym jest to zdrowsza alternatywa.

9. Sprzedaj nieużywane rzeczy

Dodatkowy dochód to świetny sposób na zaoszczędzenie większej sumy pieniędzy. Rozejrzyj się po mieszkaniu, czy nie masz czegoś, czego nie używasz, a co ktoś mógłby chcieć kupić. Sporym zainteresowaniem cieszą się książki czy używana ubrania (koniecznie w dobrym stanie!).

10. Zapisz sobie gdzieś, dlaczego oszczędzasz

W procesie tworzenia poduszki finansowej warto pamiętać, że nasze nastawienie odgrywa ważną rolę. Warto więc zapisać sobie na kartce w widocznym miejscu, dlaczego oszczędzasz, dlaczego jest to dla Ciebie ważne, by w chwili zwątpienia móc dodać sobie motywacji. “Oszczędzam teraz, by w przyszłości nie martwić się pieniędzmi”, “oszczędzam, bo chcę pojechać na egzotyczne wakacje moich marzeń” albo podobne hasła pomogą Ci wytrwać w postanowieniu i przypomną, że to tylko etap przejściowy – droga do celu, jakim jest wolność finansowa.

Dodaj komentarz