Dekoracja świątecznego stołu – inspiracje

0

Święta Bożego Narodzenia to magiczny czas, który spędzamy w rodzinnym gronie. Aby poczuć prawdziwie radosny klimat dekorujemy swoje domy i ogrody. Na drzewach wieszamy kolorowe lampki, w salonie ustawiamy pięknie ubraną choinkę, rozstawiamy kojarzące się ze świętami figurki i inne bibeloty. Wszystko po to, by podkreślić atmosferę. Podczas tych kilku wyjątkowych dni nie można zapomnieć również o dekoracji świątecznego stołu. Powinien on wyglądać wyjątkowo, by spędzone przy nim chwile były przyjemne. Poznaj najnowsze trendy i inspiracje, by Twój świąteczny stół zapadł gościom w pamięć.

Dekoracja świątecznego stołu – o czym należy pamiętać?

Podczas przystrajania świątecznego stroju należy pamiętać o kilku niezbędnych elementach. Najważniejszym z nich jest niewątpliwie obrus, który stworzy podstawę całej stylizacji. Drugim, równie ważnym elementem jest zastawa. Nieskompletowane talerze i szklanki będą wyglądały niechlujnie i nieelegancko, dlatego warto wyciągnąć z szafki dawno nieużywany zestaw talerzy, tak by wszystko ze sobą harmonizowało. Pomyśl również o eleganckiej wazie na barszcz i półmiskach do serwowania dań.  Pomyśl również o sztucach – warto, by one również były eleganckie i przede wszystkim należały do jednego kompletu.

Jeżeli chodzi o podstawowe elementy to byłoby na tyle. Teraz czas wybrać dodatkowe elementy dekoracyjne. Aby odpowiednio zadbać o nastrój i klimat, warto pomyśleć o dodatkowym, klimatycznym oświetleniu. Świetnie sprawdzą się świece lub delikatne łańcuszki ledowe. Aby przywołać aromat Bożego Narodzenia możesz zdecydować się na położeniu na stole gałązek z sosny lub świerku. Bardzo modne w ostatnim czasie są eleganckie podtalerze, które podkreślają podniosły nastrój. Nie zapomnij również o serwetkach, które powinny pasować do całej aranżacji. Jeżeli posiadasz jakieś figurki (Mikołaje, aniołki, choinki) także możesz ustawić je na stole. Zwolennicy bardziej klasycznych kompozycji mogą z kolei postawić na kwiaty, na przykład typową dla Bożego Narodzenia gwiazdę betlejemską.

Dekoracja świątecznego stołu – podstawowe zasady

Jest kilka bardzo istotnych zasad, których należy przestrzegać podczas dekorowania stołu na Boże Narodzenie. Oto one:

  • Zachowaj umiar – Pamiętaj o tym, że ilość dekoracji powinna być odpowiednio dobrana. Nie warto wrzucać na stół wszystkiego, co akurat wpadnie pod rękę. Przede wszystkim na stole powinno być miejsce na potrawy. Wszelkie elementy ozdobne powinny stanowić subtelny dodatek, w końcu “Co za dużo to niezdrowo”/
  • Harmonia to podstawa – stół bożonarodzeniowy to nie choinka, w związku z tym wszystkie przedmioty, które się na nim znajdą powinny ze sobą współgrać, tak by nic nie raziło po oczach. Przykładowo, jeżeli stawiasz na elegancką aranżację, nie ustawiaj na stole figurki radosnego Świętego Mikołaja, ponieważ będzie on tam pasował jak przysłowiowy kwiatek do kożucha.
  • Wszystko, co znajdzie się na świątecznym stole powinno być czyste i schludne. Nie ma tutaj miejsca na nieuprasowany obrus, czy składane niechlujnie serwetki. Zakurzone talerze lub kieliszki, na których widać odciski palców również nie zrobią na nikim dobrego wrażenia.

Dekoracja świątecznego stołu – inspiracje

Przystrajając świąteczny stół możesz zdecydować się na jeden, konkretny styl lub połączyć ze sobą kilka z nich. Najważniejsze, by  efekt końcowy tworzył spójną kompozycję. Jeżeli cenisz sobie tradycję, postaw na klasykę. Możesz zdecydować się na biały obrus, zielony bieżnik, złote podtalerze oraz czerwone serwetki. Efekt możesz wzmocnić świecami w tym kolorze. Dodatkowo sprawdzi się również kilka gałązek drzewka iglastego lub gwiazda betlejemska.

W modzie jest zawsze klasyczna elegancja. Złoto nigdy nie wychodzi z mody jeżeli chodzi o świąteczne dekoracje. Wystarczy złoty obrus, kilka białych szerszych bieżników, białe świece i biała, porcelanowa zastawa. Takie połączenie nie wymaga zbyt wielu elementów, ponieważ w prosty sposób można uzyskać efekt przesycenia. 

Mówi się, że czerń nie jest kolorem radosnym, w związku z tym powinno się jej unikać podczas dekoracji świątecznego stołu. Nic bardziej mylnego. Spokojnie możesz zdecydować się na użycie czarnej zastawy. Będzie ona wyglądała bardzo elegancko i gustownie, a w połączeniu z modnymi w ostatnim czasie tęczowymi sztućcami, stworzy designerską kompozycję. Jako dodatkowego oświetlenia możesz użyć dużego, ozdobnego słoja, który wypełnisz cieniutkim łańcuszkiem z ledowymi światełkami. Całości dopełni szary lub wrzosowy obrus, Takie rozwiązanie sprawdzi się w nowoczesnych wnętrzach.

Dodaj komentarz