Aplikacje, które pomagają budować nawyki

0

Nawyk to termin psychologiczny, który oznacza zautomatyzowaną czynność nabytą w wyniku ćwiczenia, np. poprzez powielanie. Do tej pory ukazało się bardzo dużo książek odnośnie budowania nawyków i ich wpływu na życie człowieka, zarówno na obszarze zawodowym jak i prywatnym. Ale świat poszedł do przodu, a ludzie wraz z nim. Do dyspozycji mamy już nie tylko książki, ale również specjalne aplikacje do budowania nawyków, które pomagają w codziennej organizacji i wdrożeniu pożądanych zachowań. Arystoteles twierdził, że doskonałość nie jest jednorazowym aktem lecz nawykiem. Dlaczego warto w ogóle budować nawyki i jak może to wpłynąć na nasze życie?

Czy warto budować nawyki?

Od małego nabieramy pewnych zwyczajów, zachowujemy się w określony sposób. Oczywiście z biegiem życia wiele z tych działań ulega zmianie, ale to od nas samych zależy czy budujemy dobre czy złe rutyny. Dlatego warto się zatrzymać na chwilę i ocenić na spokojnie jakie zachowania są przez nas samych akceptowalne, a jakie chcemy wyeliminować. Jedynie upór i silna motywacja sprawią, że skutecznie zbudujemy nowy, pozytywny nawyk. Należy sobie więc odpowiedzieć na dwa pytania: jakie nawyki chcę zbudować i dlaczego? Tylko silne przekonanie, że nowy zwyczaj jest tym czego chcemy, sprawi, że z pomocą aplikacji wyrobimy go sobie. Oprócz budowania nowych rutyn, warto przemyśleć, które zachowania chcemy wyeliminować ze swojego życia. I sukcesywnie zastępować jedne drugimi. Nowa aktywność (działanie) w miejsce starej sprawi, że nie będzie nam tak bardzo brakowało dotychczasowych przyzwyczajeń.

Aplikacje do budowania nawyków

Jednocześnie należy pamiętać, że aplikacje, które mają na celu pomóc nam w budowaniu nawyków to jedynie narzędzia. Tak naprawdę to od nas samych zależy czy uda nam się osiągnąć cel. Aplikacje są dodatkową motywacją i ich zadaniem jest pomoc w organizowaniu sobie przestrzeni codziennej. To w nas drzemie siła do budowania nawyku, a wszystko zależy od pracy jaką wykonamy. W zależności od tego w jakiej sferze chcemy się rozwijać, wystarczy sięgnąć po odpowiednią aplikację.

Aplikacje budujące nawyki – zdrowie

Kategoria zdrowie jest na tyle szeroka, że warto rozróżnić aplikacje na te, które pomagają w mierzeniu wyników sportowych, związane z dietą oraz dbające o ogólne budowanie codziennej rutyny. I o ile apki takie jak Be Wet, która przypomina o piciu odpowiedniej ilości wody nie wymagają dodatkowej wiedzy ani wsparcia specjalistów, o tyle zawierzanie całkowicie aplikacji z rozpisaną dietą odchudzającą może być niebezpieczne. Poniżej podział na trzy główne rodzaje aplikacji:
-aplikacje sportowe – ich zadaniem jest pomoc w rejestracji wyników sportowych w wybranej dziedzinie, dzięki temu można sprawdzać swój progres i mierzyć czas, odległości, częstotliwość treningów czy średnie tempo, do najpopularniejszych należy Endomondo (bieganie), Nike Run Club App (bieganie), ta kategoria zawiera również aplikacje takie jak Abs Workout,  Atlas ćwiczeń KDF czy 7 minutowe ćwiczenia, które pokazują odpowiednie pozycje i przypominają o treningach
-aplikacje ogólnie monitorujące – takie jak wspomniana wcześniej BeWet, ale można również mierzyć swój sen, cykl menstruacyjny czy liczbę kroków
-aplikacje dotyczące diety – dzielą się na liczniki kalorii, z których najpopularniejsze są Fitatu, My Fitness Pal czy Yazio, a także na aplikacje pomagające schudnąć jak Cronometer czy Zero Fast – w tym przypadku należy przede wszystkim obserwować swoje ciało i działać zgodnie z organizmem zamiast ślepo podążać za modą na nowe diety

Aplikacje budujące nawyki – produktywność

Możemy znaleźć naprawdę pomocne aplikacje, które wesprą budowanie dobrych nawyków w zakresie produktywności i obowiązkowości. Loop to apka o przejrzystej grafice i prostej obsłudze, można w niej wpisać listę działań i obserwować budowanie swoich nawyków i codzienne postępy. Goal Tracker i Habit Challenge opierają się z kolei na kalendarzu, w którym pojawiają się konkretne czynności. Pozwalają z góry zaplanować działania w skali miesiąca i za pomocą oznaczeń sprawdzać progres. Niezwykle przydatne okazuje się również zwykłe korzystanie z kalendarza – w przypadku form elektronicznych może to być po prostu Google Calendar lub aplikacja wbudowana w każdym smartfonie. Strides to jedna z najpopularniejszych aplikacji, która działa tylko na systemie iOS. Pomaga w realizowaniu wielu nawyków w jednym czasie lub dniu i analizie tego co wyszło, a co się nie udało.

Budowanie pozytywnych nawyków jest całkowicie możliwe do wykonania. Wystarczy wyznaczyć sobie cele, ściągnąć odpowiednią aplikację oraz…działać. Tylko od nas samych zależy powodzenie wprowadzenie nowych rutyn. A zatem… powodzenia!

Dodaj komentarz