Z czego znana jest Jelenia Góra?

0
Wiadomości Jelenia Góra

Jelenia Góra to miasto liczące blisko 80 tysięcy mieszkańców. Administracyjnie Jelenia Góra należy do województwa dolnośląskiego, a historycznie należy do obszaru Dolnego Śląska. Jest to miasto na prawach powiatu. Najnowsze wiadomości Jelenia Góra możesz przeczytać na portalu jeleniagoraonline.pl. Z czego jednak znane jest miasto i co warto w nim zobaczyć?

​Rynek w Jeleniej Górze

Zwiedzanie miasta najlepiej zacząć od głównego rynku. Jest on w porównaniu do wielu miast bardzo zadbany, czysty i odrestaurowany. Rozglądając się po rynku z łatwością dostrzeżemy pojawiające się tu i ówdzie symbole jelenia, który stanowi centralny element na herbie miasta. Na rynku centralnym punktem jest ratusz zbudowany w stylu klasycystycznym. Powstał w XVIII wieku. Budynek został przebudowany w roku 1924 i obecnie znajdziemy w nim siedzibę władz miasta oraz samorządu. Zaraz obok Ratusza znajdziemy kamienną figurę Neptuna z dwoma delfinami. Ten pomnik pochodzi z XIX wieku i nawiązuje do kupieckiej historii, gdzie do miasta przybywali kupcy znad mórz. Nieopodal ratusza znajdują się również kamieniczki w których, według historii miasta, mieszkali najbogatsi mieszkańcy Jeleniej Góry. Na szczególną uwagę podczas zwiedzania warto zwrócić na zabytkowy tramwaj. Stanowi on nawiązanie do przeszłych czasów miasta, gdy kursowały tutaj niegdyś tramwaje (było to w latach 1897 – 1969). Dzisiaj zabytkowy, czerwony tramwaj stanowi atrakcję oraz drogowskaz dla turystów, ponieważ w jego wnętrzu możemy znaleźć informację turystyczną oraz kupić liczne pamiątki związane z historią miasta.

​Zamek Chojnik w dzielnicy Jeleniej Góry – Sobieszowie

Zwiedzając Jelenią Górą warto udać się do znajdujących się nieopodal miasta ruin zamku Chojnik. Na szczycie wzniesienia znajduje się ta sławna konstrukcja obronna z której rozpościera się widok na Karkonosze i Kotlinę Jeleniogórską. Warownia została zbudowana na górze o wysokości 627 metrów n.p.m. Czas powstania murowanego zamku datuje się na lata pięćdziesiąte XIV wieku. Zamek był kilkukrotnie odremontowywany, gdzie ostatni remont został przeprowadzony w latach 1993 do 1994, zbudowano wtedy bezpieczne, metalowe schody na wieżę oraz odbudowano ganek straży. Dzisiaj zamek stanowi istotny punkt w trakcie turystycznych wojaży i osoby zainteresowane historią znajdą w okolicy również wiele ciekawostek związanych z przeszłymi czasami, między innymi Jaskinię Przemytników. Do zamku prowadzą dwa dobrze oznaczone szlaki, które pozwalają dotrzeć do zamku zarówno pieszo, jak i na rowerze.

Dodaj komentarz