Mediacje jako polubowne rozwiązanie sporu z biurem podróży

0

Mediacje jako polubowne rozwiązanie sporu

Wakacje z biurem podróży mogą być wspaniałą przygodą, jednak nigdy nie wiadomo, czy nie zamienią się w prawdziwy koszmar. Brak obiecanych atrakcji, dodatkowe opłaty związane z wyżywieniem, niższy standard pokoju – to tylko przykład na to, jak można popsuć sobie urlop. Wniesienie sprawy do sądu często nie ma żadnego sensu. Nie możemy przewidzieć tego, jak zakończy się sprawa. Jeśli nie przebiegnie ona po naszej myśli, zostaniemy obarczeni kosztami, które nie należą do niskich. Mediacja to skuteczny sposób na to, aby polubownie rozwiązać sprawę.

Mediacje a turystyka

Problemy z biurem podróży powinniśmy spróbować rozwiązać w sposób polubowny, o ile oczywiście druga strona również chce dojść do kompromisu. Należy wiedzieć, że mediacje mają charakter dobrowolny. Nikogo nie można zmusić do uczestnictwa w spotkaniach negocjacyjnych. Obecność bezstronnego mediatora pozwala osiągnąć tzw. złoty środek. Biuro podróży może zwrócić nam np. część pieniędzy czy też pokryć koszty, które nie były zawarte w umowie. My otrzymujemy rekompensatę, a przedsiębiorstwo może utrzymać swój dobry wizerunek.

Dlaczego warto zdecydować się na mediację?

Biuro podróży nie zawsze jest winne temu, że nasz urlop nie przebiegał zgodnie z planami. Nierzadko zależy to od wielu rozmaitych czynników. Oczywistym jest to, że chcemy otrzymać rekompensatę. Wydając pieniądze możemy oczekiwać tego, co jest w umowie. Sprawa sądowa może ciągnąć się miesiącami, a nie zawsze wyrok będzie dla nas korzystny. Biuro podróży również jest stratne – ciężko budować renomę marki, jeśli klienci decydują się na potyczki sądowe.

Mediacje są znacznie tańsze, a także trwają o wiele krócej. Może zdarzyć się tak, że już na pierwszym spotkaniu obie strony dojdą do porozumienia. Żadna strona nie będzie poszkodowana, ponieważ wynik negocjacji będzie ustanowiony wspólnie.

Jaka jest rola mediatora?

Mediator ma przede wszystkim zagwarantować atmosferę i warunki, które pozwolą na porozumienie się obu stron. Wszyscy uczestnicy mediacji muszą czuć się komfortowo oraz bezpiecznie. Należy podkreślić, że mediator wspiera komunikację między stronami, jednak nie wywiera wpływu. Nie może on faworyzować żadnego uczestnika, czy też sugerować rozwiązania, które naruszałoby interesy którejś ze stron. Jest to osoba bezstronna, a także zobowiązana do zachowania dyskrecji.

O porady eksperta zapytaj na www.mediatorpoznań.pl.

Dodaj komentarz