Trener personalny – anioł stróż naszego ciała

0

Aktywność fizyczna jest niezmiernie ważna w życiu człowieka. Ruszając się, dotleniamy mięśnie, zwiększa się wydolność i wytrzymałość naszego organizmu. Jeszcze kilka lat temu można było spotkać się z dziwnymi reakcjami ludzi na widok biegacza w parku.

Teraz jest to już całkiem normalne, uchodzi nawet za modne. Zdrowy tryb życia zrobił się trendy. Popularny w ostatnim czasie stał się trener personalny. Czym dokładnie się on zajmuje i jakie są korzyści korzystania z jego usług?

Szeroka oferta klubów fitness

Niekiedy walczymy z nadwagą lub po prostu chcemy bardziej wyrzeźbić swoje ciało. Możemy zapisać się na siłownię, na zajęcia fitness lub ćwiczyć w domu. Kluby fitness oferują dużą ilość imponującego sprzętu, a także szeroki wybór zajęć, czy to w formie treningów wzmacniających z instruktorem, czy zajęć tanecznych. Naprawdę jest w czym przebierać i możemy zdecydować się na formę, jaka nam odpowiada.

Co, jeśli jednak ciężko się zmotywować? Na grupowych zajęciach instruktorzy muszą podzielić swoją uwagę pomiędzy wszystkich uczestników, więc nie zajmą się tylko nami w 100%. Zdarza się, że ćwicząc na urządzeniach na siłowni, nie dajemy z siebie wszystkiego lub wykonujemy ćwiczenia nieprawidłowo. Do tego dochodzi frustracja, ponieważ nie dostrzegamy efektów naszych działań. W takich przypadkach warto rozważyć wybór trenera personalnego.

Kim jest trener personalny?

Jest to osoba z kwalifikacjami, po specjalnym kursie, która dobiera zestaw ćwiczeń do naszych indywidualnych potrzeb. Najpierw trener personalny powinien przeprowadzić z nami wywiad i zorientować się, na czym najbardziej nam zależy. Czy chcemy zrzucić kilka kilogramów, czy spalić tkankę tłuszczową z brzucha, czy popracować ogólnie nad wymodelowaniem sylwetki? Następnie przygotowuje dla nas plan treningowy.

Często są to osoby po studiach fizjoterapeutycznych, które ukończyły dodatkowo kurs trenera personalnego. Ich wiedza anatomiczna i fizjologiczna jest zatem niezwykle obszerna. Najlepiej zdecydować się właśnie na kogoś z takim przygotowaniem zawodowym. Treningi są indywidualne, trwają zwykle jedną godzinę, w ich trakcie nasz prywatny coach czuwa nad tym, aby dobrane przez niego ćwiczenia były wykonywane przez nas prawidłowo.

Zalety indywidualnego treningu

Niewątpliwie największą zaletą jest to, że z trenerem personalnym ćwiczymy indywidualnie. Jego uwaga skupiona jest tylko na nas, dzięki czemu pilnuje techniki robionych przez nas ćwiczeń i szybko wychwytuje błędy, jeśli takowe popełniamy. Wyzbywamy się źle wyuczonych schematów ruchowych i uczymy się poprawnie je wykonywać. Dzięki temu trening jest bardziej efektywny. 

To właśnie dzięki temu wykwalifikowanemu instruktorowi często dostrzegamy pozytywne rezultaty szybciej niż podczas zwykłych treningów. Zwiększa się nasza motywacja. W momencie, gdy ktoś nad nami stoi, stosuje dopingujące metody, łatwiej nam pokonać własne słabości i wykonać serię ćwiczeń od początku do końca z taką samą jakością.

Dodatkową zaletą jest to, że trener personalny doradza również w kwestii naszego jadłospisu. Pamiętajmy bowiem, że sam wysiłek fizyczny nie wystarczy. Na nasze ciało najlepiej oddziaływać kompleksowo. Indywidualny coach doskonale o tym wie i będzie nam o tym przypominał. 

Utrzymanie zdrowego stylu życia wcale do prostych nie należy. Kosztuje nas to wiele wyrzeczeń, poświęceń i dużo samozaparcia. Tego ostatniego czasami nam brakuje. Dlatego trener personalny jest świetnym rozwiązaniem. Będzie czuwał nad naszą kondycją i naszym ciałem do momentu osiągnięcia pożądanego przez nas rezultatu.

Dodaj komentarz