Wyznaczanie i realizacja celów SMART

0
Czym jest technika SMART?

Czym jest technika SMART?

Technika SMART określa jakie powinny być cele, które sobie wyznaczamy, a więc:
S – konkretne, ściśle określone (specific)
M – mierzalny, abyś potrafił określić na ile go osiągnąłeś (measurable)
A – ambitny, niemniej musi znajdować się w zakresie Twoich możliwości (ambitious)
R – realistyczny, czyli taki, który naprawdę możesz i zdołasz osiągnąć (realistic)
T – określony czasowo (timed)

Technika SMART pozwala więc na określenie co jest najważniejsze podczas wyznaczania sobie celów. Wiele osób wyznacza sobie cele na chybił trafił, nie zastanawiając się nad tym kiedy chcą je osiągnąć, czy ich osiągnięcie w ogóle jest możliwe i realne. Takie podejście z pewnością nie pomoże Ci w skutecznym planowaniu rozwoju kariery zawodowej. Z kolei pamiętanie o technice SMART pozwoli Ci poważnie i odpowiedzialnie podejść do swojego rozwoju zawodowego.

Dużą pomocą będzie spisanie sobie na kartce określonych rzeczy mających Ci pomóc w realizacji celów. Dzięki temu będziesz mieć wszystko czarno na białym i nic ważnego Ci nie umknie. Gdy za pomocą techniki SMART uda Ci się określić już swoje cele, przeanalizuj:

– co musisz zrobić, by je osiągnąć
– jakie umiejętności i kompetencje będą Ci w tym pomocne
– jakie umiejętności powinieneś rozwinąć, by zrealizować swoje cele, a przy tym zbliżyć się do uzyskania wymarzonego stanowiska pracy, a także zastanów się co zrobisz, by te umiejętności udoskonalić
– jakie są twoje zalety, które pomogą Ci zrealizować swoje cele i jakie są Twoje wady i słabości, które mogą Ci w tym przeszkadzać, zastanów się także nad tym w jaki sposób możesz te minusy wyeliminować

Pamiętaj o tych czynnikach, a przekonasz się, że pomogą Ci one w dokładnym planowaniu kariery zawodowej i dążenia do wymarzonej pracy.

Edukacja to pierwszy czynnik, który definiuję ścieżkę naszej kariery zawodowej. Już młodzi ludzie wybierający szkołę średnią muszą znaleźć odpowiedź na pytanie: Co pragnę robić w życiu?

Niestety większość młodych osób nie ma jeszcze o tym zielonego pojęcia, dlatego też na chybił trafił wybierają licea ogólnokształcące, profilowane czy technikum, gdzie często uczą się rzeczy, które w przyszłości nie będą miały odbicia w ich rozwoju zawodowym.

Nierzadko zdarza się również tak, że wybieramy studia wyższe, które po jakimś czasie okazują się dla nas bezwartościowe, gdyż nie odzwierciedlają ani naszych zainteresowań, ani planów na przyszłość. To prawda, że w młodym wieku planowanie swojego rozwoju zawodowego jest bardzo ciężkie, niemniej młodzi ludzie chcąc nie chcąc muszą podejmować decyzje, które wpływają na ich przyszłe życie zawodowe.

Oczywiście żyjemy w czasach, gdzie nacisk na wybór szkoły średniej czy studiów jest bardzo duży i od młodych ludzi wymaga się podejmowania określonych decyzji ściśle związanych z ich przyszłością. Dlatego dobrze jest poznać wszelkie możliwe alternatywy – pomogą Ci w tym targi edukacyjne a nawet targi pracy, które zapoznają Cię z określonymi zawodami. Możliwe, że to właśnie tam znajdziesz coś, co Cię zainteresuje i pokieruje Twoją edukacją, a w przyszłości życiem zawodowym.

 

 

 

Dodaj komentarz