Trzy razy więcej atrakcji! Co zobaczyć w Trójmieście?

0

Sąsiadują ze sobą, ale jednocześnie całkowicie się od siebie różnią! Gdynia, Sopot i Gdańsk tworzą aglomerację o urozmaiconych walorach turystycznych, dzięki czemu przyjezdni mogą obcować zarówno z naturą, jak i historią i to bez konieczności odbywania długich podróży między poszczególnymi punktami.

Gdyński modernizm wyjątkowy na skalę światową

Gdynia jest miastem, które powstało praktycznie od podstaw w okresie dwudziestolecia międzywojennego. Decyzja o budowie portu wymusiła wybór najbardziej dogodnej lokalizacji pod inwestycję i padło na Gdynię, będącą wcześniej letniskiem. Sprzyjało to również rozwojowi miejscowej architektury. Systematycznie zwiększała się liczba mieszkańców, która w ciągu dwóch dekad wzrosła stokrotnie, i równie szybko postępowała zabudowa Śródmieścia obfitująca w liczne perły tamtego okresu.

Spacerując po centrum Gdyni, warto bliżej przyjrzeć się zachwycającemu półokrągłym narożnikiem budynkowi PLO zlokalizowanemu przy ul. 10 Lutego czy usytuowanemu niedaleko niego budynkowi Banku Polskiego o wyjątkowo eleganckich fasadach. Idąc dalej przez Skwer Kościuszki aż do Molo Południowego, oczom ukaże się Dom Żeglarza Polskiego, którego kształt ewidentnie nawiązuje do stylistyki okrętowej.

Nadmorskie oblicze Gdyni

Architektura dwudziestolecia międzywojennego to nie jedyny czynnik przyciągający gości do Gdyni. Będąc tam, koniecznie trzeba odbyć spacer Bulwarem Nadmorskim, odwiedzić Kamienną Górę, by z nieco innej perspektywy poobserwować okolicę, ale też punktem obowiązkowym jest wizyta na orłowskim molo. Drewniany pomost nieodpłatnie udostępniony jest dla zwiedzających, oferując im niezapomniane widoki na ulegający stopniowej degradacji klif. Będąc w Orłowie, warto też odejść od głównej arterii, wstąpić na znakowaną ścieżkę i szlakiem podążyć do wieży widokowej w Kolibkach. Nie ma tam tłumów, za to od kwietnia do końca października z tamtejszego tarasu widokowego obejrzeć można rozległą panoramę. I to bezpłatnie!

Wizytówka Sopotu – raj dla spacerowiczów

Będąc w Sopocie, koniecznie trzeba przejść się popularnym Monciakiem i dalej przez Plac Przyjaciół Sopotu dotrzeć na Skwer Kuracyjny, skąd już tylko parę kroków do molo. Wstęp jest biletowany, ale bez wątpienia warto postawić stopy na najdłuższym molo nad Morzem Bałtyckim. Pomost bywa w sezonie zatłoczony, za to więcej ciszy można zaznać w usytuowanym nieopodal Parku Północnym, w którym zadbano zarówno o trasy dla spacerowiczów, jak i osób poruszających się na rolkach i rowerach.

Najstarsza i zabytkowa odsłona Trójmiasta

Będący stolicą województwa pomorskiego Gdańsk jest miastem o niezwykle bogatej historii, co znajduje odzwierciedlenie w jego architekturze. Główne Miasto powinno znaleźć się w planach każdego, kto przyjeżdża do Gdańska. Spacer ul. Długą otuloną przez barwne i wyjątkowo zdobione kamienice dostarczy niezapomnianych wrażeń estetycznych. Można się zachwycać Długim Targiem, Ratuszem i dojść do Długiego Pobrzeża, by przedłużyć spacer o przechadzkę nad Motławą, przyglądać się pływającym jednostkom i zwodzonej kładce na Ołowiankę.

Dla pasjonatów historii

Miłośnicy historii, choć nie tylko oni, powinni udać się na Westerplatte, gdzie 1 września 1939 r. nastąpił atak rozpoczynający II Wojnę Światową. To symboliczne miejsce, a chcąc jeszcze bardziej zgłębić tę tematykę, warto wstąpić też do wyróżniającego się charakterystyczną bryłą Muzeum II Wojny Światowej, jakie mieści się między odnogami Motławy.

Dodaj komentarz