Jakie są najciekawsze zabytki w Atenach?
Ateny są europejską stolicą, do której warto jest się wybrać z wielu powodów. Na całym świecie to greckie miasto, jest znane głównie z tej przyczyny, że w okresie starozytności, stanowiło kolebkę kultury antycznej.
Zabytków w Atenach jest ogromna ilość i przypuszczam, że gdy wybierzemy się tam po raz pierwszy, nie uda się nam ich wszystkich zwiedzić. Dlatego warto jest zwrócić uwagę na te, które cieszą się największym powodzeniem wśród turystów.
Zabytki greckiego Akropolu.
Co warto zwiedzić przebywając na urlopie lub na wakacjach w Atenach? Na pewno opłaca się złożyć wizytę na Akropolu. Jest to zespół architektoniczny, składający się z pięciu zabytkowych obiektów, położony na wapiennym wzgórzu sięgającym swoją wysokością 70 m n.p.m. Słowo akropol, oznacza coś, co rozumieć możemy współcześnie jako ‘osiedle’ lub też zespół budynków, stanowiących wyróżniającą się pod względem architektonicznym, część miasta.
Propyleje – główna brama prowadząca na wzgórze.
Propyleje na Akropolu, to nic innego jak monumentalny rodzaj wejścia lub też bramy, która wprowadza turystów w niezwykły świat, religijnych dobrodziejstw architektury antycznej. Wejście, zostało wybudowane na planie prostokąta, zwieńczonego wysokimi, marmurowymi kolumnami. Prace budowlane na tą imponującą bramą, rozpoczęto w 437 roku p.n.e., lecz nigdy nie zostały one definitywnie zakończone. Dlaczego tak się stało? Możemy się tylko domyślać, zgłębiając tajniki historii starożytnych Aten.
Erechtejon – pierwsze kroki w poznaniu starożytnej architektury Aten.
Kolejnym obiektem na terenie Akropolu, którego nie można przeoczyć będąc w Atenach jest Erechtejon, czyli czteropoziomowa świątynia, wzniesiona ku czci greckich bogów – Posejdona i Ateny. Została ona wybudowana z rozkazu Erechteusza, który był herosem oraz jednocześnie jednym z pierwszych władców Aten. Świątynię Erechtejonu, uważa się za szczytowe osiągnięcie architektury jońskiej.
Architektura ta, była jednym z trzech, głównych porządków konstrukcyjnych, które charakterystyczne są dla ateńskich zabytków. Obok stylu jońskiego, zwiedzając Akropol możemy się jeszcze spotkać z porządkiem dorycki oraz koryncki.
Apteros – świątynia patronki miasta.
Święte wzgórze, to również Apteros, świątynia poświęcona bogini Nike. Imię to, stanowiło przydomek patronki stolicy Grecji – Ateny. W mitologii starożytnej Atena, była symbolem mądrości, decydowała o wojnie prowadzonej w sprawiedliwy sposób oraz otaczała swoją opieką miasta.
Apteros jest świątynią niewielkich rozmiarów, w której Grecy modlili się do Ateny o zwycięstwo nad swoimi wrogami. Przydomek Nike, będący uzupełnieniem imienia patronki Aten, był związany z jej rzekomymi zdolnościami przywódczymi, za których to sprawą, Atenę pozbawiono boskich skrzydeł, zmuszając ją w ten sposób do pozostania na stałe w Grecji.