Co warto zobaczyć w Zamościu?

0

Zamość to piękne miasto, w którym da się wyczuć niepowtarzalnego ducha tamtejszej historii. Miasto leży w południowej części województwa lubelskiego i jest doskonałym miejscem na jedno lub kilkudniową wycieczkę. Co najbardziej warto zobaczyć w Zamościu? 

Rynek Miasta

Serce Zamościa to cud architektury europejskiej. Przechadzając się pomiędzy kolorowymi, starymi kamienicami w stylu renesansowym można poczuć ciekawy klimat miasta. Dodatkowo wokół rynku pełno jest bardzo dobrych punktów gastronomicznych, czy atrakcji. Najciekawsze budynki, których nie wolno pominąć to Ratusz Miejski oraz Pałac Zamoyskich. 

Muzeum Zamojskich 

Znajduje się w budynku dawnej Zamojskiej Akademii, czyli uczelni wyższej, założonej w 1594 przez Jana Zamoyskiego. Muzeum ma w swoich zbiorach ogromne kolekcje przedmiotów, związanych z historią miasta. Co ciekawe, owo muzeum posiada największą liczbę przedmiotów po Gotach w całej Polsce! 

Brama Lubelska 

Przechadzając się pomiędzy malowniczymi kamienicami w centrum miasta nie wolno pominąć także Bramy Lubelskiej. Jest to jedna z 5 bram, które niegdyś pozwalały na wejście do miasta. Brama pochodzi z XVII wieku i była ważnym elementem Zamojskiej twierdzy. Do dziś zachwyca monumentalnością i pokazuje, jak pięknym miastem w dawnej Polsce był Zamość. Obecnie brama została odrestaurowana, jednak zostało to zrobione z zachowaniem jej renesansowego charakteru.

Bastiony obronne miasta

Zamość w latach, kiedy był budowany był doskonale dostosowany do obrony. Miasto może pochwalić się bastionami obronnymi, które w większości do dziś można oglądać w niezmienionej strukturze. Część bastionów została przekształcone w obiekty do zwiedzania, dzięki czemu można jeszcze poznać historię miasta. Nawet dziś, patrząc na miasto z lotu ptaka można klarownie dostrzec linię charakterystycznych murów obronnych z bastionami, które broniły miasta przed najazdami.

Muzeum fortyfikacji i Broni 

 Muzeum jest właściwie oddziałem muzeum Zamojskich, jednak dzięki swoim ogromnym zbiorom, zapewni wiele godzin ciekawej rozrywki. W swojej kolekcji muzeum oferuje całą gamę przedmiotów dla fanów militariów. Można tam obejrzeć wszystko, od mundurów, aż po działa, czy nawet czołgi. Wielkim plusem muzeum jest stosunkowo niska cena biletów oraz zniżki w przypadku wejść rodzinnych. 

Zamojski Park Kulturowy

Wychodząc nieco dalej poza rynek miasta warto zaglądnąć do parku pełnego malowniczych alejek. Park Kulturowy, nazywany też po prostu Parkiem Miejskim to jedna z wizytówek miasta. Można w nim wypocząć od hałasu rynku i przysiąść na chwilę na ławce, rozkoszując się spokojem od zgiełku. W parku można oglądać staw z charakterystyczną wysepką na środku, ale także elementy starej architektury obronnej, takie jak Kojec. 

 

Dodaj komentarz