Zamek w Malborku – cenne wskazówki dla turysty

0

Zamek w Malborku – cenne wskazówki dla turysty

Zamek krzyżacki w Malborku to wzniosła, gotycka budowla, która jest jednym z największych i najbardziej okazałych zamków w Europie. Ten niesamowity budynek zajmuje powierzchnię około 21 hektarów! Zamek w Malborku to jednak coś więcej niż imponujące mury z czerwonej cegły i liczne, znajdujące się w środku zabytki. Jest to miejsce o niezwykłej, zawiłej i bardzo zmiennej historii, które było świadkiem wielu bardzo ważnych momentów w przeszłości. Pełnił funkcję rezydencji dla mistrzów zakonu krzyżackiego, a także królów polskich i cesarzy niemieckich.

 

Co jeszcze warto wiedzieć o Zamku krzyżackim przed zwiedzeniem go?

 

Zamek krzyżacki w Malborku – co można tam zobaczyć?

Przede wszystkim, na całość Zamku składają się trzy części:

  • Zamek Wysoki – pełnił funkcję siedziby zakonu krzyżackiego. Znajduje się w nim między innymi młyn, Kościół pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny, Kapitularz, dwie wieże i Brama szewska.
  • Zamek Średni – był rezydencją wielkiego mistrza, to tutaj można znaleźć jego były pałac, Wielki Refektarz, Kaplicę świętego Bartłomieja i nie tylko.
  • Zamek Niski – czyli przedzamcze i fortyfikacje. W tej części do obejrzenia są przede wszystkim baszty, różne bramy, wieże i Wały von Plauena. Jest to więc doskonała okazja do przyjrzenia się charakterystycznym, ceglanym murom z bliska.

Ponadto, na terenie Zamku krzyżackiego można zobaczyć kolekcję bursztynu, w której znajduje się ponad 700 okazów tego pięknego klejnotu, kolekcję ceramiki, militariów, zabytkowych mebli, a także cudowne witraże i majestatyczne posągi.

 

Poza tym, tereny Zamku w Malborku można zwiedzać według wyznaczonych, dwóch tras turystycznych:

  • Trasa zielona – Nie obejmuje ona wnętrza budowli ale nie oznacza to, że pozbawiona jest atrakcji. Podczas podążania nią, można zwiedzić tereny zewnętrzne, w tym przedzamcze i dziedziniec zamku. Trasa zielona obejmuje także tarasy, ogrody wielkich mistrzów oraz fosę, bramy i inne.
  • Trasa historyczna – Jest to połączenie trasy zielonej wraz ze zwiedzaniem najważniejszych części w budowli zamku, w tym kościół Najświętszej Marii Panny, Wielki Refektarz i liczne wystawy. 

 

Zwiedzanie Zamku w Malborku – najważniejsze informacje dla zwiedzających

  • Zamek jest do dyspozycji turystów od poniedziałku do niedzieli, od godziny 9 do 20. Warto jednak dodać, że w poniedziałek wstęp na teren jest bezpłatny, jednak wtedy też dostępna jest jedynie trasa zielona. Obowiązuje też opłata za przewodnika lub audioprzewodnika, co jest związane z kwotą 15 złotych.
  • Teren Zamku krzyżackiego jest bardzo obszerny, dlatego na zwiedzanie go należy zarezerwować sobie od 1,5 do 3,5 godziny. Warto więc pamiętać o wygodnym obuwiu i czymś do picia.
  • Tuż przy Muzeum Zamkowym w Malborku znajduje się prywatny parking na którym spokojnie można zostawić pojazd. Nie należy on jednak do najtańszych, za trzy godziny płaci się 25 złotych, a za każdą kolejną godzinę, należy dopłacić po 15 złotych.

Dodaj komentarz