Barbados – co warto wiedzieć przed podróżą na rajskie plaże?
Barbados to malutka, karaibska wysepka położona na samym wschodzie Karaibów w archipelagu Małych Antyli. Wyspa została mocno wypromowana przez największą gwiazdę pochodzącą właśnie stąd – Rihanna. Uroki wyspy sprawiają, że rocznie odwiedza ją ponad pół miliona turystów. Udało się to również nam – dzięki promocyjnej cenie lotów jakie znaleźliśmy jakiś czas temu. Za przelot w obie strony zapłaciliśmy wówczas około 1150zł za osobę. Biorąc pod uwagę lokalizację i termin w jakim lecieliśmy (szczyt sezonu turystycznego) była to nie lada okazja i grzech by było z niej nie skorzystać. Wysepka okazała się na tyle rajska i sielska, że porzuciliśmy nasz dotychczasowy styl zwiedzania i fotografowania wszystkiego, a skupiliśmy się na odpoczynku i celebrowaniu chwili. 🙂 Nasze spostrzeżenia dotyczące ciekawych miejsc, czy cen znajdziecie w poniższym tekście.
Jak się dostać na wyspę?
Na wyspę odbywają się regularne czarterowe przeloty z wielu europejskich miast. My wybraliśmy linie Virgin Atlantic, które latają tam bezpośrednio – głownie z Manchesteru i Londynu. Przemieszczanie się natomiast pomiędzy sąsiednimi wysepkami jest trochę utrudnione. Nie kursują bowiem pomiędzy nimi żadne promy. Ciężko też jest znaleźć jakieś niedrogie połączenie lotnicze pomiędzy Barbadosem a np St Lucia.
Jak się przemieszczać po wyspie?
Wyspa jest bardzo dobrze skomunikowana. Transport publiczny jest bardzo dobrze rozwinięty. Po wyspie najlepiej jest poruszać się busikami – tak zwanymi reggae busami. Są to prywatne busiki – zazwyczaj ciekawie pomalowane w środku w różne wzory. Jak sama nazwa wskazuje – w busikach dość donośnie rozbrzmiewa ulubiony na Barbadosie styl muzyki- reggae. Nie przeszkadza to jednak nikomu. W ten sposób podróżuje znakomita większość mieszkańców oraz turystów- w tym dzieci i osoby starsze. Busiki mają to do siebie, że zatrzymują się praktycznie wszędzie tam gdzie chcemy (oczywiście na ich trasie), a przejazd kosztuje zawsze 2 dolary Barbadoskie lub 1 dolar Amerykański – i tu nie ważne gdzie wsiadamy i ile “przystanków” jedziemy. Reggea busy nie jeżdżą jednak po całej wyspie, a jedynie pomiędzy najpopularniejszą jej częścią – pomiędzy Oistins a Speighstown.
Barbados, reggae bus
Oprócz wspomnianych Reggea busów po wyspie jeżdżą również publiczne busy i autobusy. Są one trochę droższe od prywatnych busików, jednak można nimi podróżować po całej wyspie. Minusem jest jednak to, że należy mieć odliczoną kwotę na bilet, bo w autobusach są zamknięte skrzyneczki, do których wrzuca się odpowiednią kwotę za bilet. Kierowca nie wydaje reszty.
Gdzie się zatrzymać?
Najlepiej skomunikowaną częścią wyspy – a zarazem miejscem gdzie znajdziecie najlepsze plaże są okolice pomiędzy Oistins a Bridgetown. Praktycznie każda plaża znajdująca się pomiędzy tymi miejscowościami ma swój klimacik. Ja osobiście polecam okolice St. Lawrence Gap. Oprócz pięknych plaż miejsce to jest bogate w przeróżne mini koncerty, pokazy taneczne czy uwielbiane przez lokalnych mieszkańców karaoke. Jest to niewątpliwie centrum rozrywki na wyspie.
Kiedy jechać?
Na wyspie panuje klimat subtropikalny. Występują tu 2 pory roku – sucha i deszczowa. Pomimo tego Barbados jest uznawany za jedną z najbardziej suchych i słonecznych wysp na Karaibach. Temperatura utrzymuje się na stałym poziomie przez cały rok. Wynosi ona pomiędzy 26-28C. Popularne kurorty na Barbadosie są otwarte przez cały rok. Jednak najlepszą porą do podróżowania w ten zakątek świata jest pora sucha, która trwa od grudnia do czerwca. Wycieczki w tym czasie wybiera zdecydowana większość osób, dlatego na ten okres przypada również szczyt sezonu turystycznego. W porze deszczowej ceny zarówno w kurortach jak i w restauracjach spadają, jednak wyspę mogą nawiedzać ulewne deszcze przeradzające się niekiedy w burze tropikalne a nawet cyklony.
Najciekawsze miejsca
Bridgetown to miasteczko położone w południowo zachodniej części wyspy. Jest to stolica kraju i wyspy. Główną atrakcją miasta jest port, w którym dokują duże statki handlowe, czy wycieczkowe. W mieście znajduje się również budynek parlamentu. Znajduje się tu dworzec główny, z którego odjeżdżają autobusy udające się w każdy zakątek wyspy. Architektura miasta przywołuje kolonialną historię wyspy. Piękne domki z shuttersami i ciekawymi ogrodami znajdziemy w każdej części miasta.
Jedną z atrakcji miasta jest też piracki statek, który każdego dnia udaje się w 2 czterogodzinne rejsy. Podczas takich rejsów The Jolly Roger opływa południowe i zachodnie wybrzeże wyspy.
Oistins to bardzo popularna miejscowość rybacka na Barbadosie. W każdy piątek organizowany jest targ rybny (Oistins Fish Fry), który ściąga zarówno mieszkańców wyspy jak i turystów. Wieczorami organizowane są koncerty i karaoke. Można wtedy posłuchać najbardziej popularnych rytmów na wyspie: reggae, calypso, czy soca. Na rozstawionych dookoła portu stołach można delektować się grillowaną rybą z lokalnym piwem albo rumem. Koniecznie trzeba spróbować flying fish – latającej ryby, która jest lokalnym przysmakiem.
Jaskinia Animal Flower położona jest w północnej części wyspy. Dostać się tam można autobusem jadącym z Bridgetown. Pomimo, że miejsce jest niezwykle urodziwe nie przyciąga zbyt wielu turystów. Na skraju klifu mieści się restauracja, z której można podziwiać rozbijające się o skały fale.
Bathsheba to miasteczko położone we wschodniej części wyspy. Nazwa miejscowości pochodzi od imienia żony Króla Dawida- Bathsheby. Legenda głosi, że królowa kąpała się w mleku aby jej skóra była zawsze gładka. Białe fale rozbijające się o brzeg i okoliczne skały przyrównywane są właśnie do bieli mleka i nasunęły religijnym mieszkańcom skojarzenia z królową Bathshebą. Miejscowość ta jest rajem dla windsurferów. Leży u brzegu otwartego oceanu, co sprawia, ze fale są tu na prawdę mocne i wysokie.
Wycieczki katamaranem są bardzo popularną aktywnością na Barbadosie. Łagodne wody morza Karaibskiego sprzyjają tej formie odpoczynku. Wyspa ma bogata ofertę wypraw katamaranem.
Warunki panujące na Barbadosie skłaniają do uprawiania sportów wodnych tj. surfing, czy kitesurfing. Przy popularnych kurortach można znaleźć wypożyczalnie desek surfingowych oraz szkółki surfowania. Fale może nie należą do najwyższych tj np na Hawajach, ale na kilku plażach są całkiem wysokie. Najlepsze wiatry do uprawiania windsurfingu wieją od czerwca do grudnia. Co roku na wyspie odbywają się 2 zawody windsurfingowe- Barbados Cup i Cut Purpure Wave Grand Prix. W zawodach tych biorą udział najlepsi windsurferzy na świecie.
plaża, Barbados
Oprócz surfingu na Barbadosie można też nurkować z maską. W okolicach wyspy nie ma żadnej spektakularnej rafy koralowej, ale można z łatwością spotkać żółwie zielone, które upodobały sobie szczególnie okolice Carlisle Bay. Miejsca do nurkowania z akwalungiem usytuowane są południowej i zachodniej części wyspy- na morzu Karaibskim. Oprócz rafy można znaleźć w okolicy wraki statków. Najbardziej popularny wrak to Bajan Queen znajdujący się nieopodal Carlisle Bay zatopiony celowo w 2002r w celu utworzenia sztucznej rafy.
Narodowym sportem na Barbadosie jest krykiet. Na wyspie popularne są także wyścigi konne oraz polo.
Barbados jest rajem dla plażowiczów. Temperatura wody rzadko spada poniżej 25C. Południowa część wyspy bogata jest w urokliwe plaże z białym, miękkim piaskiem.
Bezpieczeństwo
Wyspa należy do najbezpieczniejszych w całych Karaibach. Śmiało można poruszać się po Barbadosie zarówno w ciągu dnia jak i w nocy. Ludzie są bardzo mili i pomocni.
Ceny
Ceny na wyspie nie należą do najtańszych. Szczególnie w okolicach stolicy gdzie cumują wielkie turystyczne statki kursujące pomiędzy karaibskimi wysepkami. Zauważyliśmy, że na pobliskich plażach zarówno jedzenie jak i inne atrakcje są dużo droższe niż w pozostałych częściach wyspy.
Bardzo trudno jest znaleźć (w sezonie) niedrogie hotele. Turystyka nastawiona jest głównie na obywateli Ameryki czy Kanady, co mocno podbija cenę.
Praktyczne informacje:
Elektryczność – na wyspie używane są wtyczki dwuwtykowe – typu A i B. Napięcie w gniazdkach wynosi: 115V.
Ambasada– Polska nie ma swojej placówki na wyspie. Najbliższą jednostką administracyjną jest Ambasada w stolicy Wenezueli – Caracas.
Waluta– walutą na wyspie jest dolar barbadoski. Przeliczenie dolara na dolar amerykański jest bardzo proste – ludzie tam widać nie lubią sobie utrudniać życia i wymiana dolara amerykańskiego ma zawsze jeden kurs wynoszący 1:2.
Język – Barbados do 1960r był kolonią brytyjską, zatem językiem urzędowym na wyspie jest język angielski. W użyciu jest tez język kreolski.
Religia – przeważającą religią na wyspie jest protestantyzm.
Ustrój polityczny – monarchia konstytucyjna
Powierzchnia– 431 km2
Lokalne wyroby – Barbados, podobnie jak inne kraje wysp Karaibskich jest producentem rumu.
Kod telefoniczny: +1246