Biura podróży – co warto wiedzieć przed skorzystaniem?

0
Biura podróży – co warto wiedzieć przed skorzystaniem?

Oczywiście wiemy jak fantastycznym czasem są wakacje, co roku wykorzystujemy ten okres na podróże… czasem organizujemy je sami lub w zorganizowanej formie. Ta druga opcja ponosi za sobą jednak pewne zagrożenia o których należy pamiętać i które przybliżymy Wam na łamach tego artykułu.

Biuro podróży

Decydując się na biuro podróży należy dogłębnie sprawdzić ofertę, jeśli wybierzemy jakieś konkretne miejsca to należy zacząć myśleć o dokładnej ich analizie.

Na początku należy zwrócić uwagę na cenę, musimy sprawdzić czy ona zawiera całość usług (nocleg, zakres wyżywienia,przewóz,dodatkowe usługi). Jeśli jest podana w obcej walucie to należałoby się spytać po jakim kursie będzie przeliczana dana patyk (kurs średni NBP czy jakiegoś konkretnego banku).

Następna bardzo ważna rzecz to samo biuro podróży, musimy sprawdzić opinie o działalności, czy wycieczki odbywały się bez przeszkód, potwierdzić czy biuro podróży posiada niezbędne uprawnienia do prowadzenia takiej działalności poprzez sprawdzenie czy należy do Polskiej Izby Turystyki. Powinniśmy poprosić o wszystkie licencje  i zaświadczenia, które uwiarygodnią nam legalność danej firmy oferującej wyjazdy zorganizowane.

Ubezpieczenie

Należy pamiętać również o polisie ubezpieczeniowej, dowiedzmy się w związku z tym jakie są jej warunki, na ile zabezpiecza ewentualne straty materialne lub uszczerbki na zdrowiu. Reguła pokazuje, że biura chcą ubezpieczać podróżnych w minimalnym stopniu, więc dodatkowe zabezpieczenie może być czasem niezbędne.

Jeśli nastąpią jakieś zmiany w warunkach umowy lub w samej ofercie to możemy nowe warunki zaakceptować lub odrzucić, w drugim przypadku zwrot pieniędzy jest obowiązkowy.

Co jeszcze musi się znaleźć w umowie – a więc powinna zawierać wszystkie informacje o organizatorze czyli biurze podróży oraz nasze dane. Pamiętajmy o wszelkich tzw. gwiazdkach, czyli drobnych druczkach w których mogą być zapisane pewne niuanse mogące nam utrudnić np. reklamację albo ewentualny zwrot pieniędzy.

Gdy znajdziemy się w jakiejś kłopotliwej sytuacji podczas wczasów to należy niezwłocznie zwrócić się z tym do biura podróży, które powinno od razu interweniować.

Reklamacje

Reklamacja zazwyczaj rozpatrywana jest w ciągu 30 dni, w przypadku gdy nam coś nie podobało się np. warunki hotelu czy jedzenie itp. Jeśli firma w tym czasie nie wyśle pisemnej odpowiedzi na naszą skargę to jednoznacznie uznajemy ją za przyjętą. Zwróćmy uwagę na to, że reklamacja jest jednym z narzędzi umożliwiający zwrot należności wtedy gdy poziom usługi nie będzie zgodny z informacjami jakie uzyskaliśmy przy podpisaniu umowy.

Miejsca, które najchętniej są wybierane w ostatnim czasie poprzez turystykę zorganizowaną to

Egipt,
Turcja,
Grecja,
Brazylia
kraje południowej Europy i północnej Afryki.

Porozumiewanie się tam w języku angielskim powinno odbywać się prawidłowo,  w Egipcie bardzo często można dogadać się w języku polskim ponieważ stanowimy jeden z największych procent turystów w tym kraju, tak więc Arabowie nauczyli się naszego ojczystego języka w celu komunikacji.

Podsumowując, wybór wypoczynku zorganizowanego to nie jest prosta droga, należy bardzo dokładnie przestudiować całość danej umowy i dokładnie dopytać o wszystkie punkty i podpunkty regulaminu. Dzięki temu nasze wakacje będą spokojne i udane!

Dodaj komentarz