Chełm: co warto zobaczyć?
Jest jednym z ciekawszych miast na terenie Polesia Wołyńskiego oraz atrakcyjnym celem wycieczki dla wielu miłośników historii. Chełm to piękne miasto, na terenie którego czekają na nas wyjątkowe atrakcje. Co koniecznie trzeba tu zobaczyć?
Zwiedzanie Chełma warto zacząć od wizyty na Wysokiej Górce, zwanej też Górką Chełmską lub Wzgórzem Katedralnym. To właśnie tu zaczęła się historia miasta, to tu powstało pierwsze grodzisko, funkcjonujące w X-XII wieku. W połowie XIII wieku powstała w tym miejscu obronna rezydencja książęca, a przy niej prawosławna cerkiew. Dziś pozostałości tych pierwszych zabudowań są oznaczone specjalnymi tablicami, dzięki czemu turyści odwiedzający tę część miasta mogą poznać lepiej jego dzieje. Na Górze Chełmskiej wyróżnia się obecnie potężna bazylika Narodzenia Najświętszej Marii Panny, stojąca w miejscu dawnej katedry unickiej. Ta ciekawa budowla z połowy XVIII wieku, przyciąga uwagę swą fasadą oraz wieżami, dumnie wznoszącymi się nad miastem. Świątynia ta została zbudowana według projektu Pawła Fontany i jest jednym z ciekawszych przykładów stylu barokowego w tej części Polski. W jej wnętrzu można ujrzeć m.in. kopię cudownego obrazu Matki Boskiej Chełmskiej, dzięki któremu bazylika znana jest jako ważne sanktuarium maryjne. W sąsiedztwie bazyliki czeka charakterystyczna dzwonnica, z powodzeniem wykorzystywana dziś jako punkt widokowy. Na Górze Chełmskiej można też zobaczyć tak ciekawe pamiątki z dawnych czasów, jak pałac biskupów unickich z pierwszej połowy XVIII wieku czy Brama Uściłuska z 1616 roku, będąca najstarszą zachowaną do naszych czasów budową na terenie Chełma.
Ciekawym zabytkiem sakralnym, z którego Chełm z pewnością może być dumny, jest kościół Rozesłania Apostołów, należący niegdyś do Pijarów. Został on zaprojektowany przez Pawła Fontanę. Wzniesiony w połowie XVIII wieku, do dziś jest ciekawym przykładem stylu barokowego. W jego pobliżu można dostrzec dawne zabudowania klasztorne, wykorzystywane obecnie m.in. na potrzeby muzealne.
Co jeszcze warto zobaczyć w Chełmie? Pochodzącą z połowy XIX wieku cerkiew prawosławną św. Apostoła Jana Teologa, we wnętrzu której zachował się wspaniały ikonostas z połowy XIX wieku. W Chełmie zachowała się też dawna synagoga z XIX wieku oraz szereg pięknych kamienic, obok których nie można przejść obojętnie. Dumą miasta są też kredowe podziemia, po których turyści mogą spacerować w towarzystwie miejscowego przewodnika. Taka lekcja historii będzie dla każdego z nas nie lada gratką, warto zatem na taką podziemną wyprawę postawić.