Słowackie atrakcje. Bojnice

0
Słowackie atrakcje. Bojnice

Wspaniałe krajobrazy, znane od lat uzdrowiska oraz piękne zabytki – oto najważniejsze atrakcje, którymi polskich turystów kusi Słowacja. Ten kraj na stałe zagościł w ofercie niejednego biura podróży, a wycieczki po jego terenie cieszą się coraz większą popularnością. Malownicze i pełne wyjątkowych atrakcji okolice oraz tanie noclegi sprawiły, że Słowacja jest coraz chętniej wybieranym przez Polaków kierunkiem podróży. Jedną z tych miejscowości, która zyskała ogromną sławę, są Bojnice. Co warto zobaczyć w czasie wizyty w tym miejscu?
Bojnice to miasto mogące się pochwalić długą historią. Wiadomo, że już w VI wieku istniała tu ważna osada, która w IX wieku była jednym z ważniejszych grodów na terenie środkowej Słowacji. Jedną z najcenniejszych pamiątek przypominających o wspaniałej przeszłości Bojnic jest tutejszy zamek – jeden z najstarszych i najpiękniejszych zarazem budowli obronnych, jakimi może się pochwalić Słowacja. Kamienny zamek istniał tu już w XIII stuleciu, a wśród jego właścicieli znajdują się tak znane rody, jak członkowie rodziny Habsburgów oraz Fuggerów. Ten drugi ród miał szczególne zasługi dla bojnickiego zamku. To dzięki nim był on wpierw jedną z najwspanialszych warowni obronnych, a następnie – jedną z najwspanialszych w tej części Europy rezydencji w stylu renesansowym. Kolejne przebudowy sprawiły, że dziś ten górujący nad miastem zamek zachwyca swym bajkowym charakterem. Co ważne – jest on jednym z najchętniej zwiedzanych zamków na terenie Słowacji. W jego murach ma obecnie swą siedzibę Słowackie Muzeum Narodowe, które zachwyca ciekawą kolekcją malarstwa oraz rzeźby. Wielka popularnością wśród turystów cieszy się również sąsiadująca z zamkiem jaskinia, w której odkryto ślady pobytu człowieka neandertalskiego. Jaskinia ta zachwyca również ciekawą szatą naciekową. Bojnice mogą też zachwycić miłośników przyrody. Na ich terenie znajduje się rewelacyjne ZOO, będące najstarszym ogrodem zoologicznym na terenie Słowacji. Z innych atrakcji tego miasta na wyróżnienie zasłużyły sobie również dawne fortyfikacje miejskie, będące ciekawą pamiątką z XVII wieku.
Bojnice to nie tylko miasto pełne zabytków, ale i doskonale znane uzdrowisko. Tutejsze kąpielisko termalne jest chętnie odwiedzane przez turystów, a liczne atrakcje sprawiają, że na jego terenie każdy może miło spędzić czas. Miejscem idealnym na spacery jest tutejszy park zdrojowy, w pobliżu którego można podziwiać wspaniałą zabudowę – typową dla kurortów znanych i cenionych w świecie od lat. Doskonałe zagospodarowanie turystyczne oraz noclegi, które można znaleźć na terenie miasta bez problemów sprawiają, że to doskonały kierunek turystycznych wypraw dla turystów ceniących sobie wyjątkowe atrakcje.

Dodaj komentarz