Co warto wiedzieć o butach w góry?

0

Miłośnicy górskich wycieczek powinni zainwestować nie tylko w dobrą kurtkę przeciwdeszczową, ale również odpowiednie obuwie. Tylko wtedy nasze stopy będą w stanie wytrzymać wielogodzinną wędrówkę. W przeciwnym razie na nogach pojawią się otarcia, pęcherze, a boleć będą nas również stawy. Jakie powinny więc być buty górskie? Spróbujemy odpowiedzieć na to pytanie.

Rodzaje

Obuwie górskie możemy podzielić na:
-all terrain;
-hiking;
-treking.

Buty typu all terrain sprawdzą się w każdej sytuacji. Z powodzeniem można używać ich na co dzień, a kiedy przyjdzie upragniony weekend bez obaw możemy założyć je na nogi i wyruszyć na górską wędrówkę. Warunek jest jeden: teren nie może być zbyt wymagający. Z pewnością nie nadają się one na wysokogórskie wyprawy po skalnym terenie.

Kategoria hiking to obuwie, które doskonale sprawdzi się w Bieszczadach czy Tatrach. Wyróżniają się one wyższą cholewką, która kończy się już za kostką. Dzięki temu nasz staw skokowy jest chroniony przed urazami, a stopa ma zapewnioną większą stabilizację. Obuwie tego rodzaju jest lekkie, a jednocześnie wytrzymałe. Zapewnia również wymianę powietrza, co sprawia, że nasze stopy nie przegrzewają się.

Buty klasy trekking sprawdzą się zarówno w czasie wędrówki po Tatrach, jak i wycieczki do Nepalu. Ich podeszwa jest na tyle twarda, że bez trudu radzą sobie ze wspinaczką po skalnym terenie. Wykonuje się je zazwyczaj ze skóry (nubukowej bądź licowej). Jednocześnie ilość szwów jest ograniczana do minimum. Tego rodzaju obuwie także sięga za kostkę, zapewniając tym samym ogromną stabilizację stopy.

Podpodeszwa

Ma ona ogromne znaczenie. To właśnie ona absorbuje wszystkie wstrząsy i zapewnia lepszą amortyzację. Jeżeli planujemy wędrówkę z naprawdę ciężkim plecakiem, warto zastanowić się nad kupnem obuwia, którego podpodeszwa została wzmocniona plastikową wstawką. Jeszcze więcej są w stanie wytrzymać te buty, których wstawka wykonana została ze stali. W takim obuwiu nawet największy kamień nie będzie przez nasze stopy odczuwany. Wędrować można dłużej, a zmęczenie pojawia się zdecydowanie później.

Materiał zewnętrzny

Buty turystyczne szyje się obecnie z bardzo wielu materiałów. Za najbardziej trwałe uważa się oczywiście te wykonane ze skóry. Jeżeli jednak w góry jeździmy rzadko lub wybieramy raczej Beskidy, a nie wysokogórskie rejony, spokojnie możemy postawić na buty wykonane z cordury lub Kevlaru. Ogromne znaczenie mają też wstawki wykonane z materiałów wodoodpornych. Dzięki nim woda zdecydowanie później dostanie się do wnętrza buta.

Materiał wewnętrzny

To, jaka wyściółka została zastosowana wewnątrz buta ma ogromne znaczenie dla komfortu naszych stóp. Źle dobrany sprawi, że wewnątrz buta będzie panowała zbyt niska lub zbyt wysoka temperatura. Obecnie coraz częściej producenci stosują skórę cielęcą, która jest wyjątkowo miękka. Zapewnia również wysoką oddychalność. Jej dodatkową zaletą jest fakt, że nie wchłania nieprzyjemnych zapachów. Dzięki temu buty zawsze pozostają świeże. Niestety, skóra cielęca dość łatwo przemaka, co uznawane jest za jej największą wadę.

Dodaj komentarz