Dlaczego warto podróżować?

0

Podróżowanie to jedna z najpopularniejszych pasji na świecie. Skąd się bierze to zamiłowanie do zwiedzania różnych państw świata? Dlaczego właściwie warto podróżować?

Szansa poznania czegoś nowego

Postępująca globalizacja sprawia, że coraz trudniej znaleźć różnice pomiędzy poszczególnymi państwami wybranych regionów świata. Mieszkańcy Europy w XXI wieku nie tylko nie muszą martwić się o wizy i pozwolenia wjazdu do sąsiednich państw, ale czasem też mogą praktycznie nie odczuć momentu przekroczenia najbliższej granicy. Waluta, kultura, religijność lub język – wszystkie te aspekty są niemalże identyczne, dlatego dopiero chęć „zagłębienia” się w historię i rys społeczno-gospodarczy danego regionu pozwala poczuć związane z podróżowaniem podekscytowanie na własnej skórze. Chęć przełamania dotychczasowych przyzwyczajeń sprawia, że miłośników podróżowania można znaleźć właściwie na każdym kroku.

Korzyści płynące z podróżowania

Podróżowanie – zarówno to bardziej wyczynowe, jak i typowo turystyczne – umożliwia nie tylko zapoznanie się z obcą kulturą i językiem, ale niesie ze sobą również szereg dodatkowych korzyści. Wypoczynek w niecodziennych okolicznościach przyrody, zobaczenie na własne oczy obiektów zaliczanych do współczesnych cudów świata oraz próbowanie przysmaków lokalnej kuchni to zaledwie kilka korzyści, z jakimi wiąże się ten sposób spędzania wolnego czasu.

Chęć nieustannej eksploracji pozwala również „otworzyć swój umysł” – pod tym z pozoru pretensjonalnym sformułowaniem można znaleźć między innymi taki cechy jak:

  • wykształcenie w sobie tolerancji do innych kultur,

  • nabranie szacunku do obyczajów egzotycznych społeczności

  • pielęgnowanie miłości do własnej ojczyzny

To właśnie ostatni z wymienionych aspektów wydaje się być najbardziej niezwykły. Większość osób, które miały okazję podróżować w swoim życiu dłużej niż kilka tygodni, zyskują okazję do poczucia tęsknoty i przynależności do własnego państwa. Podróżowanie uczy zatem nie tylko pokory do nieznanego, ale też pozwala docenić to, co do tej pory było na wyciągnięcie ręki. Można zatem wysnuć wniosek, że im więcej krajów i regionów zwiedziło się w życiu, tym patriotyzm i miłość do własnego kraju będą w danej osobie silniejsze.

Jak podróżować?

Kwestią dyskusyjną jest sposób, w jaki powinno się podróżować. W rzeczywistości prawdziwym podróżnikiem może zostać każdy, niezależnie czy będzie to osoba wybierająca wakacje all-inclusive, czy też odważny autostopowicz. Eksploracja i chęć poznawania są bowiem pewnego rodzaju stanem świadomości, dlatego jeśli poznawanie kultury i zwyczajów danego państwa będzie charakteryzować się pokorą i szacunkiem, to wówczas taką osobę można z pełną świadomością nazwać prawdziwym podróżnikiem.

Dodaj komentarz