Opóźnienia pociągów – jak je sprawdzać na bieżąco?
Jazda pociągiem to bardzo przyjemna sprawa, ponieważ jest to środek komunikacji, który przemieszcza się dość szybko. Jest to doskonała alternatywa dla samochodu, a również jest ekologiczna. Niestety, bywa i tak, że pociągi mają większe bądź mniejsze opóźnienia, które w przypadku ważnych spotkań będą dla nas kluczowe. Można jednak tego uniknąć i analizować potencjalne opóźnienia na bieżąco. Aby się dowiedzieć więcej, zachęcamy do lektury naszego tekstu.
Wszelkie informacje o opóźnieniach dostępne są na tablicach dworcowych
W Polsce dworce wyglądają coraz to nowocześniej. To zdecydowany krok do przodu, który sprawia, że nie musimy spędzać czasu w obskurnych miejscach, ale można wypocząć w wygodnych ławkach i podładować telefon. Tak jak powiedzieliśmy wyżej, pociągi mają to do siebie, że czasem się spóźniają, a ma to miejsce szczególnie w zimie, kiedy to co roku zima zaskakuje również i kolejarzy. Głównymi pokrzywdzonymi są klienci, którzy kupują bilet licząc, że przemieszczą się z punktu A do punktu B w konkretnym czasie, do czego jednak nie dochodzi.
Zanim jednak wsiądziemy do pociągu, warto spojrzeć na tablice elektroniczne, które pokażą nam opóźnienie oraz jego długość. O ile przeważnie są to niewielkie opóźnienia, szczególnie na krótkich relacjach, tak w przypadku pociągów dalekobieżnych bywa to sporą udręką. Jeżeli mamy czekać kilka godzin na pociąg, to nie ma co ukrywać, że jesteśmy zirytowani, jednak w tym przypadku warto starać się o odszkodowanie, o ile pociąg jest spóźniony o przynajmniej 60 minut. Niestety, jeżeli już udamy się na dworzec, to trudno o to, by wrócić do domu i czas oczekiwania na pociąg musimy sobie jakoś zagospodarować.
Nie ma to jak nowoczesne aplikacje mobilne
Internet to ogromna zdobycz techniki, którą jak najbardziej możemy wykorzystać w celu sprawdzenia opóźnienia pociągów. Wystarczy wejść na stronę przewoźnika, czyli np. PKP Intercity, gdzie można sprawdzić wszelkie informacje dotyczące potencjalnych przesunięć w czasie. Bardzo przydatnym narzędziem jest strona Portal Pasażera, na której wszystkie opóźnienia są aktualizowane na bieżąco, co pozwoli nam na lepsze zaplanowanie czasu. Nikt przecież nie chce czekać kilkanaście minut czy też kilka godzin na dworcu, więc lepiej zawczasu zapoznać się z relacją, chociaż jeżeli kupimy bilet kilka dni wcześniej, to i tak jesteśmy na niego skazani.
Każdego dnia korzystamy z nowoczesnych smartfonów, więc jeżeli nie ma dostępu do komputera czy laptopa, to jak najbardziej warto skorzystać z aplikacji mobilnych czy wyżej wymienionych stron. Nie dość, że aplikacje pozwolą nam na zakup biletu, to również posiadają aktualny rozkład jazdy. Dlatego też tam należy sprawdzać wszelkie dostępne informacje, by nie być zmuszonym do tego, żeby iść na dworzec i dopiero tam dowiedzieć się o opóźnieniu pociągu.