Jak sprawnie zorganizować przeprowadzkę za granicę?

0

Przeprowadzka za granicę rzadko jest decyzją chwili. Z reguły to wynik wielu przemyśleń, analiz, zapoznawania się z ogłoszeniami o prace, czytania o życiu w danym miejscu. Nierzadko jednak w takiej „przysłowiowej chwili” chcemy się przeprowadzić. Nie da się.

Szybka przeprowadzka za granicę – dlaczego to niemożliwe?

Przeprowadzka za granicę zawsze musi być wykonana od początku do końca. Warto zdać sobie sprawę z jednego – w przypadku tego rodzaju przeprowadzki nie ma szans na przedłużenie jej w czasie, odbieranie jakichś mebli czy sprzętów w późniejszym terminie, czy też długie załatwianie spraw urzędowych. Takie opcje mogą pojawić się przy przeprowadzce krajowej i to nie każdej, wszystko bowiem może być zależne od odległości, na jaką się przeprowadzamy. Warto więc w przypadku przeprowadzki zagranicznej. zabrać się za przeprowadzkę tak, by w chwili wyjazdu mieć pewność, że wszystko jest pozałatwiane, to co trzeba spakowane i spokojnie można udawać się za granicę, bez konieczności wracania, by załatwić kolejne sprawy czy też coś ze sobą zabrać.

Dokumenty i umowy.

Analizując temat przeprowadzki międzynarodowej od sprawy prawnej, warto nie tylko zadbać o to, by w opuszczanym domu wypowiedzieć stosowne umowy typu umowa na prąd czy gaz, czy dopełnić urzędowych formalności. Istotne jest również to, aby upewnić się, co do towarów wywożonych w przeprowadzce. Czasami to co w Polsce jest dozwolone, to w danym kraju zabronione, albo podlega regulacjom. Warto o tym wiedzieć, zwracając szczególną uwagę na antyki i inne tego rodzaju rzeczy. W przypadku rzeczy zabytkowych może być również sytuacja odwrotna – w każdym kraju mogą się pojawić, ale nie wolno ich wywozić z Polski. Określane jako dobro kultury nie mogą opuścić granic kraju. Jak się uda, oczywiście nie ma problemu, niestety czasami się nie udaje – ryzyko odpowiedzialności karnej jest więc bardzo wysokie.

Pakowanie.

Chcąc przeprowadzić się za granicę, trzeba bardzo wiele uwagi przywiązać do pakowania. Trzeba wybrać to co chcemy przewieźć i poświęcić się dobremu zapakowaniu całości. Warto pamiętać, że pakowanie jest bardzo istotne – ładunek pojedzie w samochodzie wiele kilometrów, będzie podskakiwał na dziurach, będą na niego działały siły odśrodkowe. Warto pakować dokładnie, a puste miejsca w kartonie czy skrzyni wypełniać wypełniaczami, które zamortyzują problem ewentualnych przesunięć. Nie można również zapominać o odpowiednim zapakowaniu wszystkiego do samochodu. Jeśli taka sytuacja nie nastąpi, ładunek ulegnie zniszczeniu nie z powodu złego zapakowania ale na przykład z uwagi na to, że coś przewróci się na coś innego.

Podsumowując.

Należy powiedzieć wprost – nie da się po prostu wyprowadzić się za granicę, w przysłowiowe 5 minut. To przeprowadzka, którą należy bardzo zaplanować. Oczywiście można wybrać inne wyjście, czyli wynajęcie firmy zajmującej się przeprowadzkami. To rozwiązanie również ma wielki sens – dzięki temu na pewno nie oszczędzimy pieniędzy, ponieważ za zlecenie trzeba będzie dość sporo zapłacić, ale na pewno oszczędzimy czas i wysiłek. Jeśli więc przeprowadzka za granicę trochę nas przerasta, być może warto zdecydować się na takie rozwiązanie.

Bez względu na opcje wyboru, nie można liczyć na szybką przeprowadzkę, a nawet nie jest to wskazane. O wiele lepiej zarezerwować sobie na przeprowadzkę choć kilka dni, zaplanować sobie ją dokładnie, nawet zapisując co i jak i konsekwentnie realizować. Działając w ten sposób, szybko można się przekonać, że taka przeprowadzka nie jest aż tak przeszkadzająca. Wystarczy się postarać.

Dodaj komentarz