Kotlina Kłodzka: to trzeba zobaczyć!

0

Piękne widoki, ciekawe miejscowości oraz zabytki, które mają ogromną wartość artystyczną i historyczną – oto atrakcje, dzięki którym wycieczki w rejonie Kłodzka mogą się dla każdego z nas okazać wyjątkową przygodą. Jakimi skarbami może się pochwalić Kotlina Kłodzka? Na jakie atrakcje warto zwrócić szczególną uwagę podczas wycieczki po tej części kraju? Oto kilka propozycji dla tych osób, które najbliższy urlop zamierzają spędzić właśnie w tym rejonie.

Najciekawsze zabytki Kotliny Kłodzkiej
Dumą Kotliny Kłodzkiej pozostaje Kłodzko – pełne zabytków miasto, nad którym dumnie wznosi się Twierdza Kłodzka. Spacer po tym mieście umila też podziemna trasa turystyczna, prowadząca pod rynkiem, oraz pobyt na samym rynku. Czeka tu okazały ratusz oraz imponująca kolekcja kamieniczek, pochodzących z różnych okresów historycznych. W rejonie Kłodzka nie brak też pięknych rezydencji. Ciekawe pałace można podziwiać m. in. w Bożkowe oraz w Kamieńcu.
Kotlina Kłodzka to piękne uzdrowiska. Doskonale znane są Duszniki, przyciągające Muzeum Papiernictwa urządzonym w zabytkowym młynie oraz Polanica Zdrój, znana z pięknego parku oraz ciekawej zabudowy. Koło Kudowy Zdroju, kolejnej miejscowości znanej z pijalni wód oraz pięknych pensjonatów, czeka z kolei jedna z najbardziej oryginalnych kaplic w Polsce. To Kaplica Czaszek w Czermnej, która przypomina o licznych wojnach i epidemiach, przetaczających się niegdyś przez Kotlinę Kłodzką. Cenionym kurortem jest też Lądek Zdrój – najstarsze uzdrowisko w rejonie Kłodzka, które może się pochwalić pięknym parkiem oraz zabytkowym zakładem “Wojciech”.

Kotlina Kłodzka dla aktywnych
Dla tych, którzy planują wycieczki w Masyw Śnieżnika, ciekawym punktem wypadowym stanie się Międzygórze. Dla jednych jest to miejsce, w którym zaczyna się szlak na Śnieżnik, dla innych miejscowość, którą warto odwiedzić ze względu na ciekawą zabudowę oraz słynny Ogród Bajek. W Masywie Śnieżnika czeka też jedna z najpiękniejszych jaskiń w Polsce. To Jaskinia Niedźwiedzia, której długość dochodzi do 5 metrów. Można się do niej dostać z Kletna – popularnego letniska, kuszącego też ciekawym Muzeum Ziemi oraz kopalnią uranu.
Inną ciekawostką, szczególnie dla tych, którzy kochają piękne widoki, jest rezerwat “Błędne Skały”. To jeden z symboli Gór Stołowych, cenionych ze względu na ciekawe szlaki, piękną scenerię oraz skały, które zadziwiają swoimi kształtami. Skalnym miastem oraz zachwycającą panoramą może się też pochwalić Szczeliniec Wielki – najwyższy szczyt w Górach Stołowych, na który można wejść m. in. z Pasterki oraz z popularnego Karłowa.

Kotlina Kłodzka to nie tylko piękne zabytki i liczne atrakcje. To coraz lepiej rozwinięta infrastruktura, dzięki której tanie noclegi można tu znaleźć bez większych problemów. Dobrze rozwinięta baza noclegowa oraz skuteczna promocja atrakcji turystycznych to czynniki, dzięki którym ta część Polski staje się coraz chętniej wybieranym kierunkiem turystycznych wypraw.

Dodaj komentarz