Przemyśl: co warto zobaczyć?

0

Jest jednym z najstarszych miast w Polsce, a wycieczki po jego terenie mogą każdemu z nas sprawić wiele radości. Przemyśl ma się czym pochwalić, a jego wspaniała architektura na każdym z nas może zrobić ogromne wrażenie. Czym zachwyca to miasto? Na jakie atrakcje warto zwrócić szczególną uwagę podczas spaceru po jego terenie?

Przemyśl jest wyjątkowym miastem, mogącym się pochwalić historią sięgającą X wieku. O jego wyjątkowości decyduje m.in. to, iż przez wieki rozwijał się on na pograniczy Polski i Rusi, na skrzyżowaniu kultur wschodniej i zachodniej. Na obecny charakter tego miasta wpływ mieli i rzymscy katolicy, i prawosławni, wiadomo też, że istotną rolę w dziejach Przemyśla odegrała społeczność żydowska. Do dziś jest to miasto kuszące różnorodnością i wielokulturowym charakterem, na terenie którego nie brak cennych pamiątek z dawnych czasów. Na które z nich warto zwrócić szczególną uwagę?

Zwiedzanie Przemyśla warto zacząć od wizyty na tutejszym rynku, pod którym przebiega ciekawa trasa turystyczna. Spacer po podziemiach może się dla wielu z nas okazać wspaniałą przygodą, a jednocześnie jedyną w swoim rodzaju lekcją historii, która na długo zapisze się w pamięci każdego z nas. Wmieście tym nie brak również cennych zabytków architektury sakralnej, w gronie których znajduje się m.in. okazały sobór Świętego Jana Chrzciciela. Pierwotnie była to świątynia jezuicka, obecnie korzystają z niej greccy katolicy. W jej wnętrzu można ujrzeć m.in. piękny ikonostas, który na każdym z nas zrobi spore wrażenie. Nie lada gratką dla każdego miłośnika sztuki sakralnej będzie wizyta w pobliskiej archikatedrze, której wieża zajmuje bardzo ważną rolę w panoramie miasta. Świątynia ta przyciąga wspaniałymi kryptami oraz wnętrzem, w którym na szczególne wyróżnienie zasługuje alabastrowa figurka Matki Bożej Jackowej. Kolejna świątynia, której podczas wycieczki po Przemyślu nie można pominąć, powstała dla przemyskich Franciszkanów. Do dziś wnętrze tego kościoła zachwycają pięknymi freskami, na których przedstawiono najważniejsze wydarzenia w dziejach zakonników z Przemyśla. Największe wrażenie robi fresk przedstawiający tragiczne wydarzenia z XV wieku, kiedy to mołdawscy żołnierze zamordowali wielu mnichów na przemyskim rynku. Dla tych, którzy chcą nacieszyć się pięknymi widokami na Przemyśl, a przy okazji poszerzyć swą wiedzę na temat jego historii, ważnym punktem na trasie spaceru po tym mieście będzie zamek z czasów Kazimierza Wielkiego. Z jego wież można podziwiać panoramę miasta, a spacer po założeniu zamkowym może się dla wielu z nas okazać rewelacyjną podróżą w czasie. Wycieczki śladem Twierdzy Przemyśl lub bunkrów wchodzących w skład Linii Mołotowa, spacery po Kopcu Tatarskim oraz zwiedzanie tak ciekawych placówek muzealnych, jak Muzeum Dzwonów i Fajek – oto kolejne propozycje, dzięki którym każdy z nas będzie mógł w Przemyślu spędzić wolny czas w przyjemny i pożyteczny zarazem sposób.

Dodaj komentarz