Najpiękniejsze miasta Słowacji. Kieżmark

0
Najpiękniejsze miasta Słowacji. Kieżmark

Jest jednym z najpiękniejszych miast, jakim może nas zachwycić Słowacja. Jest jednocześnie dumą Spisza – krainy, która polskie wycieczki odwiedzają wyjątkowo chętnie. W programie takich wypraw Kieżmark zajmuje bardzo ważne miejsce. Nie bez powodu. Każdy, kto odwiedził kiedyś to miasto, zna doskonale jego wartość oraz walory turystyczne. To piękne miasto, z którego Słowacja może być dumna. Co można zobaczyć w czasie wycieczki po jego terenie?
Kieżmark to miasto, które znane jest z niezwykłej tradycji i wspaniałej przeszłości. Nic dziwnego, że z historycznymi pamiątkami można się tu spotkać niemal na każdym kroku. Wspaniałe zabytki przypominają o tym, jak ważnym ośrodkiem miejskim był niegdyś Kieżmark oraz o tym, jakim bogactwem cieszyli się dawniej jego mieszkańcy. Był to przecież swego czasu jeden z najważniejszych ośrodków miejskich w tej części Europy, który już w XIV wieku cieszył się mianem wolnego miasta królewskiego. Kieżmark znany jest także jako niezwykle ważny ośrodek reformacji, która w XVI wieku wywarła znaczny wpływ na losy miasta i całego kraju. Gdzie warto się wybrać, by na własne oczy ujrzeć najcenniejsze pamiątki?
Ważnym celem wycieczki po tym mieście będzie jego starówka. To na jej terenie skupiły się najciekawsze budowle. Ratusz z XV wieku oraz zabytkowe domy mieszczańskie są wspaniałymi ozdobami tutejszego rynku, od którego wielu turystów rozpoczyna swą przygodę z Kieżmarkiem i jego zabytkami. Muzeum wnętrz mieszczańskich jest z kolei wielką atrakcją dla miłośników historii oraz dla tych, którzy chcą poznać losy i warunki życia dawnych mieszkańców Słowacji. Miłośnicy sztuki sakralnej z pewnością zachwycą się kościołem Świętego Krzyża. To jeden z ciekawszych kościołów, jakimi może się pochwalić Słowacja. Można tu ujrzeć wiele elementów, typowych dla architektury średniowiecza. Tym najwspanialszym jest gotycki portal, który też przyciąga największą uwagę zwiedzających. Cennym zabytkiem jest tu również zamek, którego w czasie wycieczki po mieście nie można pominąć. Ta budowla stała się symbolem miasta i dowodem na to, jak długą historią może się pochwalić Kieżmark. Już w XII wieku zamek ten stał się ważnym punktem na planie miasta. Dziś jest wielką atrakcją dla turystów. Przyciąga ciekawą architekturą, wartością historyczną oraz tym, że jego wnętrza służą obecnie jako siedziba Muzeum Krajoznawczego. Z pewnością warto zwiedzić tutejszą wystawę, gdyż prezentowane na zamku zbiory w ciekawy sposób opowiadają o mieście i jego mieszkańcach. Pobliskie kąpieliska termalne, dzięki którym Kieżmark staje się coraz ważniejszym ośrodkiem turystycznym, są kolejną atrakcją. To z nimi kojarzony jest Spisz, który (podobnie jak cała Słowacja) cieszy się coraz większą sympatią w gronie polskich miłośników podróży.

Dodaj komentarz