Skarby Podkarpacia: Blizne

0
Skarby Podkarpacia: Blizne

Blizne to jeden z najważniejszych punktów na szlaku drewnianej architektury, jakimi może nas oczarować Podkarpacie. Kto w czasie wycieczki po tej części kraju zajrzy do tej miejscowości, ten będzie mógł miło spędzić czas, poznając historię wsi oraz ciesząc się widokiem tutejszych zabytków. Co koniecznie trzeba tu zobaczyć?

Blizne to malowniczo położona miejscowość, która może się pochwalić historią sięgającą czasów króla Kazimierza Wielkiego. To dzięki niemi Blizne doczekało się lokacji, dzięki czemu mogło się pomyślnie rozwijać. Ważną rolę w dziejach tej miejscowości odegrali też biskupi przemyscy, w rękach których ta wieś znalazła się w połowie XV wieku. To właśnie dzięki nim powstał tu drewniany kościół p.w. Wszystkich Świętych, który dziś jest obiektem bardzo chętnie odwiedzanym przez wycieczki z odległych zakątków kraju. Wpis na listę UNESCO oraz szereg publikacji na temat tego zabytku skutecznie promują ten obiekt. Na co warto zwrócić uwagę podczas zwiedzania tej cennej perełki dawnej architektury?
Drewniany kościół, z którego Blizne jest znane w całym kraju, zachwyca swą XV-wieczną sylwetką oraz nieco młodszą wieża, dostawioną w XVII wieku. Kto zajrzy do kościelnego wnętrza, ten będzie mógł ujrzeć wiele cennych dzieł sztuki. Warto zwrócić uwagę na obraz adoracji Matki Boskiej przez Wszystkich Świętych, który został umieszczony w ołtarzu głównym, warto zwrócić uwagę na XVI i XVII-wieczne polichromie, dzięki którym kościół ten został wyróżniony wpisem na listę UNESCO. Największe wrażenie robi tu scena przedstawiająca Sąd Ostateczny, przy której warto się zatrzymać na dłużej.
Sam kościół przyciąga uwagę, a przecież nie tylko on jest cennym zabytkiem. Blizne znane jest z całego kompleksu drewnianych budowli, które otaczają zabytkowy kościół i sprawiają, iż spacer wokół niego staje się jeszcze przyjemniejszym doświadczeniem. Z końca XVII wieku pochodzi budynek dawnej plebanii, z kolei dawna organistówka oraz lamus pochodzą z XIX stulecia.

Podczas wizyty w tej wsi warto też odwiedzić nowy kościół, do którego przeniesiono cenną gotycką figurę Madonny, pochodzącą z drugiej połowy XVI stulecia. W pobliżu wsi czeka też Górka św. Michała – miejsce, któremu z pewnością warto poświęcić swój czas. Kto wybierze się na to wzniesienie, ten będzie mógł zobaczyć ciekawą kapliczkę z końca XIX wieku, która przypomina o uwolnieniu miejscowych chłopów z tatarskiego jasyry w latach 20-tych XVII wieku. Wszystkie te atrakcje sprawiają, że Blizne może na każdym z nas zrobić wrażenie, a czas spędzony na odkrywaniu tutejszych skarbów dla nikogo z nas nie będzie czasem straconym.

Dodaj komentarz