Kto nie może latać samolotem?

0

Podróże samolotem uważane są za najbezpieczniejsze. Poza tym to najwygodniejszy sposób na przebywanie znacznych odległości w krótkim czasie. Niestety jednak, ze względu na specyfikę tego środka transportu, nie jest to sposób podróżowania dla wszystkich. Kto nie może latać samolotem?

Z czego wynikają przeciwwskazania do latania samolotami?

Przeciwwskazania do latania samolotem wynikają głównie ze specyfiki warunków występujących w samolocie oraz ich potencjalnego wpływu na zdrowie pasażerów. Samolotami nie powinni latać więc pasażerowie, których obecność mogłaby niekorzystnie wpłynąć na warunki podróżowania innych lub osoby, których stan zdrowia mógłby ucierpieć w związku z lotem.

Podróż samolotowa wiąże się z koniecznością znoszenia czasowych zmian ciśnienia oraz przeciążeń, które mogą być szkodliwe dla niektórych pasażerów. Poza tym trzeba pamiętać, że w czasie lotu nie można stanąć na chwilę, aby zająć się kimś, kto się gorzej poczuł, a dostarczenie osoby wymagającej hospitalizacji do szpitala jest zwykle możliwe dopiero po planowym lądowaniu.

Kto nie może podróżować samolotem?

Ze względu na możliwość zaszkodzenia współpasażerom, samolotem nie mogą podróżować osoby:

  • chore na choroby zakaźne;
  • cierpiące na psychozy (o ile nie są one w pełni kontrolowane lekami).

Poza tym przeciwwskazaniem do lotu samolotem są takie choroby, jak:

  • niestabilna choroba wieńcowa,
  • niedawno przebyty zawał lub udar,
  • zakrzepica,
  • przewlekłe choroby układu oddechowego ze znacznym nasileniem objawów w spoczynku,
  • niedawno przebyte poważne zabiegi chirurgiczne w obrębie jamy brzusznej, twarzoczaszki, oczu i uszu,
  • niestabilne ciśnienie wewnątrzczaszkowe,
  • choroby układu równowagi i ucha wewnętrznego.

Lot może nie być wskazany również w przypadku innych chorób. W przypadku wątpliwości warto skonsultować się z przedstawicielem linii lotniczych oraz lekarzem.

Jakie są dodatkowe przeciwwskazania do lotów?

Do dodatkowych przeciwwskazań do podróżowania samolotem zaliczany jest zazwyczaj wiek pacjenta. Pacjenci w bardzo podeszłym wieku, obciążeni wieloma chorobami, powinni każdorazowo skonsultować bezpieczeństwo takiej podroży ze swoim lekarzem. Zwykle odradza się również podróżowanie samolotami z noworodkami przed ukończeniem drugiej doby życia. Latanie jest również niewskazane w przypadku kobiet po 36 tygodniu ciąży. Ma to związek ze zwiększonym prawdopodobieństwem rozpoczęcia się akcji porodowej. Niewskazane jest również latanie w pierwszej dobie po zakończeniu nurkowania, zwłaszcza, jeśli były to długie nurkowania na dużych głębokościach.

Przygotowując się do podroży, warto poświęcić nieco czasu na zapoznanie się z wytycznymi określonych przewoźników. Dobrym pomysłem jest również zapytanie własnego lekarza rodzinnego o ewentualne przeciwwskazania do podroży powietrznych.

Dodaj komentarz