Najpiękniejsze polskie opactwa: Tyniec
Bliskość krakowskiej starówki, piękne położenie w dolinie Wisły oraz wspaniała architektura – oto czynniki, dzięki którym opactwo w Tyńcu stało się jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych Małopolski. Wycieczki zaglądają tu chętnie, a turyści z pewnością nie mogą się tu nudzić. Jakimi atrakcjami może ich oczarować to opactwo? Co każdy turysta powinien wiedzieć na temat tego wyjątkowego obiektu?
Opactwo w Tyńcu to miejsce wyjątkowe z kilku względów. Położenie nad Wisłą, na obrzeżach Krakowa, to jeden z głównych powodów popularności tego miejsca. Wycieczki zaglądają tu również ze względu na wspaniałą atmosferę oraz gościnność, z jaką benedyktyni przyjmują zaglądających tu gości. Średniowieczne opactwo Benedyktynów, które swoimi początkami sięga XI wieku, to jednocześnie miejsce idealne dla tych, którzy chcą poznać dzieje Małopolski i Krakowa. Wiadomo, że benedyktynów do Tyńca sprowadził książę Kazimierz Odnowiciel, w jego czasach powstało tu również pierwsze opactwo. Pierwotnie istniała tu romańska bazylika, którą z czasem zastąpił potężny kościół, będący obecnie jednym z ważniejszych elementów w krajobrazie doliny Wisły. Zachowały się jednak pozostałości romańskich murów, a w klasztornym muzeum można podziwiać ich najciekawsze fragmenty. Sam kościół w obecnej formie reprezentuje styl barokowy, choć nie brak w jego bryle elementów typowych dla sztuki średniowiecza. Tak jest m. in. w przypadku najstarszej części tej świątyni – prezbiterium. Kto zajrzy do wnętrza tego kościoła, ten będzie mógł zobaczyć rokokowy ołtarz z czarnego marmuru oraz piękne wyobrażenie Trójcy Świętej. Uwagę zwiedzających przyciąga też barokowa ambona wykonana z czarnego marmuru, która ma formę płynącej łodzi.
Kto w czasie wycieczki po opactwie chce ujrzeć wiele ciekawych dzieł sztuki sakralnej, ten z pewnością chętnie skorzysta z możliwości zwiedzenia Muzeum Klasztornego. Muzeum to mieści się w budynkach klasztornych, a jego ekspozycja może na każdym turyście zrobić spore wrażenie. Obok zabytków, które pochodzą z wykopalisk, można tu ujrzeć pamiątki związane z działalnością benedyktynów w Tyńcu oraz przedmioty, które przypominają o postaci papieża Jana Pawła II – wielkiego przyjaciela zakonników z Tyńca.
Średniowieczne opactwo w Tyńcu to ciekawy cel wycieczki dla miłośników historii i pięknych widoków. To również miejsce, które kusi pątników oraz tych, którzy chcą odkrywać piękno i bogactwo sztuki sakralnej. Tyniec zachwyca, a jego historyczna i artystyczna wartość jest ogromna. Kto zajrzy na teren opactwa, ten będzie się mógł przekonać o tym na własnej skórze.