Narew: co warto tutaj zobaczyć?

0

Narew to jedna z ciekawszych wsi, jakimi może nas oczarować Podlasie. Korzystna lokalizacja, bliskość Puszczy Białowieskiej oraz malownicza sceneria Doliny Górnej Narwi – oto czynniki, które skutecznie przyciągają tu turystów z całej Polski. Co warto zobaczyć w trakcie wycieczki po tej części Podlasia?

Narew to miejscowość, której sporo uwagi poświęcają miłośnicy historii. Nic w tym dziwnego, gdyż osada ta już w okresie wczesnego średniowiecza stała się ważnym ośrodkiem władzy. Wpływało na to m.in. jej położenie w miejscu z natury obronnym, na wzniesieniu górującym nad bagnistą okolicą. Bliskość szlaków handlowych, łączących Mazowsze z Wilnem oraz Moskwą, pozwoliła Narwi pomyślnie się rozwijać, dzięki czemu w 1514 roku król Zygmunt Stary nadał jej prawa miejskie. Najlepszym okresem w dziejach Narwi okazał się wiek XVI i XVII, kiedy to Narew była siedzibą starostwa niegrodowego. Wiadomo, że w XVI wieku istniał tu kościół oraz cerkiew, aktywnie działał też monaster. W XVII i XVIII wieku miasto straciło na znaczeniu, do czego przyczyniły się m.in. wojny ze Szwecją. W 1934 roku Narew ostatecznie utraciła prawa miejskie, do dziś jednak zachowało się tu sporo ciekawych zabytków, które pięknie przypominają o czasach jej świetności. Na jakie atrakcje warto tu zwrócić szczególną uwagę?

Narew może się pochwalić ciekawym układem urbanistycznym z pięknym rynkiem. Dla miłośników sztuki sakralnej nie lada gratką może się okazać wizyta w barokowym kościele św. Stanisława Biskupa i Wniebowzięcia NMP. Jest on ciekawym przykładem drewnianej architektury z pierwszej połowy XVIII wieku, w którego wnętrzu można ujrzeć sporo starszych dzieł sztuki. Wielkie wrażenie robi tu ciekawa kolekcja rzeźb z XVII wieku oraz renesansowy obraz “Ukrzyżowanie”, znajdujący się w ołtarzu głównym. Innym obiektem sakralnym, któremu podczas zwiedzania Narwi warto poświęcić swój czas, jest prawosławna cerkiew Podwyższenia Krzyża Świętego. Ta drewniana budowla powstała w XIX wieku, a że wzniesiono ją na planie krzyża greckiego, już samą swą sylwetką przyciąga ona uwagę turystów. Drewniana kapliczka Matki Boskiej Kazańskiej, XIX-wieczna murowana kaplica św. Wincentego, znajdująca się na terenie dawnego cmentarza unickiego – oto kolejne atrakcje, z których Narew może być dumna. A dla tych, którzy interesują się starymi dziejami Podlasia, niezwykłą ciekawostką może się okazać Zamczysko. To ciekawe grodzisko z czasów wczesnego średniowiecza, które wciąż można zobaczyć na lewym brzegu Narwi w pobliżu wsi. I to miejsce może oczarować zwiedzających, a czas spędzony na jego terenie dla nikogo nie będzie czasem straconym.

Dodaj komentarz