Niezapomniane atrakcje Krymu

0

Krym jest niesłychanie ciekawy  nie tylko ze względu na ukształtowanie terenu i dostęp do morza.  Jest miejscem, gdzie od setek lat kultura wschodnia zderza się z zachodnią. Można tu spotkać setki uroczych wiosek, klimatyczne ruiny po warowniach, starożytnych budowlach, klasztory, ale też meczety no i oczywiście niezapomniane gaje oliwne. Nieprzebrane bogactwo śladów historii z różnych epok i kultur czyni ten górzysty rejon nie pozostawi po sobie tylko i wyłącznie wspomnień miłego wypoczynku. Będzie fascynującą wyprawą w głąb barwnej, ale nierzadko też trudnej historii.

Zamek w Ałupce

Jeden z pałaców, który na Krymie robi największe wrażenie na zwiedzających znajduje się w Ałupce nieopodal Jałty. Jest to budowla łącząca w sobie architekturę gotycką, barokową i Mauretańską. Powstał w pierwszej połowie XIX wieku. Zamek zachwyca dużym, świetnie zaprojektowanym ogrodemi imponującą fasadą. Uroku dodaje mu położenie między skalistymi wzniesieniami i Morzem Czarnym. Wszystko to tworzy niesamowitą, baśniową wręcz scenerię. Aktualnie w pałacu podziwiać można muzeum obrazów i przedmiotów z brązu.

Masyw Demerdżi 

Masyw Demerdżi należy do Gór Krymskich. Zaskakujące kształty skał turystom przywodzą na myśl maczugi. Wygląd okolicy może budzić uczucie niepokoju. Nie bez powodu ten teren nosi nazwę Doliny Duchów. Wraz ze zmianą pory dnia można obserwować jak bardzo zmienia się wygląd tego miejsca, które dwie godziny wcześniej lub później potrafi zmienić się nie do poznania. Dla miłośników wypraw górskich ta z pewnością może stać się jedną z najbardziej wyjątkowych.

Jaskółcze Gniazdo

Wakacje na Krymie nie mogą się obyć bez odwiedzenia zamku zwanego Jaskółczym Gniazdem. Jest to prawdziwa perełka architektury krymskiej. Zamek znajduje się w miejscowości Haspora niepododal Jałty. Neogotycka budowla powstała w początkach XX wieku na szczycie morskiego klifu Aurory. Zamek miał wielu właścicieli. Dzisiaj turyści mogą podziwiać piękny widok i dobrze zjeść w znajdującej się w budowli włoskiej restauracji.

Rezerwat Karadah

Karadah jest masywem wulkanicznym znajdującym się w Górach Krymskich. Składa się dwóch nieczynnych już wulkanów. Masyw Znajduje się nad brzegiem morza. U podnóża jednego z wulkanów znajduje się brama ze skały, którą nazwano Złotymi Wrotami. Na tym terenie założono rezerwat. Na obszarze objętym ochroną nie można zaplanować sobie wycieczki bez przewodnika. Trasa turystyczna prowadząca drogą morską umożliwia podziwianie rozmaitej i bardzo ciekawej rzeźby skalnej, powstałej w wyniku erozji pod wpływem wiatru i wody.

Pałac w Liwadii 

Dla wielu osób wakacje na Krymie nie obędą się bez wizyty w Liwadii. Znajduje się tam piękna budowla, która prócz walorów estetycznych, jest też świadkiem ważnych historycznych wydarzeń. Co ciekawe pałac powstał dzięki polskiemu magnatowi Leonowi Potockiemu w początkach XIX wieku. Dom potockiego odkupił rosyjski car i to za jego sprawą przemienił się w królewski pałac.To właśnie w tym zamku odbyła się słynna konferencja jałtańska. Obecnie znajduje się tutaj muzeum poświęcone tej ważnej historycznej chwili.

Dodaj komentarz