Pałac Biskupi – znane miejsce na mapie Krakowa
Kiedyś był to po prostu jeden z pięknych zabytkowych budynków, jakich pełno w centrum Krakowa. Dzięki papieżowi Janowi Pawłowi II stał się znany na cały świat. Pałac Biskupi – to właśnie z jego okna papież pozdrawiał czekających pod pałacem wiernych.
Pałac Biskupi mieści się przy ulicy Franciszkańskiej 3, naprzeciwko gotyckiego kościoła Franciszkanów z przepięknymi witrażami autorstwa Stanisława Wyspiańskiego. Stanął w tym miejscu w wieku XIV i od tego momentu jest siedzibą biskupów krakowskich, którą przeniesiono tutaj z Wawelu. Budowano go w stylu gotyckim, ale zaraz potem przybrał inny wizerunek, najprawdopodobniej renesansowy. Winnym jest pożar, który niemal doszczętnie strawił pierwotną budowlę. Gotyckimi pozostałościami są do dziś piwnice z charakterystycznymi portalami. Pałac był parokrotnie przebudowywany i rozbudowywany. Najpoważniejsze zmiany przeszedł w XVII wieku na zlecenie biskupa Piotra Gembickiego. Wtedy przekształcił się w potężną budowlę wczesnobarokową, z charakterystycznym portalem znajdującym się od strony ul. Franciszkańskiej, od której znajduje się dziś wejście główne do pałacu. Prace remontowe były także konieczne po zniszczeniach, jakich pałac doświadczył w czasie potopu szwedzkiego.
Poważnie zasługi dla rozwoju tego miejsca położył w XIX wieku biskup Jan Paweł Woronicz, nie tylko duchowny, lecz również miłośnik sztuki, poeta. Urządził w Pałacu Biskupim muzeum poświęcone historii Polski. Niestety, w połowie tego stulecia pałac został doszczętnie zniszczony wskutek pożaru. Gmach jednak dość szybko odbudowano. W latach 80. XIX wieku nadano mu bardziej renesansowy wygląd, jaki ma do dziś. Dokonał tego architekt Tomasz Pryliński, który wcześniej zasłynął przebudową Sukiennic. Pałac Biskupi to miejsce silnie naznaczone przez papieża Jana Pawła II. Jako metropolita krakowski kardynał Karol Wojtyła, mieszkał w nim w latach 1964 – 1978 (wcześniej przez parę lat jako kleryk). Później przybywał do pałacu już jako papież i w słynnym „oknie papieskim”, mieszczącym się nad główną bramą wejściową od strony ulicy Franciszkańskiej, rozmawiał z wiernymi tłumnie zgromadzonymi przed gmachem od strony kościoła Franciszkanów i Plant. Gościł tu także następca Jana Pawła II, papież Benedykt XVI, i podobnie jak jego poprzednik pojawił się w oknie papieskim ku aplauzowi tłumu wiernych. Na dziedzińcu Pałacu Biskupiego znajduje się pomnik Jana Pawła II, a na elewacji można zauważyć tablicę upamiętniającą związek papieża Polaka z pałacem.
Pałacem, który dziś jest celem odwiedzin tysięcy turystów z całego świata, którzy palą pod oknem znicze i składają kwiaty. Przed gmachem odbywają się także czuwania wiernych oraz koncerty o charakterze religijnym. Zwiedzanie Pałacu Biskupiego jest możliwe w dni powszednie w godzinach od 8:00 do 16:00, ale wyłącznie po wcześniejszej rezerwacji. Dokonać jej można telefonicznie pod numerem (12) 299 09 66 albo mailowo: [email protected].