Hostele, czyli tanie nocowanie

0

Przez ostatnie kilka lat miałem sporo doświadczeń z różnymi hostelami, w Polsce i w kilku krajach europejskich. Nie każdy pewnie miał już przyjemność spędzenia nocy w jednym z nich, więc podzielę się kilkoma przydatnymi – mam nadzieję – radami.

Hostel – czym jest właściwie hostel?

Hostel różni się od hotelu kilkoma elementami. Jest to dobry sposób zakwaterowania dla osób ceniących tanie podróżowanie, hostele zazwyczaj są niedrogie (zwłaszcza porównując do hoteli). Wiąże się to oczywiście z obniżonym komfortem. Pokoje są wieloosobowe (chociaż są też 1, 2-osobowe, odpowiednio droższe), często dzieli się je z innymi gośćmi (są to tzw. dormitoria). Podobnie jak łazienki czy kuchnię. 

Zazwyczaj w hostelach nie wynajmuje się pokoju, ale łóżko (często piętrowe). Dlatego trzeba się liczyć z towarzystwem nieznanych osób, o ile nie zajmuje się wszystkich łóżek w pokoju. Takie pokoje, w których wynajmuje się łóżko to dormitoria, ale są też coraz częstsze wyjątki – pokoje prywatne. W ich przypadku wynajmuje się cały pokój ze wszystkimi łóżkami, nawet jeżeli zajmuje się tylko część z nich. Dormitoria bywają czasami dzielone – chociaż rzadko – na męskie i damskie. W większości wypadków są jednak koedukacyjne.

Poza powyższymi elementami hostele czasami znacznie się od siebie różnią komfortem i dodatkowymi udogodnieniami. W Polsce hostele bywają tożsame ze schroniskami młodzieżowymi.

W hostelu najczęściej spotyka się ludzi młodych, ale nie jest to regułą. W odróżnieniu od hotelu, hostel zapewnia minimum prywatności, ale za to sprzyja poznawaniu ludzi, często z całego świata.

Jak wybrać dobry hostel?

 Obecnie znalezienie hostelu jest niezwykle proste, np. ja korzystam ze strony Hostelworld.com(dostępna również w języku polskim). Podobnych serwisów jest więcej, ale posłużę się sprawdzonym przeze mnie jako przykładem. Strona ta daje możliwość szukania hostelu na podstawie miejsca i okresu rezerwacji. Hostele możemy sobie łatwo sortować wedle ceny noclegu lub np. ocen użytkowników. Ważnym udogodnieniem jest przejrzyste podsumowanie wszystkich cech danego hostelu – cen, lokalizacji, ocen użytkowników, udogodnień które wchodzą w cenę noclegu itp.

Rezerwacja hostelu jest raczej niezbędna, nie liczyłbym na znalezienie miejsca w ostatniej chwili, a nawet jeżeli się poszczęści, to cena może okazać się niemile wysoka. Powyższa strona daje możliwość rezerwacji przy wpłacie relatywnie niewielkiej zaliczki, dzięki czemu po przyjeździe na miejsce nie musimy się martwić o to czy czeka na nas miejsce. Warto też poszukać na rozmaitych forach, zwłaszcza podróżniczych. Większość hosteli posiada własną stronę, przez którą również można dokonać rezerwacji, czasem wystarczy nawet wiadomość e-mail.

W dużych miastach hosteli znajdzie się mnóstwo, zwłaszcza jeżeli szukamy z odpowiednim wyprzedzeniem. Jak wybrać odpowiedni? Poza – co oczywiste – ceną, warto zwrócić na kilka elementów, a o których piszę niżej.

Na co zwrócić uwagę wybierając hostel:

OPINIE
Opinie daję na pierwszym miejscu, chociaż czasem bywają niedoceniane. Każdy hostel warto prześwietlić pod kątem opinii osób, które miały już okazję w nim spać. Czasem może się okazać, że niepozorny hostel jest świetnym miejscem. Albo może się okazać, że hostel który wydaje się dobrym wyborem leży np. w kiepskiej dzielnicy, w której lepiej nie jest wychodzić po zmroku. Zwykle jeżeli hostel istnieje dłuższy czas, nie będzie problemu ze znalezieniem paru recenzji, warto zwrócić uwagę na takie ważne rzeczy jak: czystość i higiena, poziom obsługi, bezpieczeństwo: opinie o okolicy i sąsiedztwie hostelu.

POŁOŻENIE
Zazwyczaj każdy szuka hostelu w miejscu, które daje możliwość łatwego zwiedzenia danego miasta/miejsca. Dlatego warto zwrócić uwagę: w jakim znajduje się miejscu, czy łatwo dostać się z niego/do niego na lotnisko/dworzec, czy w pobliżu są przystanki metra/autobusowe itp. Oczywiście im bliżej centrów miast tym ceny są odpowiednio wyższe. Czasem warto wybrać hostel w oddaleniu od centrum, który oferuje jednak łatwy dojazd np. metrem. Warto pamiętać, że kilka przystanków metrem to zaledwie minuty jazdy, chociaż bywa to już daleko od centrum.

DODATKI
Hostele często oferują wiele dodatkowych udogodnień, które są dostępne w cenie łóżka lub za dodatkową opłatą. Warto zwrócić na nie uwagę, ponieważ mogą oszczędzić trochę czasu, wydatków, lub po prostu dać nieco więcej wygody. Takie sprawy jak kuchnia, 24-godzinna recepcja czy darmowy internet WiFi są raczej standardem. Miłym dodatkiem jest śniadanie i pościel wliczone w cenę. W niektórych hostelach są dostępne darmowe mapy, parasole plażowe, schowki na bagaż / sejf, pralnia, itp. Lepiej wyposażone hostele we wspólnym pomieszczeniu mają telewizory, gry, itd.

DODATKOWE WARUNKI / OBOSTRZENIA
Niektóre hostele miewają dodatkowe obostrzenia, które warto sprawdzić. Nie wszystkie hostele dopuszczają pobyt osób niepełnoletnich. Niektóre akceptują jedynie płatności gotówką. Różne bywają też warunki ewentualnego odwołania rezerwacji. Warto sprawdzić takie dodatkowe kwestie przed dokonaniem rezerwacji.
 

Co spakować przewidując nocleg w hostelu?

W odróżnieniu od hotelu, hostele oferują znacznie niższy komfort. Musimy pamiętać o zabraniu kilku rzeczy więcej.

ŚRODKI HIGIENY
W odróżnieniu od hotelu, w hostelowej łazience nie znajdziemy szamponu, możemy nie znaleźć nawet mydła, trzeba więc o takich rzeczach pamiętać pakując bagaż. W supermarketach można znaleźć środki higieny jak żele pod prysznic, szampony, pasty do zębów rozmiarach mini, które są odpowiednie do podróży również ze względu na to, że są akceptowane przy kontroli na lotniskach

KLAPKI
Prysznice w hostelach są wspólne, czasem nawet dla kilku pokoi. Dlatego dobrze mieć klapki w których można zawędrować pod prysznic.

RĘCZNIK
W hostelach rzadko są dostępne darmowe ręczniki. Warto więc zabrać własny, najlepiej szybko schnący.

KŁÓDKA
W wielu hostelach znajdują się szafki do darmowego użytku, które można zamknąć przy użyciu własnej niewielkiej kłódki (niewiele większej rozmiarem od kłódki do zamykania walizki). Można tam przechować umiarkowanie cenne rzeczy, najcenniejsze rzeczy lepiej mieć przy sobie lub przechowywać np. w sejfie w recepcji

STOPERY, OPASKA NA OCZY
Jeżeli kiepsko znosisz hałas, obecność innych osób i możesz mieć problemy ze spaniem warto pomyśleć nad ułatwieniem sobie życia np. stoperami do uszu czy opaską na oczy. Dzięki temu hałas i zapalone światło nie będą przeszkadzać.
 

Jak poznawać ludzi z całego świata?

Wszystkie powyższe rzeczy mogą budować obraz hostelu jako miejsca nieprzyjaznego. Nic bardziej mylnego. Hostel mimo pewnych niewygód daje szansę na poznanie niezwykłych ludzi, często z całego świata. Jednym z hosteli, które lepiej wspominam, jest pewien ciasny hostelik w Stambule, w pobliżu placu Taksim. Wieczorami i przy śniadaniach we wspólnym salonie przesiadywaliśmy z osobami podróżującymi z Filipin, Macedonii, Australii, Libanu, Turcji, Bułgarii, Iraku. Mieszanka arcyciekawa podobnie jak nasze rozmowy.

Kilka wskazówek, jak w podróży poznawać ludzi, nocując w hostelach:

RÓB POSIŁKI W HOSTELOWEJ KUCHNI
Kuchnia to najlepsze miejsce spotkań towarzyskich. Czasem trzeba o coś spytać, „Używasz jeszcze noża?”, „Jak włączyć kuchenkę?” i po chwili można przejść do „Więc, skąd jesteście, co już zwiedziliście?”. Po chwili okazuje się, że wieczorem wychodzi się całą grupką do pubu omówić różnice kulturowe 

WYBIERAJ HOSTELE ZE WSPÓLNĄ PRZESTRZENIĄ: BAREM, SALONEM ITP.
Niektóre hostele mają swoje bary, to świetny sposób na poznanie nowych ludzi. Po piwie lub dwóch każdy robi się bardziej rozmowny. Wiele hosteli jest nastawionych na rozrywkę i imprezy, jak np. karaoke czy imprezy

NOCUJ W DORMITORIACH
Wspólne pokoje to świetny sposób na poznanie nowych ludzi. Nie zdarzyło mi się, żeby przynajmniej trochę nie porozmawiać ze współlokatorami (no.. z wyjątkiem jednej dziewczyny która nie znała żadnego języka poza francuskim). Zawsze można wymienić doświadczenia podróżnicze, spytać o coś ciekawego do zwiedzenia, a ostatecznie wybrać się gdzieś wspólnie.

NIE OBAWIAJ SIĘ KONTAKTU
Spanie w hostelach, to pod wieloma względami inne doświadczenie niż zwykły nocleg w hotelu. Kontakt z ludźmi jest tutaj nieunikniony, warto więc z tego skorzystać. Pytanie, „Co słychać?”, „Jak długo już tutaj jesteście” itp. jest zupełnie normalne i na miejscu. Wymiana doświadczeń, rozmowy o podróżach, zwyczajach na miejscu i w swoich krajach, są niezwykle ciekawe i mogą być jednym z najprzyjemniejszych elementów podróży. Warto korzystać z takiej możliwości 

Dodaj komentarz