Perły wielkopolskiej architektury: Rogalin

0
Perły wielkopolskiej architektury: Rogalin

Wielkopolska to region wyjątkowy, który dla każdego z nas może się okazać niezwykle atrakcyjnym kierunkiem wycieczki. Gdzie warto się wybrać? Jedną z tych miejscowości, które warto odwiedzić w tej części kraju, jest Rogalin.

Rogalin i jego miejsce na mapie Wielkopolski
Rogalin to wieś, która już samym swym położeniem może oczarować turystów. Tu, w centralnej części Wielkopolski, dolina Warty prezentuje się niezwykle atrakcyjnie. Starorzecza oraz łąki stanowią zatem bardzo ważny element lokalnego krajobrazu, sprawiają też, iż tereny Rogalina stają się obszarem bardzo atrakcyjnym dla wszystkich turystów – przyrodników. Rogaliński Park Krajobrazowy zachwyca pejzażami, a wędrówki po jego terenie każdemu z nas mogą dostarczyć niezapomnianych wrażeń. W czasie takich spacerów można się nacieszyć widokiem okazałych dębów, które stały się turystyczną wizytówką tej miejscowości.

Pałac w Rogalinie: niezwykła perełka dawnej architektury
Rogalin to nie tylko malownicza okolica, ale i cenne pamiątki z dawnych czasów. Dla większości turystów głównym celem wycieczki po tej części Wielkopolski staje się tutejszy pałac – jedna z najpiękniejszych rezydencji w Polsce, obok której nie można przejść obojętnie. Ta perełka dawnej architektury jest ciekawym przykładem stylu barokowego i klasycystycznego z XVIII wieku, stanowi też jedną z najciekawszych pamiątek, jakie pozostawili po sobie Raczyńscy. Inicjatorem budowy pałacu był Kazimierz Raczyński, który chciał, by rezydencja możliwie jak najlepiej pokazywała potęgę jego rodu.
Dziś dumą pałacu są cenne dzieła sztuki, które zgromadził tutaj prawnuk Kazimierza, Edward Aleksander Raczyński. To dzięki niemu na terenie zespołu parkowo-pałacowego powstała nowa budowla, mająca mieścić coraz większą kolekcję cennych obrazów. Inną pamiątką po ostatnim właścicielu Rogalina jest też jego gabinet. Można w nim poznać losy Edwarda – znanego polityka, ambasadora RP w Londynie oraz ostatniego prezydenta RP na emigracji. W czasie zwiedzania pałacu można też zobaczyć ciekawą kolekcję zabytkowych mebli oraz tkanin. Militaria, portrety Raczyńskich oraz ich rodzinne pamiątki – oto kolejne skarby, którym z pewnością warto poświęcić swój czas.

Kaplica: mauzoleum Raczyńskich
Innym zabytkiem architektury, który przypomina o dawnych panach Rogalina, jest zabytkowa kaplica, służąca jednocześnie jako rodowe mauzoleum Raczyńskich. Kaplica ta powstała w XX wieku. Do dziś zachwyca swym neoklasycystycznym stylem oraz podobieństwem do rzymskiej świątyni Maison Carre’e z I wieku p. n.e.

Park w Rogalinie
Pałac w Rogalinie może się pochwalić niezwykle atrakcyjnym otoczeniem. Jest nim ogród francuski oraz park, na terenie którego można zobaczyć najsłynniejsze rogalińskie dęby. Są wśród nich te trzy najsłynniejsze: Lech, Czech i Rus. Tym potężnym drzewom z pewnością warto poświęcić nieco więcej uwagi, a spacer w ich otoczeniu na każdym turyście odwiedzającym Rogalin może zrobić ogromne wrażenie.

Dodaj komentarz