Czy warto zwiedzić Wilno?

0
Czy warto zwiedzić Wilno?

Wilno – czy warto odwiedzić?

Litwa była przez setki lat regionem, który ściśle związany z Polską, dzielił z nią historię, religię i zwyczaje. Wilno to stolica, w której na każdym kroku można znaleźć elementy polskości. Spacerując po tym niewielkim mieście, z pewnością natkniemy się na elementy polskiej kultury, co sprawia że jest to ciekawy kierunek podróży. Co oferuje nam to miasto i czy warto je odwiedzić?

Wilno znajduje się zaledwie 300 kilometrów od Białegostoku – stolicy Podlasia. Szeroki wybór połączeń autobusowych, lotniczych lub kolejowych sprawia, że transport na Litwę nie stanowi żadnego problemu. Podróż taka jest więc szybka i przyjemna.

Litwa jest państwem, który jest często pomijany pod względem turystycznym. Oczywiście nie znajdziemy w Wilnie lub innych litewskich miastach śródziemnomorskiego klimatu, niebieskiego morza i wysokiej temperatury, lecz region ten oferuje zupełnie inne atrakcje, które niespodziewanie są równie interesujące, jak pobyt w najdroższym kurorcie w Egipcie.

Atrakcje turystyczne w Wilnie

Już na samym początku, wkraczając do zabytkowej części miasta, zobaczymy jeden z najsłynniejszych wizerunków religijnych, który utrwalony w inwokacji „Pana Tadeusza” stał się swego rodzaju symbolem polskości. Mowa tu oczywiście o Ostrej Bramie, stanowiącej część wiekowych murów obronnych. Kolejnym miejscem, ściśle związanym z Adamem Mickiewiczem i polską literaturą jest Klasztor Bazylianów wraz z celą Konrada, należącą do jednego z głównych bohaterów dramatu „Dziady”.

Kolejną miejscem związanym z polskim narodem jest znajdujący się na obrzeżach miasta Cmentarz Na Rossie, będący zabytkową nekropolią zasłużonych dla kraju Polaków. W Wilnie znajdziemy również ciekawe miejsca, posiadające zupełnie innych charakter – warto odwiedzić republikę Zarzecza, czyli alternatywne państwo, które powstało w jednej z dzielnic miasta. Posiada ono swoją własną konstytucję (umieszczoną na tablicach jednego z murów w kilkudziesięciu językach) i jest głównym miejscem skupiającym artystów w mieście. Zarzecze to niesamowite miejsce, które jest unikalne na mapie świata!

Wilno to ciekawe miejsce, które każdemu przypadnie do gustu

Podróż do Wilna to ciekawa alternatywa dla bardziej typowych kierunków podróży. Bliska odległość, stosunkowo niskie ceny oraz różnorodność atrakcji, z którymi można się spotkać na miejscu sprawia, że to jedno z najciekawszych miejsc, położonych w bliskim sąsiedztwie naszego kraju. Warto poszerzać swoje horyzonty i zapoznać się z historią najbardziej polskiego miasta, znajdującego się poza granicami Polski. Warto zwiedzić Wilno!

Dodaj komentarz