Bełchatów i okolice: co warto zobaczyć?

0

Powiat bełchatowski może każdego z nas zaskoczyć swym bogactwem i różnorodnością. Choć dla większości z nas ta część województwa łódzkiego to przede wszystkim ciężki przemysł i ogromna kopalnia, turystów może zaskoczyć piękno tego skrawka Polski. Jakie atrakcje czekają na turystów w rejonie Bełchatowa? Co koniecznie trzeba zobaczyć w trakcie wycieczki po tej części kraju?

Powiat bełchatowski – najważniejsze informacje
Powiat bełchatowski leży w południowej części województwa łódzkiego, na pograniczu Kotliny Szczercowskiej i Wysoczyzny Bełchatowskiej. Najważniejsza rzeką jest tu Widawka oraz jej dopływy: Grabia, Krasówka i Pilsia. Choć Bełchatów kojarzony jest z ciężkim przemysłem, nie brak w jego rejonie terenów zielonych. Warto pamiętać, że aż 30% powierzchni powiatu bełchatowskiego zajmują lasy, głównie bory i lasy bagienne. Nie brak tu również obszarów torfowiskowych, mających ogromną wartość przyrodniczą. W rejonie Bełchatowa nie brak też stawów oraz bagien, które znane są w świecie ornitologów jako idealne miejsca do prowadzenia obserwacji ptaków. A jakie atrakcje czekają w tej części województwa łódzkiego na krajoznawców?

Zabytki powiatu bełchatowskiego
Najważniejszym miastem w tej części województwa łódzkiego jest Bełchatów, do którego turyści zaglądają coraz chętniej. W mieście tym można zobaczyć m. in. gotycki kościół Wszystkich Świętych oraz barokowy dwór Olszewskich, wzniesiony w początkach XVIII wieku. Dla wielu turystów główną atrakcją jest tu jednak potężna kopalnia i elektrownia-zakłady, które w krajobrazie powiatu zajmują bardzo ważne miejsce. Z myślą o turystach zainteresowanych kopalnią, przygotowano dwa punkty widokowe. To Klaszczów i Żłobnica – miejsca, które są dość chętnie uwzględniane w programach wycieczek po województwie łódzkim. Można z nich z góry spojrzeć na odkrywkę “Bełchatów”, która na każdym może zrobić ogromne wrażenie. W czasie wycieczki po okolicach Bełchatowa, warto zajrzeć też do wsi Pożdżenice. To dawna wieś szlachecka, na terenie której znajduje się ciekawy zabytek drewnianej architektury. Jest nim kościół św. Kazimierza i św. Barbary, pochodzący z XVIII stulecia. Warto też zajrzeć do Zelowa – ciekawego miasteczka, które może się pochwalić ciekawym układem urbanistycznym oraz tak cennymi zabytkami dawnej architektury, jakimi są drewniane domy tkaczy.

Bełchatów może się dla każdego z nas okazać ciekawym kierunkiem wycieczki. To miasto to nie tylko kopalnia i elektrownia, ale i ciekawe zabytki architektury, którym z pewnością warto poświecić swój czas.

Dodaj komentarz