Polańczyk – dla turysty i dla kuracjusza

0
Polańczyk – dla turysty i dla kuracjusza

Polańczyk jest to wieś położona na południu Polski w województwie podkarpackim, posiadająca 850 mieszkańców i leżąca nad sztucznym zbiornikiem wodnym, Jeziorem Solińskim. Polańczyk ma dosyć barwną historię sięgającą już końca XVI wieku, kiedy miał on inną nazwę, był również powodem sporów sądowych w I Rzeczpospolitej. Miejsce to jest od roku 1999 uzdrowiskiem posiadającym ogromną bazę noclegową, gastronomiczną, mającą do zaoferowania turystom przepiękne tereny zielone, lasy sporych rozmiarów, Jezioro Solińskie jak i możliwości żeglugowe.

Historia Polańczyka jako uzdrowiska zaczyna się na dobrą sprawę na początku XX wieku w latach 20-tych kiedy to prof. Karol Pomianowski z Politechniki Warszawskiej pracował nad hydroenergetycznym zagospodarowaniem Sanu planując przy tym Zalew Soliński. Akwen został stworzony w latach 50-tych. Nad jego brzegami powstały pensjonaty i domki (sprawdź na meteorze) na wynajem, przeznaczone dla turystów przyjeżdżających głównie dla samych walorów krajobrazowych, a nie zdrowotnych. Obiekt był postrzegany jako uzdrowisko już od roku 1974, natomiast w roku 1999 został oficjalnie uznany za miejscowość kuracyjną.

Obecnie Polańczyk posiada ogromną bazę noclegową mogąc zapewnić miejsca dla 1200 kuracjuszy jednocześnie i tym samym jest tam jeden z najtańszych noclegów w naszym kraju, co nie przekłada się na ich standard. Ceny za dobę w tym miejscu wynoszą od 18 zł do 50 w najbardziej luksusowym pensjonacie. Piękno Polańczyka każdego roku sprawia, że przybywają tam tysiące turystów dając pracę ludziom w tej wsi, która liczy 850 osób. Oprócz dobrej jakości noclegów, okolica jest sławna z pysznego jedzenia, czyli całej szeroko pojętej bazy gastronomicznej, co nie często łączy się z wypoczynkiem nad wodą. Ośrodek można pochwalić również za posiadanie własnych odwiertów z wodą mineralną i choć są one jeszcze nie używane, w przyszłości mogą być bardzo dużym impulsem do odwiedzenia tej miejscowości przez turystów, a szczególnie osoby gustujące w tych wodach. W Polańczyku leczy się głównie choroby układu oddechowego, moczowego jak i choroby kobiece, co sprawia że głównie jest on odwiedzany przez kobiety, jak i palaczy mający problemy z płucami. Jeżeli jesteśmy zmęczeni życiem miejskim i chcielibyśmy odpocząć od miejskiego zgiełku przyjechanie do Polańczyka jest idealną decyzją.

Dodaj komentarz